طبق گزارش آرتور هیز مدیر سابق BitMEZ: هنگ کنگ می تواند کلیدی برای بازگشت ارزهای دیجیتال در چین باشد!
آرتور هیز اظهار دارد که روند صعودی بعدی کریپتو به زمانی بستگی دارد که چین دوباره به بازار کریپتو برگردد و هنگ کنگ می تواند دروازه‌ای برای وقوع این اتفاق باشد.

آرتور هیز، مدیرعامل سابق  BitMEX، معتقد است که روند صعودی بعدی کریپتو با بازگشت چین به بازار آغاز خواهد شد و هنگ کنگ نقشی حیاتی در این فرآیند خواهد داشت.
او در پستی از وبلاگ خود در تاریخ 26 اکتبر با عنوان "بازگشت" توضیح داد که چرا فکر می کند بیانیه دولت هنگ کنگ در مورد ارائه لایحه ای برای تنظیم مقررات ارزهای دیجیتال نشانه ای است، که چین در تلاش است راه خود را برای بازگشت به بازار ارزهای دیجیتال آسان کند.

" هنگامی که چین علاقه‌مندی خود را به ارزهای دیجیتال نشان دهد، بازار صعودی باز خواهد گشت. این روند  کند خواهد بود، اما به زودی امکان وقوع آن وجود دارد."

بازگشت ارزهای دیجیتال به چین

هیز استدلال کرد که هنگ کنگ ممکن است به محل آزمایش پکن تبدیل شود تا بازارهای رمزنگاری را آزمایش کند و به عنوان مرکزی برای سرمایه چینی عمل کند تا راه خود را به بازارهای جهانی ارز دیجیتال پیدا کند؛
"اگر این جریان ‌ها به روشی که من تصور می‌ کنم تحقق یابد، یک ستون حمایتی قوی برای بازار صعودی بعدی کریپتو خواهد بود.»
به گفته هیز، «تغییر جهت‌ گیری هنگ ‌کنگ به ‌عنوان طرفدار ارزهای دیجیتال» یکی از نقاط قوت استراتژی پکن برای کاهش موقعیت خود به گونه ‌ای است که سیستم مالی داخلی آن را بی ‌ثبات نکند.
در تحقیقی که توسط Forex Suggest در جولای 2022 منتشر شد، هنگ کنگ به عنوان آماده‌ ترین کشور برای پذیرش گسترده ارزهای دیجیتال رتبه ‌بندی شد. این کشور فاکتورهای مختلفی مانند نصب دستگاه‌ های خودپرداز ارزهای دیجیتال، مقررات کریپتو و فرهنگ راه ‌اندازی را در نظر گرفته است.
چین یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان را دارد؛ اما عمدتاً علاقه ای به صنعت کریپتو نشان نداده است. اولین ممنوعیت ارزهای دیجیتال در این کشور به سال 2013 باز می گردد، زمانی که بانک ها را از انجام تراکنش های بیت کوین منع کرد.
پکن در سال 2021 زمانی که چندین عملیات نظارتی را برای ریشه کن کردن استخراج بیت کوین از کشور انجام داد و تمام تراکنش های رمزنگاری را غیرقانونی دانست، تلاش های خود را مبنی بر سرکوب ارزهای دیجیتال افزایش داد. با این حال، هیز می‌گوید: «چین صنعت کریپتو را ترک نکرده است و فقط در این زمینه غیرفعال بوده است».
چین در سپتامبر 2022 عملیات استخراج بیت کوین را از سر گرفت و Chainalysis در شاخص پذیرش جهانی کریپتو در سال 2022 اشاره کرد که چین در سال جاری پس از قرار گرفتن در رتبه سیزدهم در سال 2021 ، دوباره وارد ده کشور برتر در زمینه استخراج بیت کوین شد.
نویسندگان شاخص جهانی پذیرش کریپتو اظهار کرده اند که آن‌ها با توجه به سرکوب ارزهای دیجیتال توسط دولت چین، این توسعه را  جالب توجه می ‌دانند، اما طبق داده‌ های آنها، «این ممنوعیت یا ناکارآمد بوده و یا به‌ طور ضعیفی اجرا شده است».