همان طور که می دانید شبکه مشهور اتریوم در حال ایجاد تحولی عظیم است که ساختار کل شبکه را تغییر می دهد. طبق گفته تیم اتریوم، این بلاک چین در زمان تقریبی سه ماه آینده، از حالت اثبات کار به اثبات سهام تغییر خواهد کرد. این بدان معناست که پس از انجام شدن این فرآیند، ماینر ها دیگر نمی توانند به استخراج اتریوم ادامه دهند و اتریوم نیز به یک ارز با ساختار POS تبدیل می شود. این انتقال توسط آپدیتی به نام (The Merge) انجام می شود، که تحت نظر خالق اتریوم یعنی ویتالیک بوترین، تیم بیکو و تمامی عوامل تاثیر گذار در شبکه اتریوم انجام خواهد شد. تا به امروز هیچ جزئیاتی از سوی تیم اتریوم در رابطه با این ادغام شبکه، وجود نداشت. اما سرانجام امروز این تیم جزئیات بیشتری را با کاربران اتریوم به اشتراک گذاشت که در ادامه شرح داده ایم.

جزئیات پروژه انتقال شبکه اتریوم

هاردفورک جدید اتریوم

تنها سه ماه به تکمیل آپدیت The Merge و انتقال شبکه اتریوم به ساختار اثبات سهام مانده است که امروز توسعه دهنده اصلی اتریوم یعنی تیم بیکو، چندین پیشنهاد را با کاربران اتریوم به اشتراک گذاشت. در واقع تیم بیکو توسعه ‌دهنده Core Ethereum (ETH)، مجموعه ‌ای از پیشنهادات و انتظارات را برای توسعه ‌دهندگان برنامه‌ ها و پروتکل‌ ها در اتریوم بیان کرده است. این تیم به کاربران معمولی برنامه‌ ها و پروتکل‌ ها در اتریوم پیشنهاد داد موارد گوناگون را آزمایش کنند تا مطمئن شوند که هیچ چیز خراب نیست و برای ادغام مشکلی پیش نخواهد آمد. 
بدیهی است که ادغام شبکه اتریوم و انتقال آن از اثبات کار (PoW) به اجماع اثبات سهام (PoS)، یک فرآیند پیچیده و مهم در کل تاریخچه اتریوم به شمار می رود. به همین دلیل تیم بیکو می خواهد از نبود مشکل در طی پروسه، اطمینان حاصل کند. این ادغام که با نام «لایه اجماع» یا (Consensus Layer) نیز شناخته می شود، انتظار می رود در ماه اوت(مرداد) سال جاری رخ دهد. بیکو در توییتی نوشت:
« چنین مشکلاتی احتمالاً نادر هستند. زیرا 99٪ تغییرات بر لایه پروتکل تأثیر می گذارد، در حالی که تقریباً هیچ تغییری در لایه برنامه انجام نشده است.»
همچنین Beiko اظهار داشت توسعه دهندگان باید بدانند که دو تغییر مهم در نحوه کار قرارداد های هوشمند با Merge وجود خواهد داشت. ابتدا، او به آن ها یادآوری کرد که روش تصادفی بیکو که به اجرای برنامه ها کمک می کند، تغییر خواهد کرد. این برای تغییر به PoS ضروری است و در نوامبر گذشته در یک بروزرسانی بنیاد اتریوم منتشر شد.
تغییر دوم این است که زمان بلوک از 13 ثانیه در هر کدام به 12 ثانیه کاهش می یابد. در نتیجه این تغییر، قرارداد های هوشمندی که از سرعت تولید بلوک به عنوان معیار زمان استفاده می کنند، یک ثانیه سریع تر اجرا می شوند. البته او در پایان اطمینان داد که در صورت بروز هرگونه مشکلی در طول آزمایشات، Merge برای اطمینان از امنیت شبکه بیشتر به تعویق خواهد افتاد.