رئیس کل بانک مرکزی، اظهار کرد ریال دیجیتال یا به اصطلاح (رمزریال)، جایگزین جدیدی برای اسکناس های پولی است که مقدمات آن انجام شده و تا شهریور امسال به صورت آزمایشی اجرایی می شود.
ناشر ارز دیجیتال رمزریال، بانک مرکزی است و مردم می توانند در خدمات بانکی و پولی خود به جای اسکناس، از آن استفاده کنند. این پروژه که امروزه با عنوان رمزپول ملی و یا ریال دیجیتال در کشور غوغا به پا کرده است، به سال ۱۳۹۹ باز می گردد که شرکت خدمات انفورماتیک بانک مرکزی وظیفه انجام این پروژه را برعهده داشته است.
هنگامی که ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، در سال ۲۰۰۹ این رمز ارز محبوب جهانی را ایجاد کرد، کسی نمی دانست  که ۱۳ سال پس از آن بانک های مرکزی کشور های دیگر نیز روش مشابهی را اجرا کنند. در طول این ۱۳ سال و پس از ورود بیت کوین به حوزه ارز های دیجیتال، هزاران ارز دیجیتال دیگر در تمام دنیا به ثبت رسیده و در این میان بانک های مرکزی نیز تصمیم به ایجاد یک رمز ارز جداگانه به عنوان جایگزینی برای اسکناس ملی، گرفته اند.  رمز ریال که مقدمات راه اندازی آن چندین سال قبل فراهم شده بود، تا ماه آینده توسط بانک مرکزی کشور به صورت آزمایشی به بهره برداری خواهد رسید. 

در این راستا و با اجرایی شدن مراحل اولیه استفاده رمز ریال به جای اسکناس، دبیر کانون صرافان اظهار کرد: 

《کانون صرافان و شبکه صرافی کشور به عنوان عضو اجرایی بانک مرکزی، قصد دارد از رمز ارز های استخراج شده به منظور تسهیل واردات کشور استفاده کند.》
در این راستا، دولت های بسیاری از ارز های دیجیتال حمایت می کنند که از جمله مهم ترین دلایل حمایت آن ها، جمع آوری داده ها است. برای مثال در چین، طی فرآیند آزمایشی، مقامات بیان کردند که ناشناس ماندن هویت را تضمین می کنند. اما در این مورد، کماکان تردید هایی وجود دارد. داده هایی که جمع آوری شده اند، می توانند در زمینه پرداخت های رسمی بلاک چین، برای دولت ها مهم باشند. از دیگر کشور هایی که کماکان در حال طی نمودن مرحله آزمایش یک ارز دیجیتال هستند، می توان به کشور هایی مانند روسیه، مالزی، تایلند، امارات، کره جنوبی و عربستان سعودی اشاره کرد که نحوه فعالیت و ورود موفقیت آمیز هر کدام از این کشور ها هنوز مشخص نیست. علاوه بر این، بررسی ها نشان می دهد که کشور هایی مانند کانادا، برزیل، استرالیا و هند نیز وارد این مسیر شده اند و در حال طی کردن فرآیند های لازم می باشند.

رمزریال چیست؟

رمزریال چیست؟

رمز ریال یا رمزپول ایرانی، شکل دیگری از اسکناس ملی کشور است که به صورت دیجیتال در اختیار افراد قرار خواهد گرفت و در آن اصل پول به صورت الکترونیکی منتقل می شود، که با این وجود به تسویه بین بانکی نیاز نخواهد بود. به کمک رمزریال یا ریال دیجیتال، همه افراد بلافاصله قادر به دریافت وجه مورد نظر خود هستند و پرداخت ها نیز برای عموم مردم  به صورت آنی انجام خواهد شد. شایان ذکر است که کارت های  اعتباری که امروزه بسیاری از ما برای خرید های روزانه یا سایر خدمات مالی از آن ها استفاده می کنیم، به نوعی پول دیجیتال هستند، اما صدور این کارت ها  از طرف بانک ها و بر پایه اعتبار الکترونیکی که بانک مرکزی به آن ها می داد، انجام می شده است. 
رمز ارز ریال برای اولین بار این امکان را برای مردم فراهم می کند که به طور مستقیم در نهادی امن، یعنی خود بانک مرکزی، حساب افتتاح کرده و در ازای واریزی و سپرده ریالی، ارز دیجیتال دریافت کنند. راه اندازی و اجرای ارز دیجیتال ایرانی با عنوان رمزریال، می تواند به افزایش اعتبار و ارزش پول داخلی منجر شود و نقش چشم گیری در کاهش تحریم ها داشته باشد.  
با توجه به اظهار نظر های معاون فناوری های نوین بانک مرکزی، هدف از طراحی این پول دیجیتال،  تبدیل اسکناس به یک موجودیت قابل برنامه ریزی و برنامه نویسی است و با اجرای این فرآیند پول ملی کشور، دارای موجودیت هوشمند خواهد شد. پشتوانه اصلی این ارز دیجیتال، ریال است و به ازای هر واحد ارز ملی، معادل ریال آن در حساب بانک مرکزی بلوکه خواهد شد و صدور آن، نقدینگی جدید خلق نخواهد کرد. همچنین با توجه به  صدور این رمز ارز در بلاک چین خصوصی، امکان استخراج ارزریال وجود نخواهد داشت.

تفاوت رمزریال با سایر ارز های دیجیتال جهانی چیست؟

رمزریال شهریور رونمایی می شود

با توجه به اظهار نظر های رئیس بانک مرکزی، رمز ریال با مفهوم جهانی سایر رمز ارز های دیجیتال متفاوت است. بنابراین، رمز ریال مانند سایر ارز های رمز نگاری شده موجود در حوزه بلاک چین، قابلیت استخراج ندارد و نمی توان آن را  به عنوان یک گزینه سرمایه گذاری دانست. همچنین برای خرید ارز های دیجیتال جهانی  به واسطه نیاز نیست، اما برای تهیه و خرید رمزریال به اشخاص حقیقی و حقوقی نیاز است تا در صورت ورشکستگی احتمالی بانک، سرمایه افراد امنیت کاملی داشته باشد. توجه داشته باشید که  ویژگی ها و قابلیت های ذکر شده برای رمز ریالی است که هنوز تست و بررسی نشده و احتمالا در بهره برداری آزمایشی آن، تمام چالش های پیش رو بررسی و حل خواهد شد. 

آیا تولید رمز پول ملی به زمان و انرژی زیادی نیاز دارد؟

جهت پاسخ دهی به این سوال، می بایست تفاوت های ارز دیجیتال ملی رمزریال و ارز های دیجیتال مختلفی مانند بیت کوین را بررسی کرد. همان طور که می دانید، ارز دیجیتال بیت کوین در اختیار یک فرد خاصی نیست و  پروتکل شبکه اختیار آن را بر عهده گرفته است. علاوه بر این، به دلیل مصرف برق بالا، برای تولید آن می بایست هزینه های بالا و زیادی را نیز در نظر گرفت. این در صورتی است که ارز دیجیتال بانک مرکزی، یک پدیده عمومی نیست و در کل جهان نیز به عنوان ارز تولیدی بانک مرکزی معرفی می شود. برای مثال، ریال در ایران که تولید آن را بانک مرکزی در اختیار دارد. همچنین، الگوریتم ها و فرآیندی که در شبکه بلاکچین جهت رسیدن به اجماع مورد استفاده قرار می گیرند، بر خلاف الگوریتم های شبکه بیت کوین و دیگر شبکه های ارزی که به هزینه و انرژی زیادی نیازمند هستند، کاربردی در این شبکه ندارند. به این دلیل که این شبکه ها خصوصی بوده و کاربران اصلی آن ها شناخته شده هستند.

آیا رمزریال می تواند مشکلات مربوط به تحریم ها را حل کند؟

رمزریال چنین کاربردی در دنیا ندارد و جهت دور زدن تحریم ها تولید نشده و در واقع مشابه همان ریالی که در معاملات روزانه به کار برده می شود، مورد استفاده قرار خواهد گرفت. اما در ساخت آن، ساختار های بلاک چینی به کار برده شده و قابلیت های حاکمیتی مختلفی مانند امکان رهگیری بهتر، مقابله با پولشویی، به کارگیری آن در توسعه پذیری و ایجاد سیستم هایی که از منظر فنی پایدار تر هستند، دارد. 
به طور کلی رمزریال، ارز دیجیتال مختص بانک مرکزی است که در واقع پول نقد الکترونیکی محسوب می شود. این رمز پول ها را می توان نسخه الکترونیکی اسکناس های رایجی که در ایران مورد استفاده قرار می گیرند معرفی کرد و ارزش و قیمت آن نیز متصل به ریال کاغذی سنتی است. البته کارت های اعتباری موجود که اغلب مردم برای انجام امورات روزانه و پرداخت های بانکی از آن ها استفاده می کنند نیز به نوعی پول دیجیتال محسوب می شود. طبق گفته برخی از کارشناسان، موضوعی که در زمینه رمز ارز ملی مورد اهمیت قرار می گیرد، ضوابط و قوانین مشخص و تاثیرات اقتصادی که ممکن است داشته باشد، است. اما از لحاظ فنی می توان گفت، تولید و ارائه رمز ارز ملی در ایران، حداقل در کوتاه مدت با چالش مواجه نخواهد بود. طبق گفته رئیس کل بانک مرکزی، دستورالعمل های لازم برای تولید رمز پول ملی در شورای پول و اعتبار تصویب شده و احتمال اجرایی شدن این طرح در شهریور ماه امسال وجود دارد.