هند از نظر حجم نیروی کار وب 3.0 در رتبه سوم جهان قرار دارد و در حال حاضر 450 استارت آپ Web 3.0 در این کشور وجود دارد.

طبق مطالعات جدید منتشر شده توسط انجمن ملی شرکت های نرم افزار و خدمات، یک سازمان غیردولتی در هند با بیش از 3000 عضو، در حال حاضر 11 درصد از استعدادهای وب 3.0 جهان را در اختیار دارد. این آمار کشور هند را با توجه به نیروی کار وب 3.0 خود، با استخدام تقریباً 75000 متخصص بلاک چین، سومین کشور بزرگ جهان می کند. علاوه بر این، این گروه صنعتی انتظار دارد که میزان استعدادها تا دو سال آینده نیز بیش از 120 درصد رشد کند.

هند جایگاه سوم از نظر حجم نیروی کار وب3

همانطور که می دانید، Web3 به یک اصطلاح فراگیر برای چشم انداز اینترنت جدید و بهتر تبدیل شده است. وب 3 در ساختار خود از بلاک چین، ارزهای دیجیتال و NFT برای بازگرداندن قدرت به کاربران در قالب مالکیت استفاده می کند. Web3  غیرمتمرکز است و به جای اینکه بخش ‌های وسیعی از اینترنت تحت کنترل و مالکیت نهادهای متمرکز باشد، مالکیت بین سازندگان و کاربران آن توزیع می شود.
در واقع Web3 توسعه ‌ای از ارزهای دیجیتال است که از بلاک چین به روش ‌های جدید برای اهداف جدید استفاده می ‌کند. یک بلاک چین می ‌تواند تعداد توکن ‌های موجود در کیف پول، شرایط یک قرارداد خوداجرا یا کد یک برنامه غیرمتمرکز (dApp) را ذخیره کند. همه بلاک چین ها یکسان عمل نمی کنند، اما به طور کلی، کوین ها به عنوان مشوقی برای استخراج کنندگان برای پردازش تراکنش ها استفاده می شود. در زنجیره‌ های «اثبات کار» مانند بیت‌ کوین، حل مسائل ریاضی پیچیده ‌ای که برای پردازش تراکنش ‌ها ضروری است، از نظر طراحی انرژی بر است. در زنجیره «اثبات سهام»، که جدیدتر هستند اما به طور فزاینده ‌ای رایج هستند، پردازش تراکنش‌ ها مستلزم آن است که تأیید کنندگان دارای سهام در زنجیره توافق کنند که یک تراکنش قانونی است، فرآیندی که به طور قابل توجهی کارآمدتر است.
هند همچنین دارای 450 استارت آپ Web 3.0 است. تا تاریخ آوریل 2022، اکوسیستم وب 3.0 هندی 1.3 میلیارد دلار سرمایه جذب کرده است. علاوه بر این، بیش از 60 درصد استارت آپ های هندی Web 3.0 خدمات خود را در خارج از کشور گسترش داده اند. بیشتر شرکت‌ های فهرست ‌شده در این مطالعه، برنامه‌ های کاربردی در امور مالی غیرمتمرکز، بازار توکن‌ های غیرقابل تعویض، بازی های متاورسی، جوامع غیرمتمرکز، مکانیسم ‌های هماهنگی زنجیره‌ ای و ... هستند.
طی چند سال آینده، NASSCOM نسبت به چشم انداز رشد وب 3.0 در کشور خوشبین است و اظهار می کند که انتظار دارد تعداد کاربران اینترنت هندی 150 میلیون و کاربران 5G در هند به 500 میلیون افزایش یابد. Debjani Ghosh، رئیس NASSCOM، اظهار داشت:

"پذیرش سریع فناوری ‌های عصر جدید، اکوسیستم استارت ‌آپ رو به رشد و پتانسیل استعدادهای دیجیتالی در مقیاس بزرگ، موقعیت این کشور را در چشم ‌انداز جهانی Web3 تثبیت می ‌کند. دیدن این که صنعت و سهامداران دولتی در هند رویکردی بسیار عملگرایانه نسبت به فناوری بلاک چین دارند، با موارد استفاده در زمینه ‌هایی از بهداشت و ایمنی، اقتصادی و مالی، فناوری سازمانی و ثبت زمین گرفته تا آموزش، بسیار مسرت بخش است."