جک دورسی، مدیرعامل سابق توییتر از توسعه وب 5.0 خبر داد، یک تجربه وب غیرمتمرکز است که به طور کامل توسط شبکه بیت کوین پشتیبانی می شود. 
این پروژه «Web5» نام دارد که احتمالاً شبیه نسخه بهتری از «Web3» است که در چندین سال گذشته تیتر خبری فناوری بوده است. وب 3 در فناوری بلاک چین و پلتفرم های قرارداد هوشمند مانند اتریوم و سولانا ریشه دارد. هر برنامه غیرمتمرکز (dApp) که بر روی هر یک از بلاک چین های فوق و سایر موارد مشابه ساخته شده است، به طور پیش فرض یک برنامه Web3 است. 
در اصل، وب 3 به دنبال کسب درآمد از تجربه اینترنت برای کاربران به جای شرکت های فناوری مانند فیس بوک، گوگل و ... است که با فروش فضا های تبلیغاتی و وادار کردن کاربر به تماشای تبلیغات، درآمد کسب می کنند. با این حال، دورسی معتقد است که وب 3 هیچ تفاوتی با نسخه قبلی خود، وب 2 ندارد. شایان ذکر است که دورسی در یکی از توییت های قبلی خود گفت، این VCها و LPهای آن ها هستند که صاحب وب 3 هستند نه کاربران.
بر اساس اعلام رسمی، وب 5 به عنوان یک اکوسیستم بلاک چین در نظر گرفته می شود که صرفاً حول بیت کوین می چرخد و از یک سیستم مبتنی بر هویت پیروی می کند.  Namcios یکی از کاربران توییتر ایده و هدف اصلی وب 5 را توضیح می دهد و می گوید که شامل چندین مؤلفه نرم افزاری است که با هم ترکیب می شوند تا تجربه کاربر را افزایش دهند و راه را برای مدیریت هویت غیرمتمرکز هموار کنند. 

Web 5 چیست؟ 

جک دورسی و وب 5

طبق اسناد نمونه اولیه TBD، وب 5.0 به عنوان یک پلتفرم وب غیرمتمرکز (DWP) عمل خواهد کرد که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا برنامه های کاربردی وب غیرمتمرکز را از طریق گره های غیرمتمرکز ایجاد کنند. علاوه بر این، Web5 یک شبکه پولی متمرکز بر BTC خواهد داشت.
دورسی یکی از منتقدان سرسخت غول های وب 2 بوده که تلاش می کنند وارد صنعت کریپتو شوند. اوایل سال جاری، crypto.news گزارش داد که دورسی از مارک زاکربرگ، مدیرعامل فعلی متا، به دلیل تمرکز بر پروژه استیبل کوین که اکنون بسته شده است، به جای بیت کوین، انتقاد کرده است.
در بخشی از وب سایت رسمی TBD آمده است: 
«امروزه در وب، هویت و داده های شخصی به مالکیت اشخاص ثالث تبدیل شده است. وب 5.0 هویت غیرمتمرکز و ذخیره سازی داده را به برنامه های شما می آورد و به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا بر روی ایجاد تجربیات جدید کاربران تمرکز کنند، در حالی که مالکیت داده ها و هویت را به افراد برمی گرداند."