بیت کوین (BTC) با اجرای مداوم به مدت یک دهه بدون هیچ وقفه‌ ای به نقطه عطف مهمی در تاریخ خود رسیده است و راه را برای عصر جدیدی از امور مالی غیرمتمرکز هموار می‌ کند.
به طور خاص، داده‌ های استخراج شده از BitcoinUptime که توسط کاربر Reddit Tasigur1 در 17 مارس به اشتراک گذاشته شد، نشان می‌ دهد که بیت کوین به طور مداوم، 24 ساعت شبانه روز، هفت روز هفته، در 10 سال گذشته بدون هیچ مشکلی در حال اجرا بوده است. این اتفاق بیانگر 3650 روز کار بدون وقفه است.
از زمان آغاز به کار این ارز دیجیتال در سال 2009، شبکه دچار دو قطعی بزرگ شده است. یک حادثه قابل توجه در سال 2010 زمانی رخ داد که یک بلوک حاوی تراکنش بود که تعداد نجومی بیت کوین را به دلیل سرریز کد ایجاد کرد. با این حال، جامعه به سرعت مشکل را کشف و برطرف کرد و از یکپارچگی شبکه بیت کوین اطمینان حاصل کرد. جالب اینجاست که زمان وقفه بیت کوین در سال 2010، 99.908 درصد بود.
وقفه دیگری نیز در سال 2013 رخ داد که یک بلوک با ورودی تراکنش‌های بیشتر از آنچه قبلا دیده شده بود استخراج و پخش شد و باعث ایجاد انشعاب در بلاکچین شد. به همین ترتیب، جامعه به سرعت مشکل را کشف و حل کرد و از آسیب قابل توجهی به شبکه جلوگیری کرد. این حادثه منجر به وقفه بیت کوین 99.932 درصد برای سال 2013 شد.

نتیجه 10 سال کار بی‌وقفه‌ی بیت کوین

بیت کوین

این واقعیت که بیت کوین به مدت ده سال بدون وقفه کار می‌کند، گواهی بر پایداری و قابلیت اطمینان فناوری بلاکچین زیربنای آن است.
وضعیت عملکرد مستمر بیشتر ایدئولوژی‌های بنیانگذار بیت کوین، مسئله حل ضعف‌های بخش مالی سنتی را تأیید می‌کند. در دسترس بودن 24 ساعته به این معنی است که همیشه بدون توجه به موقعیت مکانی کاربران در دسترس است.
این نقطه عطف همچنین مصادف با دوره‌ای است که در آن بخش بانکی ایالات متحده پس از شکست سه وام دهنده در عرض چند روز با بحران مواجه است. در واقع، نقطه عطف ده ساله بیت کوین زمانی اتفاق می‌افتد که این ارز دیجیتال باعث افزایش علاقه سرمایه‌گذاران و معامله‌گران شده است.
قیمت بیت کوین در روزهای اخیر به طور پیوسته افزایش یافته و به بالاترین حد خود در چند ماه اخیر رسیده است. در زمان انتشار، اولین ارز رمزنگاری شده با 26877 دلار با سود 24 ساعته بیش از 7 درصد معامله شد. در نمودار هفتگی، BTC 35٪ افزایش یافته است.
ارز دیجیتال تا حد زیادی سرایت بخش بانکی را نادیده گرفته است و بازار کریپتو را در مسیر بهبود قرار داده است، همانطور که با ورود 200 میلیارد دلاری این بخش در یک هفته مشخص شد.