تغییر نام فیسبوک به متا منعکس کننده جاه طلبی های فزاینده این کمپانی برای فراتر رفتن از رسانه های اجتماعی گذشته و ورود به دنیای وب 3، کریپتو، NFTs و Metaverse بود؛ دنیای مجازی که کاربران احتمالاً زمان بیشتری را برای کار و بازی صرف می کنند.
در دسامبر 2021، متا پروژه شبکه اجتماعی واقعیت مجازی Horizon Worlds خود را آغاز کرد و زمینه تبلیغات بیشتری را در رابطه با کریپتو در فیس بوک ایجاد کرد.
در آوریل 2022، گزارش‌ هایی منتشر شد مبنی بر اینکه این شرکت در حال بررسی ارز دیجیتالی است که برای استفاده در متاورس طراحی شده است که  با نام "Zuck Bucks" شناخته می ‌شود، اگرچه از آن زمان تا به اکنون هیچ به‌روز رسانی دیگری در مورد این پروژه مشاهده نشده است.
در ماه می، این شرکت پنج درخواست علامت تجاری را برای یک پلتفرم پردازش پرداخت با پشتیبانی از ارزهای دیجیتال و دارایی های دیجیتال به نام متا پی ثبت کرد.
در سپتامبر 2022، این شرکت اعلام کرد که 2.9 میلیارد کاربر می توانند با پیوند دادن کیف پول خود، کلکسیون های دیجیتال و NFT های خود را در سراسر فیسبوک و اینستاگرام در 100 کشور پست کنند.
در همین حال، در 11 اکتبر، متا از همکاری با مایکروسافت برای وارد کردن طیف وسیعی از محصولات Microsoft Office 365 به پلتفرم واقعیت مجازی متا (VR) خبر داد تا شرکت ‌های دیگر را ترغیب به کار در محیط‌ های مجازی مانند متاورس کند.
هفته گذشته نیز، مدیرعامل و بنیانگذار Altimeter Capital سرمایه گذاری 10 تا 15 میلیارد دلاری در سال متا را "بسیار بزرگ و مهم" خواند.
به نظر می ‌رسد که گزارش سه ‌ماهه سوم متا تنها این نگرانی‌ ها را تقویت می ‌کند، به طوری که قیمت سهام این شرکت پس از انتشار آن 23.6 درصد کاهش یافت، در حالی که بخش تحقیق و توسعه واقعیت مجازی  Reality Labs زیان انباشته 9.44 میلیارد دلاری را تا کنون در سال جاری منتشر کرده است.
بسیاری از افراد ممکن است شکست برج ایفل متا را نیز به یاد بیاورند، زمانی که تصویری از آواتار مدیر عامل متا، مارک زاکربرگ که در مقابل یک برج مجازی ایفل ایستاده بود، به دلیل بی کیفیت بودن آن مورد تمسخر قرار گرفت.

یک سال از تغییر نام فیسبوک به متا گذشت

در همین حال، گزارشی در 15 اکتبر از وال استریت ژورنال نشان داد که این شرکت کاربر فعال ماهانه خود را برای Horizon Worlds به نصف کاهش داده است. زاکربرگ در جریان تماس سود سه ماهه سوم در 26 اکتبر بر این اقدام، واکنش نشان داد و خاطرنشان کرد که "ما در حال تکرار در فضای باز هستیم" و پلتفرم اجتماعی Metaverse این شرکت هنوز یک نسخه اولیه است.
این نوع پلتفرم یک محصول اولیه است و به سرعت در حال تکامل است، اما بدیهی است که راه درازی برای تبدیل شدن به آن چیزی که ما آرزوی آن را داریم، در پیش دارد. با این وجود، شرکت متا به پیشبرد خود در وب 3 و پروژه ‌های دیگر از جمله هوش مصنوعی ادامه می‌ دهد و زاکربرگ در این تماس خاطرنشان کرد که «ما در مسیر درستی با این سرمایه‌ گذاری‌ ها قرار داریم» و شرکت «باید به سرمایه ‌گذاری های هنگفت در این زمینه ادامه دهد». 
این شرکت اخیراً از جدیدترین هدست واقعیت مجازی خود با نام Meta Quest Pro در یک رویداد مجازی، همراه با مشارکت مایکروسافت و یک پلتفرم کامپیوتری جدید در 11 اکتبر رونمایی کرد.
موتور جستجوی هوش مصنوعی، تبلیغات و پلتفرم ‌های پیام ‌رسانی تجاری، سه حوزه ای هستند که ما روی آن ‌ها بسیار متمرکز هستیم و چشم‌ انداز آینده ما برای متاورس محسوب می شوند.