تیم توسعه دهنده اتریوم، تصمیم دارد طی یک ادغام و به روز رسانی با نام مرج (Merge) در شبکه اتریوم، ساختار آن را از الگوریتم اثبات کار(POW) به اثبات سهام (POS) تغییر دهد. این کار با هدف ارائه سیستمی عادلانه و به صرفه تر انجام خواهد گرفت. اما ارتقای شبکه اتریوم و به روز رسانی آن، همچنان پس از 2 سال هنوز به اتمام نرسیده و اجرایی نشده است. معاون ارشد شبکه پالیگان با نام Mihailo Bjelic، به تازگی صحبت های مهمی را در رابطه با این ادغام و آینده شبکه اتریوم ارائه داده است که توجه ها را به سمت خود جلب کرد.

توضیحاتی در رابطه با اتریوم

با انتقال اتریوم به یک بلاک چین مقیاس پذیر و مقاوم در برابر انرژی، بسیاری با توجه به بزرگی و پیچیدگی ارتقای Merge، آینده این سکه را مورد تحلیل قرار داده اند. اما در میان سهامداران برجسته، یک پروژه خاص وجود دارد که به شدت در مورد آینده اتریوم امیدوار است. این پروژه چیزی نیست جز راه حل مقیاس ‌پذیری لایه دو، پالیگان. معاون ارشد شبکه پالیگان Mihailo Bjelic، در کنفرانس سالانه انجمن اتریوم که اخیرا در پاریس تشکیل شد، درباره آینده این ارز محبوب این چنین سخنرانی کرد:
« این یک ارتقاء در یک شبکه زنده است که میلیون ها کاربر، میلیارد ها سرمایه و ده ها هزار برنامه دارد. این کار هرگز آسان نیست، اما Merge بیش از دو سال است که در حال بررسی است. تمام شبکه‌ های آزمایشی موفق بوده‌ اند، کد ممیزی شده است و سایر اقدامات انجام شده اند.»
وی همچنین درباره شرایط اتریوم در آینده گفت که به احتمال زیاد اتریوم در بازار نزولی دوام بیاورد و بهبود یابد:
«به دو دلیل فکر می کنم که اتریوم مشکلی نخواهد داشت. دلیل اول این است که این جا جایی است که همه توسعه دهندگان حضور دارند، جایی که بیش از 90٪ فعالیت در حال وقوع است. ممکن است پروژه های متمرکز بر پول ناپدید شوند، اما توسعه دهندگان واقعی همیشه باقی خواهند ماند. دلیل دوم این است که اتریوم با اختلاف بسیار زیاد ایمن ترین، غیر متمرکز ترین و قابل برنامه ریزی ترین بلاک چین در جهان است. این امر کاملا مرکز این وب چند زنجیره ای است که ما در تلاش هستیم تا به طور بالقوه به میلیارد ها کاربر دسترسی پیدا کنیم.»
هم زمان با این مصاحبه، Polygon روز چهارشنبه اعلام کرد که Polygon zkEVM یا ماشین مجازی اتریوم با دانش صفر، را راه ‌اندازی کرده است که به طور بالقوه خروجی تراکنش بلاک چین را به سطوح بیشتری افزایش می‌ دهد. پالیگان در این باره توضیح داد:
 این پروژه جدید دارای سازگاری کامل با EVM، مقیاس پذیری و امنیت با استفاده از قدرت اثبات دانش صفر است. من می گویم این یک پیشرفت بزرگ از نظر فناوری است. از نظر پذیرش، پالیگان بیش از 30000 برنامه کاربردی و 140 میلیون کیف پول کاربر را از زمان شروع پروژه، ایجاد کرده است.
مدتی است که سرمایه گذاران و کاربران فعال در شبکه اتریوم تردید هایی در رابطه با این Merge شبکه اتریوم دارند. اما با توضیحاتی که معاون ارشد شبکه پالیگان داد و توضیحات امیدوارانه تیم توسعه دهنده اتریوم، به نظر می رسد مشکلی برای ملکه ارز های دیجیتال پیش نخواهد آمد.