قیمت جهانی : 1791.2 دلار
فروش به ما : 95,615,200 تومان
خرید از ما : 96,713,848 تومان
بیت کوین - BTC بیت کوین
تتر - USDT تتر
کاردانو - ADA کاردانو
ریون کوین - RVN ریون کوین
بایننس - BNB بایننس

اتریوم


خرید اتریوم

معرفی جامع ارز دیجیتال اتریوم (Ethereum)

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) سال ۲۰۱۵ بلاک‌چین اتریوم رو راه‌اندازی کرد و میهای الیسی (Mihai Alisie)،آنتونی دی لوریو (Anthony Di Iorio) و چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) در کنار ویتالیک بوترین و جوزف لوبین (Joseph Lubin)، بنیان‌گذاران این شبکه بودند. گاوین وود و هاسکینسون بعدها به‌دلیل اختلاف از تیم جدا شدن و به ترتیب پولکادات و کاردانو را راه‌اندازی کردند. ارزش بازار اتریوم بیش از 17٪ از ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال جهانی (1.2 تریلیون دلار) را تشکیل می دهد. اتریوم بیشتر از یک دارایی دیجیتال قابل مبادله یا ذخیره ارزشی محسوب می شود؛ اتریوم یک شبکه منبع باز و محاسباتی غیرمتمرکز است که بر اساس فناوری بلاک چین ساخته شده است. این دارایی دیجیتال، یک نرم افزار غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین است که بر اساس قرارداد های هوشمند کار می کند. اتریوم قرارداد های هوشمند و برنامه های کاربردی ساخته شده بر روی بلاک چین را بدون هیچگونه کنترل یا دخالت شخص ثالث، اجرا می کند.

اتریوم چیست؟

اتریوم چیست

اتریوم یک پلتفرم جهانی و غیرمتمرکز برای دارایی های دیجیتال و انواع برنامه های جدید است که هزاران بازی و برنامه مالی در بلاکچین آن اجرا می شوند. ارز دیجیتال اتریوم آنقدر محبوب است که حتی سایر سکه های رمزنگاری شده نیز از شبکه آن استفاده می کنند. قلب اتریوم شبکه بلاک چین آن است. بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده و غیرمتمرکز است که تراکنش ها در آن تأیید و ثبت می شوند. توزیع تراکنش های اتریوم به این معناست که همه کاربران در شبکه اتریوم کپی یکسانی از تراکنش ها را در اختیار دارند که به آنها اجازه می دهد به تمام تراکنش های صورت گرفته در شبکه دسترسی داشته باشند. شبکه اتریوم از این جهت غیرمتمرکز است که توسط هیچ نهاد متمرکزی اداره یا مدیریت نمی شود؛ در عوض توسط همه دارندگان دفتر کل توزیع شده مدیریت می شود. اتریوم یک زبان برنامه نویسی قوی است که در ایجاد برنامه های کاربردی توزیع شده به توسعه دهندگان کمک شایانی می کند. مشارکت مایکروسافت با ConsenSys و اتریوم، یکی از پروژه های مهمی است که اتریوم را به عنوان یک سرویس در Microsoft Azure ارائه می کند و توسعه دهندگان و سایر کاربران را قادر می سازد تا یک محیط توسعه دهنده بلاکچینی تنها با یک کلیک داشته باشند که مبتنی بر ابر است. اتریوم در سال 2016 به دو بلاکچین اتریوم و اتریوم کلاسیک تقسیم بندی شد. این تقسیم بندی به دلیل یک هک در اوایل همان سال بود که در آن هکر 50 میلیون دلار اتر را از بین برد. هکر از یک نقص پروژه شخص ثالث استفاده کرد و از DAO (مجموعه قرارداد هوشمندی که از پلتفرم اتریوم نشات می گیرد) سوء استفاده کرد. اتر، رمز ارز بومی شبکه اتریوم، درست مانند هر ارز دیجیتال دیگر می تواند در تراکنش های مالی به عنوان یک ارز دیجیتال استفاده شود. رمز ارز اتر در واقع به عنوان رسانه ای در پلتفرم عمل می کند که کاربران از طریق آن می توانند هر کاری را در شبکه اتریوم انجام دهند. اتریوم قصد دارد سیستمی را ارائه دهد که کاربران کنترل بیشتری بر داده هایشان داشته باشند و همچنین امکان ساخت و اجرای برنامه ها بر روی بلاک چین را فراهم می کند. 

اتریوم چگونه کار می کند؟ 

ارز دیجیتال اتریوم با استفاده از توان محاسباتی برای تامین انرژی شبکه کار می کند. این بدان معناست که افراد و سازمان ها از رایانه های خود برای اجرای نرم افزار یا فعالیت به عنوان نود استفاده می کنند. همه افراد می تواند رایانه خود را برای اجرای یک نود تنظیم کنند. بر اساس اطلاعات ارائه شده، اتریوم برای پردازش تراکنش ها در شبکه اتریوم به اپراتورهای نود یا گره متکی است. این اپراتورها برای اجرای نرم افزارها و سخت افزارهای لازم برای تسهیل تراکنش های موجود در شبکه اتریوم هزینه ای دریافت می کنند. به این کارمزدها، هزینه های تراکنش می گویند. هزینه های تراکنش با اتر (ETH) پرداخت می شوند. اتریوم از اتر برای تقویت تراکنش های همتا به همتا و ردیابی صاحب ارز دیجیتال استفاده می کند. علاوه بر این، توسعه دهندگان می تواند dApps را در شبکه ایجاد و اجرا کند. dApp ها یا برنامه های غیرمتمرکز با قراردادهای هوشمند به بلاک چین اتریوم متصل می شوند که بیشتر شبیه برنامه های رایانه ای هستند. قراردادهای هوشمند برنامه های کوچکی هستند که روی بلاکچین اتریوم ذخیره می شوند و می توانند در صورت برآورده شدن شرایط خاص، خود به خود اجرا شوند. همچنین، برنامه های غیرمتمرکز dApps به شبکه غیرمتمرکز و منبع باز اتریوم متکی هستند و نمی توانند توسط یک نهاد واحد کنترل شوند. در واقع، هنگامی که یک برنامه غیرمتمرکز به شبکه اتریوم اضافه می شود، حتی اگر سازنده اصلی بخواهد آن را حذف یا منحل کند، نمی تواند این کار را انجام دهد. سیستم غیرمتمرکز می تواند منجر به ناشناس ماندن بیشتر کاربران شود، تا بتوانند به صورت مستعار از dApps استفاده کنند. و همچنین می تواند منجر به کنترل و سانسور کمتر از طرف اشخاص ثالث، از جمله شرکت ها و دولت ها شود.

اتر یا اتریوم؟ 

اتریوم و اتر در راستای یکدیگر عمل می کنند، اما یکسان نیستند. اتریوم یک فناوری است و اتر ارز دیجیتال بومی آن است. اتر به عنوان پول نقد یا سوختی که شبکه اتریوم را نیرو می دهد، در نظر گرفته می شود. اگر می خواهید در اتریوم سرمایه گذاری کنید، می توانید با خرید اتریوم از صرافی های ارز دیجیتال، این کار را انجام دهید. همچنین می توانید از اتر برای خرید محصولات یا خدمات دیگر استفاده کنید. اتر همچنین می تواند به طور بالقوه به عنوان یک ذخیره ارزشی عمل کند. اتریوم یک شبکه مبتنی بر بلاک چین است. اتریوم پلتفرمی است که توسعه دهندگان می توانند از آن برای ساخت برنامه های کاربردی و برنامه ریزی قراردادهای هوشمندی که ارز مجازی بر اساس آن است، استفاده کنند. اتر (ETH) رمز ارز اصلی اتریوم است و با استفاده از شبکه اتریوم به خرید و فروش می رسد. اتر یکی از صد ها ارز دیجیتالی است که می توان با استفاده از شبکه اتریوم معامله کرد. همچنین از اتر برای پاداش دادن به ماینرها استفاده می شود.

تاریخچه اتریوم

فروش اتریوم

اتریوم در ابتدا توسط Vitalik Buterin طراحی شد و در سال 2013 یک وایت پیپر مقدماتی در مورد این ایده منتشر کرد. ایده اصلی این بود که بر اساس فناوری بلاک چین ساخته شود. تاریخچه توسعه و ایجاد شبکه اتریوم و رمز ارز بومی آن به صورت زیر است.

2014: اتر برای اولین بار به فروش رفت و کاربران کریپتو در ابتدا توانستند 2000 اتر برای یک بیت کوین بخرند. بلاک چین اتریوم در سال بعد به صورت عمومی راه اندازی شد.

2015: اتریوم بلوک اصلی خود را ایجاد کرد و راه اندازی رسمی این پلتفرم را نشان داد. 

2016: هک سازمان غیرمتمرکز (DAO) منجر به اختلاف نظر در مورد اینکه آیا مردم باید پولی را که از دست داده اند پس بگیرند یا نه، منجر شد. فورک DAO به دست آمده منجر به ایجاد اتریوم کلاسیک و اتریوم کنونی شد.

2017: راه اندازی برنامه های غیرمتمرکز محبوب، از جمله بازی CryptoKitties. قیمت ETH را از حدود 8 دلار به بیش از 700 دلار در طول سال 2017 رساند. 

2018: ارز دیجیتال اتریوم از نظر ارزش بازار پس از بیت کوین در جایگاه دوم قرار گرفت.

2021: یک ارتقاء شبکه بزرگ، به نام لندن، شامل پیشنهاد بهبود اتریوم 1559 بود و مکانیزمی را برای کاهش نوسان کارمزد تراکنش معرفی کرد. قیمت اتریوم در نوامبر 2021 به بالاترین رقم تاریخ 4865.57 دلار رسید. 

2022: اتریوم به اتریوم 2.0 منتقل می شود و از مکانیسم اجماع PoW به PoS تغییر می کند.

مکانیسم اجماع اتریوم به اثبات سهام تغییر می کند!

در سال 2022 اتریوم قرار است به پروتکل اثبات سهام منتقل شود. این ارتقاء ادغام نامیده می شود و به طور کامل نحوه عملکرد سیستم اتریوم را مجدداً پیکربندی می کند. در این مکانیسم به جای اینکه ماینرها تراکنش ها را تأیید کنند، اتریوم از صاحبان سهام برای اعتبارسنجی تراکنش ها استفاده می کند. این اعتبار دهنده ها ارز خود را سهام می کنند و برای تأیید تراکنش ها، اتر کسب می کنند. با این حال، سهامداران در صورت تایید تراکنش هایی که با قوانین اتریوم مطابقت ندارند، ممکن است سرمایه خود را از دست بدهند. حتی سرمایهگذاران کوچک اتر نیز می توانند با قراردادن سکه های خود نزد اعتبارسنجی، در سیستم سهام شرکت کنند و پاداش دریافت کنند. با تغییر اتریوم به مکانیسم اثبات سهام، انتظار می رود که کارمزد های شبکه اتریوم بسیار کم شود، که در نهایت منجر به وجود اتر کمتر و بالا رفتن قیمت آن می شود.

برنامه های کاربردی و موارد استفاده از اتریوم

طبق گفته بنیاد اتریوم، اتریوم را می توان برای کدگذاری، غیرمتمرکز کردن، ایمن سازی و تجارت و ... به کار برد. از جمله کاربردهای مهم دیگر اتریوم می توان به تبادلات مالی سرمایه گذاری جمعی، حاکمیت شرکت، دارایی های هوشمند با قراردادها و توافقنامه های رای گیری و یکپارچه سازی های سخت افزاری اشاره کرد. اتریوم را همچنین می توان برای اهدافی مانند خرید و فروش ارزهای رمزپایه و دیگر توکن های غیر قابل تعویض، میزبان قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (dApps)، انجام فعالیت های مالی غیرمتمرکز، مبادله توکن های غیرقابل تعویض، بازی های بلاکچینی مبتنی بر اتریوم برای دریافت پاداش و ... استفاده کرد.

مزایای اتریوم

1_ اتریوم غیرمتمرکز است؛ بنابراین هیچ دخالتی از شخص ثالث وجود ندارد. اتریوم از بلاک چین استفاده می کند که تراکنش های همتا به همتا را امکان پذیر می کند. بر خلاف برخی نرم افزارهای دیگر که اغلب نیاز به اعتماد به یک مرجع مرکزی دارند، کاربران می توانند بدون نیاز به واسطه، به خرید اتریوم یا فروش آن بپردازند.

2_ از آنجایی که اتریوم غیرمتمرکز است، اگر یک گره از کار بیفتد، هیچ گونه مشکلی در آن بوجود نمی آید. در صورتیکه سایر مدل های محاسباتی از سرورهای متمرکز استفاده می کنند و در صورت قطع شدن ممکن است با مشکلات عملکردی مواجه شوند. 

3_ حریم خصوصی؛ هنگام استفاده از شبکه برای مبادلات، کاربران می توانند ناشناس بمانند. آنها برای استفاده از یک برنامه اتریوم نیازی به وارد کردن اطلاعات شخصی خود ندارند.

4_ امنیت؛ مانند هر شبکه غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین، اتریوم نیز غیرقابل هک طراحی شده است. هکرها باید بیشتر گره های شبکه را برای بهره برداری از شبکه کنترل کنند. 

5_ قراردادهای هوشمند رمزگذاری شده که به عنوان پایه ای برای تجارت و توافق بر روی اتریوم عمل می کنند، قراردادهای قوی تری را تضمین می کنند.

6_ اتریوم یک بلاک چین بدون مجوز است، به این معنی که همه می توانند در آن شرکت کنند. این در تضاد با بلاک چین های مجاز است که محدود به شرکت کنندگان تعیین شده است.

7_ اتریوم یک شبکه آزمایش شده و واقعی است. اتریوم دارای یک جامعه جهانی بزرگ و متعهد و بزرگترین اکوسیستم در بلاک چین و ارزهای دیجیتال است.

8_ اتریوم علاوه بر استفاده به عنوان ارز دیجیتال، می تواند سایر تراکنش های مالی را نیز پردازش کند، قراردادهای هوشمند را اجرا کند و داده ها را برای برنامه های شخص ثالث ذخیره کند.

9_ بخش بزرگی از توسعه دهندگان اتریوم دائماً به دنبال راه های جدیدی برای بهبود شبکه و توسعه برنامه های جدید هستند. Avital میگوید: «به دلیل محبوبیت اتریوم، این شبکه بلاک چین ترجیح داده شده برای برنامه های غیرمتمرکز جدید است. 


معایب اتریوم

1_ افزایش هزینه های تراکنش؛ محبوبیت فزاینده اتریوم منجر به افزایش هزینه های تراکنش شده است. کارمزد تراکنش های اتریوم می تواند نوسان داشته باشد و بسیار پرهزینه باشد. 

2_ در حالی که اتریوم دارای محدودیت سالانه 18 میلیون اتر در سال است، هیچ محدودیتی در طول عمر برای تعداد بالقوه سکه وجود ندارد. این بدان معناست که اتریوم ممکن است به عنوان یک سرمایه گذاری بیشتر شبیه دلار عمل کند و ممکن است به اندازه بیت کوین که محدودیت مادام العمر سختی برای تعداد سکه ها دارد، عمل نکند. 

اتریوم 2.0 به زودی عرضه می شود! 

اتریوم 2.0 به کاربران وعده ارتقای شبکه اصلی اتریوم را برای افزایش مقیاس پذیری می دهد. آپدیت مورد انتظار برای بلاک چین اتریوم در نهایت ممکن است تابستان امسال اتفاق بیفتد. مهم ترین تغییر با اتریوم 2.0 این است که رمزارز از مکانیزم اجماع اثبات کار به اثبات سهام تغییر خواهد کرد. این امر نیاز به ماینرهای گران قیمت را از بین می برد. همچنین استیکینگ، که شامل قفل کردن مقدار مشخصی از ارز دیجیتال برای شرکت در فرآیند تأیید تراکنش است، پس از تکمیل ادغام، جایگزین ماینینگ برای تأیید تراکنش های اتریوم می شود.

آیا سرمایه گذاری در اتریوم منطقی است؟

قیمت اتریوم

اتریوم در چند سال گذشته روند صعودی داشته است و توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است، بنابراین کسانی که در سال های گذشته اتریوم را خریداری کرده اند، سرمایه خود را افزایش داده اند. در رابطه با این سوال که آیا خرید اتریوم و سرمایه گذاری در آن ایده خوبی است یا نه، پاسخ دقیقی وجود ندارد. نکته اصلی در این رابطه این است که بدانید مانند هر سرمایه گذاری دیگری، سرمایه گذاری در اتریوم ریسک بالایی دارد و باید قبل از افزودن آن به هر پورتفولیو، مزایا و معایب آن در نظر گرفته شود. اتر به طور گسترده در دسترس است و اخبار زیادی در مورد افزایش ارزش آن وجود دارد اما بهتر است که در این زمینه اطلاعات خود را بروز کرده و قیمت روزانه اتریوم و تحلیل های گوناگون آن را بررسی کنید تا بتوانید سرمایه گذاری موفق و پرسودی داشته باشید.

قیمت اتریوم

در ایران خرید و فروش اتریوم گسترش یافته است و مهم ترین موضوع برای شروع سرمایه گذاری در ارز رو به رشد اتریوم انتخاب یک مرجع و واسط مطمئن برای انجام تبادلات است. وب سایت تتر ایران در زمینه معاملات اتریوم فعالیت گسترده ای دارد و امنیت را تضمین می کند. شما با اطمینان خاطر می توانید از خدمات وب سایت تتر ایران بهره مند شوید و قیمت اتریوم را لحظه ای دنبال کنید.

خرید اتریوم

ارز دیجیتال اتر برای ماینر های اتریوم به عنوان پاداش محاسبات انجام شده برای تامین امنیت بلاک چین در نظر گرفته شده است ولی همانند بیت کوین می توان این ارز را خریداری کرد. نحوه خرید اتریوم کاملا شبیه به خرید بیت کوین می باشد و بهترین راه برای خرید اتریوم مراجعه به یک وب سایت خرید فروش ارز دیجیتال مانند تتر ایران است. برای خرید اتر ابتدا یک کیف پول اتریوم مناسب انتخاب نمایید سپس با استفاده از این کیف پول و خدمات وب سایت تتر ایران شروع به خرید اتریوم کنید. خرید اتریوم از وب سایت تتر ایران یک روش مطمئن برای سرمایه گذاری در این اقتصاد در حال رشد می باشد.

فروش اتریوم

در تتر ایران همانطور که خرید اتریوم به سادگی امکان پذیر است می توانید درخواست فروش اتریوم های خود را نیز ثبت کنید. در صورت تمایل به فروش اتریوم باید حجم معاملات بازار و شکاف قیمتی را به خوبی رصد کنید تا بهترین قیمت ممکن را برای فروش پیدا کنید. با ثبت سفارش برای فروش اتریوم در پنل کاربری تتر ایران، اطلاعات کاملی در زمینه مقدار خالص دریافتی در اختیار شما قرار می‌گیرد. به این منظور کافی است تا درخواست خود را به کارشناسان تتر ایران اعلام کنید و میزان اتریوم اعلام شده را به آدرس کیف پولی که به شما اعلام می شود انتقال دهید تا فرآیند فروش اتریوم شما آغاز شود.

 

پشتیبانی ۲۴ ساعته
به صورت تلفنی، چت آنلاین و واتساپ