از زمان شروع پروژه اتریوم، یکی از موارد اصلی انتقال به اثبات سهام بود. سرانجام، پس از هفت سال طولانی تحقیق و توسعه، مرحله ماینینگ اتریوم در 15 سپتامبر (24 شهریور) به پایان خواهد رسید. در واقع به آن معناست که پس از فرا رسیدن این تاریخ، دیگر امکان استخراج اتریوم از طریق الگوریتم اجماع کار (POW)، دستگاه های ASIC و یا کارت های گرافیکی امکان پذیر نیست. این به روز رسانی مهم اتریوم، در سرنوشت آن تاثیر بسزایی خواهد داشت و کل شبکه از الگوریتم اثبات کار (POW)، به اثبات سهام (POS)، تغییر خواهد کرد. طبق گفته وبلاگ رسمی اتریوم، این تغییر از تاریخ 15 سپتامبر 2022، اعمال می شود و حتی استخر استخراج «اترماین»، نیز غیر فعال خواهد شد.

پایان استخراج اتریوم

پایان استخراج اتریوم فرا رسیده است

طبق اخبار اخیر که از سوی وبلاگ رسمی اتریوم منتشر شد در تاریخ 24 شهریور، فاز استخراج اتریوم به پایان خواهد رسید و دیگر امکان ماین واحد های آن با دستگاه های استخراج و کارت های گرافیکی (GPU)، امکان پذیر نخواهد بود. پس از اعمال این انتقال، استخر استخراج اترماین (Ethermine) نیز سرور های خود را خاموش کرده و تنها امکان برداشت از این استخر وجود خواهد داشت. یک شمارش معکوس دقیق در داشبورد ماینر، در دسترس عموم قرار می گیرد که می توانید تنها تا زمانی که شمارش معکوس به صفر برسد، به استخراج اتر ادامه دهید. در واقع تمام سرور های لایه اترماین خاموش می شوند و دیگر نمی توانید ماینر خود را به استخر اترماین اتریوم متصل کنید.
برای دریافت پرداخت نهایی موجودی پرداخت نشده، می ‌توانید یک پرداخت دستی را در صفحه داشبورد فردی خود فعال کنید. اگر موجودی پرداخت نشده شما از 0.005 اتر (ETH) بیشتر شود، می توانید درخواست پرداخت دستی کنید. برای پرداخت های دستی، کارمزد تراکنش از موجودی پرداخت نشده شما کسر خواهد شد.

پس از انتقال شبکه اتریوم استخراج کنندگان به کجا می روند؟

طبق گفته های ویتالیک بوترین، بنیان گذار شبکه اتریوم و تیم توسعه دهنده آن، به روز رسانی The Merge، در تاریخ 24 شهریور انجام خواهد شد که طی آن استخراج اتریوم غیر فعال می شود. زمانی که اتریوم در ماه سپتامبر با زنجیره اتریوم 2.0 ادغام شود، استخراج در شبکه منسوخ خواهد شد. بنابراین برای تمام استخر های استخراج اتریوم و استخراج کنندگان آن و همچنین میلیون ها دلار سخت افزار در اکوسیستم، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ سوال بسیاری از استخراج کنندگان اتریوم این است که هش ریت فعلی اتریوم پس از انجام انتقال به کجا خواهد رفت؟ سخنان زیادی مبنی بر این که بیشتر هش اتریوم به اتریوم کلاسیک (ETC) منتقل می شود وجود داشته است، اما این موضوع از سوی هیچ یک از تیم اتریوم تایید نشده است. از سوی دیگر، شایان ذکر است که انتقال شبکه اتریوم، تاثیر آنچنانی بر استخر های استخراج نخواهد داشت. زیرا این شرکت های ادغام، دارای سرمایه انسانی و زیرساخت های لازم برای سازماندهی ادغام منابع، تامین مشتریان جدید و به طور کلی مدیریت و حفظ عملیات و امنیت آن هستند. به همین دلیل، استخر های استخراج اتریوم پیشرو مانند Ethermine یا f2pool، می توانند به سادگی به استخرهای staking، منتقل شوند.