بونز خاطر نشان کرد که حتی با وجود 50 درصد انطباق با OFAC در میان اعتبار سنجی ‌های اتریوم، بلاک ‌های اتریوم همچنان در عرض 30 ثانیه تولید می‌شوند.

Ethereum bulls در برابر ادعاهایی که این شبکه مستعد سانسور پس از ادغام است، با این ادعا که "حتی یک تراکنش" در شبکه سانسور نشده است، واکنش نشان دادند. جاستین بونز، بنیانگذار سایبر کپیتال و دفتر سرمایه گذاری ارشد این کمپانی، در یک رشته استوری به دنبال کنندگان خود در 17 اکتبر، اظهار کرد که برخلاف آنچه برخی از دارندگان بیت کوین به دروغ ادعا می کنند، حتی یک تراکنش روی اتریوم در نتیجه ادغام و سانسور، متوقف نشده است.
جاستین بونز همچنین به گزارش‌ های اخیر اشاره کرد که نشان می ‌دهد اتریوم از زمان ادغام بیش از حد به رله‌ های Miner Extractable Value (MEV)-Boost سازگار با OFAC وابسته شده است. هفته گذشته گزارش شد که بیش از 51 درصد از بلاک‌ های اتریوم پس از انتقال به اثبات سهام (PoS) اکنون با تحریم ‌های ایالات متحده مطابقت دارند.
مدیر صندوق رمزنگاری استدلال کرد که با وجود افزایش حضور رله‌ های MEV-Boost منطبق با OFAC، بلاک های اتریوم تنها زمانی سانسور می‌ شود که تولید کنندگان از ساختن روی بلوک‌ های غیرمنطبق امتناع کنند، اگرچه این امر منجر به انشعاب و تقسیم زنجیره می ‌شود. وی در این باره افزود:

"حتی با رعایت 50% OFAC،
تراکنش غیرمنطبق در عرض 30 ثانیه تایید می شود!"

اتریوم سانسور نشده است

بونز همچنین استدلال کرد که تنها به یک اعتبار سنجی کمک کننده نیاز دارد تا از بروز یک تراکنش تحت تحریم OFAC در زنجیره جلوگیری کند. این بدان معناست که تعداد بسیار کمی از اعتبار سنجی ها یا ماینرها می توانند با چنین سانسوری بر روی ETH و BTC مقابله کنند! او توضیح داد که به راحتی کمتر از 1 درصد می تواند از سانسور جلوگیری کند. با نسبت دادن بیشتر این واکنش ‌ها به بیت‌کوین ‌ها، بونز همچنین استدلال کرد که اتریوم، با مکانیسم اجماع PoS جدید، نسبت به بیت‌کوین «کمتر آسیب‌پذیر» و «به‌ مراتب امن‌ تر» است.
توسعه‌ دهندگان اتریوم همچنین برای بهبود مقاومت در برابر سانسور اتریوم تلاش کرده ‌اند؛
"همراه با @vdWijden، ما شروع به نمونه‌سازی ویژگی ‌های اولیه کرده ‌ایم تا پیشنهاد دهنده را قادر سازد بین یک بلوک محلی و یک بلوک سازنده با بالاترین هزینه یکی را انتخاب کند."

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، اخیراً راه حلی برای حراج بلاک جزئی پیشنهاد کرده است، که در آن سازنده بلاک تنها حق تصمیم گیری در مورد برخی از محتویات بلاک را دارد.
سازمان تحقیق و توسعه اتریوم، Flashbots همچنین به‌ دنبال این است که بلاک ‌ساز کاملاً غیرمتمرکز و سازگار با EVM - Single Unifying Auctions for Value Expression (SUAVE) - را به‌ منظور مبارزه با مسائل سانسور به ‌زودی راه ‌اندازی کند.
در 8 آگوست، وزارت خزانه ‌داری ایالات متحده آمریکا بیش از 40 آدرس ارزهای دیجیتال را که گفته می ‌شود به Tornado Cash مرتبط است، به فهرست اتباع ویژه OFAC اضافه کرد که عملاً ساکنان ایالات متحده را از استفاده از mixing service منع کرد.