قبل از ارتقای Merge، در سال 2022، مصرف انرژی اتریوم بین 46.31 تراوات ساعت (TWh) در سال تا 93.98 TWh متغیر بود. (Merge)، که یکی از مهم ترین ارتقاء بلاک چین در اتریوم در نظر گرفته می شود، تا به امروز مصرف انرژی شبکه را تا 99.9 درصد کاهش داده است.
همانطور که می دانید، ادغام اتریوم یا Merge به معنی تغییر مکانیسم اجماع برای اعتبارسنجی تراکنش ‌ها در شبکه اتریوم از مکانیسم اثبات کار به مکانیسم اثبات سهام است. براساس اظهارات تیم توسعه دهنده، بلاک چین اتریوم پس از این ادغام باید به شکل سریع‌تر و کارآمدتری در شبکه عمل کند. همچنین باید مقیاس پذیری و کارایی قراردادهای هوشمند آن باید به طور گسترده بهبود یابد. ادغام اتریوم یک فرآیند فوق العاده پیچیده است که تا کنون بیش از یک سال زمان برده است. این به‌ روز رسانی و ادغام شامل برخی اقدامات ساده برای انتقال کل شبکه اتریوم به مکانیسم اثبات سهام POS است.

اما دلیل اصلی مرج و پیوستن اتریوم به مکانیسم اثبات سهام چیست؟  

مکانیسم اثبات کار در سال های اخیر مشکلاتی را برای شبکه اتریوم ایجاد کرده است. در حالی که این مکانیسم اجماع ایمن و قابل اعتماد است، اما در مورد سرعت بخشیدن به تراکنش ها و در عین حال پایین نگه داشتن هزینه های تراکنش، محدودیت هایی دارد. با گسترش شبکه اتریوم، در سال های اخیر دستاوردهای زیادی در هزینه تراکنش ها حاصل شده است و سرعت این مکانیسم برای انتقال تراکنش ها در شبکه ایده آل نیست و به همین جهت انتقال شبکه به مکانیسم اثبات سهام صورت گرفته است.
در 15 سپتامبر، بلاک چین اتریوم از اثبات کار (PoW) به مکانیسم اجماع اثبات سهام (PoS) در تلاش برای انتقال به یک بلاک چین با مصرف انرژی کمتر، مهاجرت کرد. آنچه که این اتفاق به دنبال داشت، کاهش فوری و شدید مصرف انرژی در کل شبکه اتریوم بود. در تصویر زیر شاخص مصرف انرژی اتریوم را مشاهده می‌نمایید.

کاهش مصرف انرژی شبکه با مرج اتریوم
از 15 اکتبر، روز ادغام اتریوم، انرژی اتریوم بیش از 99.9 درصد کاهش یافته و همچنان مصرف انرژی پایینی دارد. میزان کربن موجود در شبکه نیز، هم اکنون 0.1 میلیون تن CO2 (MtCO2) در سال است. هنگامی که مجموع تراکنش ها، به تراکنش‌ های جداگانه اتریوم ترجمه می ‌شوند ، مصرف برق به 0.03 کیلووات ساعت (کیلووات ساعت) و میزان کربن 0.01 کیلوگرم CO2 می ‌رسد که به گفته digiconomist، معادل انرژی مصرف شده به هنگام تماشای ویدیوهای یوتیوب به مدت دو ساعت است.
علی ‌رغم جشن ‌هایی که پیرامون انتقال اتریوم به مکانیسم اثبات سهام PoS برگزار شد، اعضای انجمن نگرانی ‌هایی را در رابطه با متمرکز بودن بلاک چین و بررسی ‌های نظارتی بالاتر مطرح کردند. تمرکز شبکه اتریوم به این موضوع بلافاصله پس از ادغام آن آشکار شد، زیرا 46.15 درصد از گره ‌های ذخیره داده، پردازش تراکنش ‌ها و افزودن بلاک ‌های جدید بلاک چین را می‌ توان تنها به دو آدرس نسبت داد.
در حالی که طرفداران اتریوم ادعا می کنند که هر فردی با دارا بودن  32  توکن اتریوم می تواند اعتبار سنجی شبکه را به عهده بگیرد، مهم است که توجه داشته باشید که 32 اتریوم یا حدود 41416 دلار، برای یک مبتدی یا معامله گر معمولی مبلغ کمی نیست.