گوگل، بزرگ ترین شرکت فناوری جهان، از شروع ماه سپتامبر، مبلغ 1.5 میلیارد دلار، در شرکت های بلاکچین سرمایه گذاری کرده است. البته گوکل تنها غول فناوری نیست که در حوزه بلاکچین ورود کرده است، بلکه شرکت های بزرگ دیگری مانند سامسونگ،  BlackRoc ،Morgan Stanley ،Goldman Sachs نیز قسمتی از سرمایه خود را به فناوری بلاکچین اختصاص داده اند. آیا این امر که گوگل در شرکت های بلاکچین سرمایه گذاری کرده است، به آن معناست که عرصه بلاکچین در آینده محبوب تر نیز می شود؟

سرمایه گذاری گوگل در بلاکچین

سرمایه گذاری گوگل در بلاکچین

یک گزارش جدید نشان می‌ دهد که شرکت مادر گوگل (Alphabet)، در مقایسه با سایر شرکت‌ های دولتی، بیشترین سرمایه را در صنعت بلاکچین وارد کرده است و بین سپتامبر ۲۰۲۱ تا ژوئن ۲۰۲۲، مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار در حوزه بلاک چین سرمایه‌ گذاری کرده است. طبق گزارشی که وب سایت Blockdata، در تاریخ 17 آگوست منتشر کرد، آلفابت (گوگل)، به عنوان بزرگ ترین سرمایه گذار در مقایسه با 40 شرکت دولتی برتر که در شرکت های بلاکچین و رمز ارز در این دوره سرمایه گذاری کرده اند، معرفی شد. گوگل، بر روی چهار شرکت بلاکچین از جمله پلتفرم نگهبانی دارایی دیجیتال Fireblocks، شرکت بازی ‌سازی Web3 Dapper Labs و شرکت سرمایه‌ گذاری خطر پذیر Digital Currency Group تمرکز کرده است.
این امر با سال گذشته در تضاد کامل است، زمانی که گوگل تلاش‌ های مالی بسیار کوچک ‌تر (601.4) میلیون دلاری خود را در بین 17 شرکت مبتنی بر بلاکچین، که مجددا شامل Dapper Labs، همراه با Alchemy ،Blockchain.com ،Celo ،Helium و Ripple بود، تقسیم کرد. افزایش سرمایه گذاری گوگل در صنعت بلاکچین، با 40 شرکت برتر تجاری دیگر مطابقت دارد و در مجموع 6 میلیارد دلار در این مدت سرمایه گذاری شده است. این آمار، در مقایسه با 1.9 میلیارد دلار بین ژانویه 2021 تا سپتامبر 2021 و 506 میلیون دلار در کل سال 2020 است. بیشترین سرمایه گذاری سایر شرکت های بزرگ در عرصه بلاکچین، به شرح زیر است:

  • دارایی بلک راک با سرمایه گذاری 1.17 میلیارد دلاری
  •  شرکت بانکداری سرمایه گذاری مورگان استنلی با سرمایه گذاری 1.11 میلیارد دلاری
  • شرکت الکترونیک سامسونگ با سرمایه گذاری در مجموع 979.2 میلیون دلار

مورگان استنلی و بلک راک مانند گوگل رویکرد متمرکز تری را اتخاذ کردند و تنها در دو تا سه شرکت در این دوره سرمایه گذاری کردند. با این حال، سامسونگ فعال ترین سرمایه گذار با سرمایه گذاری در 13 شرکت مختلف است.
همچنین آمار نشان می دهد، شرکت‌ هایی که نوعی توکن غیرقابل تعویض (NFT) ارائه می ‌دهند، جزء محبوب ‌ترین سرمایه‌ گذاری های این مدت بوده ‌اند. درواقع بیشتر سرمایه گذاری ها، به صنایعی مانند بازی، هنر و سرگرمی و فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT)، تعلق دارند. سرمایه ‌گذاری‌ های باقی ‌مانده، بین شرکت ‌هایی تقسیم شده است که خدماتی همچون Blockchain-as-a-Service (BaaS)، زیرساخت پلتفرم ‌های قرارداد هوشمند، راه‌ حل ‌های مقیاس ‌بندی و پلتفرم ‌های نگهداری دارایی ‌های دیجیتال را ارائه می دهند. همچنین آمار نشان می دهد، بانک ها به دلیل افزایش تقاضای مشتریان برای خدمات رمز نگاری، شروع به افزایش قرار گرفتن در معرض شرکت های رمز نگاری و بلاکچین کرده اند. از جمله بانک ‌هایی که خود را در فهرست برترین سرمایه ‌گذاران ارز های دیجیتال می ‌بینند، بانک مشترک المنافع استرالیا و BNY Mellon هستند.

NFT ها می توانند در تغییر تجارب تجاری پیشرو باشند

در اقتصاد غیر متمرکز وب 3 در حال ظهور، ان اف تی ها به سازندگان اجازه می دهند تا با روش های کاملا جدید با مشتریان ارتباط برقرار کرده و به آن ها خدمات خود را ارائه دهند. بسیاری از کسب ‌وکار ها و برند های بزرگ تجاری از جمله نایک، انجمن ملی بسکتبال، پپسی و حتی تاکو بل، قبلاً از توکن ‌های غیرقابل تعویض (NFT) استفاده کرده ‌اند. اما آیا این ها فقط برای نمایش هستند یا این NFT ها ارزش ایجاد می کنند؟ تقریبا مانند خدمات دیجیتالی، که برای هر کسب و کاری در داخل و خارج از بخش فناوری ضروری شده است، توکن ها به خصوص توکن های NFT، در اقتصاد نو ظهور Web3 از تاثیر گذاری بسیار بالایی برخوردار هستند. زیرا NFT ها با استفاده از قرارداد های هوشمند، در زنجیره بلوکی که NFT ها را هنگام خرید به کیف پول دیجیتالی افراد تحویل می دهند، رقابت و انحصار ایجاد می کنند.