ویتالیک بوترین (بنیانگذار اتریوم) گفت که سقوط FTX یک بار دیگر نشان داد که مشکل مربوط به مردم است نه فناوری! در 1 نوامبر بوترین در مصاحبه با بلومبرگ گفت که سقوط FTX حاوی درس هایی برای کل اکوسیستم کریپتو است. او اذعان کرد که ثبات اساسی دفتر کل توزیع شده زیر سوال نرفته است. مشکل در این مورد (و موارد قبل از آن) مردم بوده اند، نه فناوری. بوترین همچنین سقوط FTX را یک "تراژدی بزرگ" نامید، اما اضافه کرد که این اتفاق موضع جوامع اتریوم را در مورد متمرکز سازی مجدداً تأیید می کند. با این اوصاف، بسیاری از افراد جامعه اتریوم نیز این وضعیت را تاییدی بر چیزهایی می‌دانند که همیشه از آن می ترسیدند: "هر چیز متمرکزی به طور پیش‌فرض خطرناک است."

ویتالیک بوترین از فروپاشی FTX

مشکلات FTX ناشی از استفاده صرافی از سپرده های مشتری برای اهداف دیگر است. پس از هجوم گسترده درخواست‌های برداشت از صرافی در اوایل ماه جاری، صرافی قادر به پاسخگویی به تقاضای برداشت باتوجه نقدینگی فعلی خود، نشد.

Vitalik Buterin تنها کسی نیست که اخیراً در مورد پیامدهای FTX صحبت کرده است. چانگ پنگ ژائو (مدیر عامل Binance)، گفت که اگرچه مقررات لازم است، اما مهم‌تر است که بازیگران صنعت الگوبرداری کنند. در طول اجلاس فین‌تک اندونزی در سال 2022، ژائو گفت که کل حماسه FTX احتمالاً صنعت ارزهای دیجیتال را «چند سال» به عقب انداخته است و احتمالاً شاهد بررسی دقیق این صنعت از سوی تنظیم‌کننده‌ها خواهیم بود که احتمالاً چیز خوبی خواهد بود.

پرداخت بدهی های FTX ممکن است سال ها یا حتی دهه ها طول بکشد!

در حالی که سرمایه گذاران مشتاقند بدانند چه زمانی می توانند وجوه خود را از صرافی ارز دیجیتال FTX که اکنون ورشکسته شده است، پس بگیرند، وکلا هشدار می دهند که ممکن است «دهه ها» طول بکشد. استفان ارل) وکیل ورشکستگی و شریک شرکت کوردیس در استرالیا) گفت که این یک تمرین بزرگ در فرآیند انحلال برای تحقق دارایی های رمزنگاری و سپس کشف نحوه توزیع وجوه خواهد بود و این روند ممکن است سال ها طول بکشد. او گفت که این به دلیل پیچیدگی هایی است که در مسائل ورشکستگی فرامرزی و حوزه های قضایی وجود دارد. Earel گفت که کاربران FTX متأسفانه با همه افراد دیگر، از جمله سایر طلبکاران، سرمایه گذاران و سرمایه گذاران VC  در صف انتظار قرار دارند.
سایمون دیکسون، بنیانگذار پلتفرم سرمایه گذاری جهانی BnkToTheFuture، خاطرنشان کرد که هر کسی که دارایی در FTX داشته باشد، بستانکار خواهد شد و کمیته ای از طلبکاران برای نمایندگی منافع آنها تشکیل خواهد شد. او گفت که دارایی های باقی مانده بسته به آنچه پس از هزینه های ورشکستگی باقی می ماند در نهایت در اختیار طلبکاران قرار می گیرد. به گفته مدیر عامل بایننس استرالیا، این هزینه ها ممکن است با توجه به زمان مورد نیاز برای بازیابی وجوه بالا باشد، و اشاره کرد که این به معنای هزینه های قانونی و اداری بیشتر است که بر مبلغ بازگشت مشتریان تاثیر می گذارد. در همین حال، ایرینا هیور، وکیل دارایی دیجیتال، شریک Keystone Law در امارات متحده عربی، به کوین تلگراف گفت که کاربرانی در خاورمیانه هستند که درد فروپاشی FTX را نیز احساس می کنند، زیرا این منطقه سومین منطقه بزرگ از نظر کاربران FTX است. هیور توضیح داد: از آنجایی که FTX قبلاً مجوزی را از رگولاتور تازه تأسیس دارایی‌های مجازی دبی (VARA) دریافت کرده است، این امر مشکل بزرگی را برای تنظیم‌کننده‌ها ایجاد می‌کند. هیورز به افرادی که به دلیل سقوط FTX ضررهای قابل توجهی را متحمل شده اند توصیه می کند که مشاوره حقوقی دریافت کرده و با سایر افراد آسیب دیده ملاقات کنند. سقوط اخیر FTX عواقب قابل توجهی برای سرمایه گذاران در سراسر جهان داشته است. اخیراً فاش شد که FTX ممکن است "بیش از 1 میلیون طلبکار" داشته باشد.