Vitalik Buterin، مرحله جدیدی را در نقشه راه اتریوم به نمایش می گذارد و آن The Scourge است.
نقاط عطف ارائه نشده از نقشه راه اتریوم شامل Surge ،Scourge ،Verge ،Purge و Splurge است. ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، مرحله جدیدی را به نقشه راه فنی اتریوم اضافه کرده است، مرحله ای که هدف آن بهبود مقاومت در برابر سانسور و تمرکززدایی شبکه اتریوم است. برنامه های جدید شبکه اتریوم توسط بوترین در یک پست توییتری در تاریخ 5 نوامبر عنوان شد که در آن، Scourge را در یک نقشه راه فنی شش قسمتی توسعه یافته معرفی کرد.
پس از تغییر و انتقال اتریوم به شبکه اثبات سهام (PoS) در تاریخ 15 سپتامبر، اتریوم با هدف دستیابی به 100000 تراکنش در ثانیه از طریق جمع‌ آوری‌‌ها در مرحله دوم یعنی Surge، قرار گرفته است. نقشه راه فنی به روز شده اکنون Scourge را به عنوان مرحله سوم که مرحله جدیدی است معرفی می کند که در ادامه مراحل شناخته شده قبلی یعنی Verge، Purge و Splurge قرار دارد.

نقشه راه اتریوم

با توجه به نقشه راه اتریوم، هدف Scourge «اطمینان از گنجاندن تراکنش های قابل اعتماد و بی طرفانه و جلوگیری از متمرکز شدن و سایر خطرات محتمل پروتکل از MEV است».
درخواست یکی از بنیانگذاران اتریوم برای ایجاد یک لایه اجماع در حالی مطرح می شود که ماینرها از تراکنش های موجود در شبکه اتریوم به نفع خود سوء استفاده می کنند.
بوترین پیش از این یک مکانیسم کاملاً بی طرف را به عنوان مکانیزمی توصیف کرده است که "به نفع یا علیه افراد خاصی تبعیض قائل نمی شود."
ارزش استخراج‌پذیر ماینر (MEV) زمانی اتفاق می‌افتد که یک ماینر با تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام تراکنش‌ها در یک بلوک و به چه ترتیبی قرار می‌گیرند، سایر شرکت‌کنندگان در شبکه را پیشتاز می‌کند. این موضوع به ماینرها این امکان را می‌ دهد تا تمام معاملات برنده را از محلی که داده‌ها به جهت پردازش درون آن ذخیره می‌شوند، کپی کرده و تراکنش‌های خود را پیش از متقاضیان آربیتراژ یا هر فردی که سعی در کسب سود دارد انجام دهند. در نتیجه، اتریوم به دنبال ادغام با درجه بالاتری از تمرکز و سانسور همراه شده است.
پس از انتقال شبکه به PoS، درصد بلوک‌های مطابق با دفتر کنترل دارایی‌ های خارجی ایالات متحده (OFAC) در 3 نوامبر به 73 درصد رسید، رقمی که افراد زیادی آن را رقم بسیار بالایی می‌ دانند.

Ethereum bull و بنیانگذار The Daily Gwei، آنتونی ساسانو، پیش از این در یک پست توییتری در 15 اکتبر 2022 عنوان کرده بود که مقاومت در برابر سانسور در حال حاضر «مهم‌تر از مقیاس‌پذیری» است.

ارتقای پروتکل اتریوم به ترتیب اهمیت در 6 تا 12 ماه آینده:
- برداشت از بیکن چین( Beacon Chain)
- PBS/crLists/ارتقایات مربوط به مقاومت در برابر سانسور
- Proto-Danksharding (EIP-4844)

در حالی که هنوز جزئیات کامل Scourge فاش نشده است، اخیراً یکی از بنیانگذاران اتریوم راه حلی تحت عنوان «Partial Block Auction» را پیشنهاد کرده است که در آن سازنده بلوک تنها حق تصمیم گیری درباره برخی از محتویات بلوک را دارد. پیشنهادهای دیگری نیز برای مبارزه با سانسور در لایه اجماع ارائه شده است. پیشنهادهایی مانند راه حل شرکت تحقیق و توسعه اتریوم Flashbots Single Unifying Auctions for Value Expression (SUAVE).
بوترین همچنین به‌روزرسانی Verge را که شامل ادغام فناوری مباحثه دانش غیر تعاملی  (SNARK) در اتریوم می‌ شود را نیز تایید کرده است. افزودن SNARK ها ویژگی های بسیار مورد نیاز حفظ حریم خصوصی را به شبکه اتریوم اضافه می کنند و در عین حال امکان ردیابی تراکنش های ناشناس را نیز فراهم می کنند.
بوترین همچنین خاطرنشان کرد که نقش صریح تر رمزنگاری کوانتومی در مراحل مختلف نقشه راه اتریوم به عنوان یک جزء ضروری از پروتکل پایانی اجرا خواهد شد.