بمب سختی، پروتکلی است که طراحی شده تا سودآوری ماینینگ را به شدت کاهش دهد تا ماینر ها را در آستانه Merge مورد انتظار، بی انگیزه کند. امروز از سوی تیم توسعه دهنده اتریوم اعلام شد که افراد فعال در این تیم، تصمیم گرفته اند تا بمب سختی را به تعویق بیاندازند. گام بزرگی که منجر به ارتقای Merge برای بلاک چین لایه 1 می شود. اما آیا این تصمیم جدید، بر روی به روز رسانی جدید اتریوم و انتقال آن به شبکه اثبات سهام تاثیر می گذارد؟

چرا بمب سختی اتریوم به تعویق افتاد؟

بمب سختی اتریوم به تعویق افتاد

روز یکشنبه، تیم بیکو توسعه‌ دهنده اصلی شبکه اتریوم، در توییتی اعلام کرد که بمب سختی اتریوم به مدت 2 ماه به تاخیر می افتد. این تیم در توییت خود درباره اقدام جدید خود این گونه توضیح داد:
« به طور خلاصه، ما با به تعویق انداختن بمب موافقت کردیم. ما می ‌خواهیم مطمئن شویم که قبل از انتخاب تاخیر و زمان دقیق استقرار، همه اعداد را بررسی کرده ایم. اما هدف ما یک تأخیر 2 ماهه است و این ارتقاء در اواخر ژوئن انجام خواهد شد. »
بمب سختی، اقدامی برای بی انگیزه کردن عملیات استخراج اتر (ETH)،  و جلوگیری از فعال نگه داشتن دستگاه های استخراج فیزیکی آن ها در حین انتقال شبکه از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) خواهد بود. به زبان ساده تر، بمب سختی اتریوم، فرآیندی است که می تواند بر روی شبکه اثبات کار تاثیر گذاشته و آن را به توقف تولید بلوک ها مجبور کند. این امر، به طور چشم گیری دشواری ماینر ها را برای تأیید تراکنش های موجود در شبکه افزایش می دهد و در نتیجه سودآوری را برای ماینر های مکانیسم PoW کاهش می دهد. بمب سختی، یکی از ویژگی‌ های شبکه اتریوم است که در سال 2016، به کد این شبکه اضافه شد. طبق تحقیقات اخیر، انتقال شبکه اتریوم از اثبات کار به اثبات سهام، می‌ تواند تقاضای انرژی شبکه اتریوم را تا ۹۹.۹ درصد کاهش دهد. سایر شبکه‌ های اثبات سهام مانند Polygon و Fantom Opera، در مقایسه با سایر شبکه‌ های PoW نیاز به انرژی ناچیز دارند. تیم بیکو اشاره ای به تاخیر بیشتر فرآیند انتقال اتریوم به اثبات سهام نکرده است. اما به تعویق انداختن بمب سختی می تواند منجر به تاخیر های بیشتر برای آپدیت Merge شود، که انتظار می رود در ماه اوت 2022 انجام شود. البته لازم به ذکر است شبکه آزمایشی Ropsten در اتریوم، اخیرا ادغام موفقیت ‌آمیز خود را با مکانیسم PoS در روز جمعه تکمیل کرد. قابل ذکر است، با وجود احساسات نزولی مداوم در بازار ارزهای دیجیتال، پایگاه کاربران اتریوم همچنان قوی است. تراکنش های روزانه در شبکه از دسامبر 2020 به جز یک روز، بالای یک میلیون باقی مانده است. اندازه گیری تراکنش های روزانه نگاهی ساده و مختصر به بار کلی شبکه می دهد. همچنین تعداد آدرس های منحصر به فرد در اتریوم، همچنان هر ماه در حال افزایش است. اکنون حدود 198 میلیون کیف پول منحصر به فرد در اتریوم وجود دارد که افزایش 14.5 برابری را از 7 دسامبر 2017 نشان می دهد. هنوز مشخص نیست که آیا این تغییر بزرگ در شبکه اتریوم باعث افزایش قیمت آن می شود یا خیر. به نظر شما پس از اتمام آپدیت Merge، شاهد افزایش قیمت اتریوم خواهیم بود؟