مولتی سیگ (Multisig)، نوعی امضای منحصر به فرد دیجیتالی است که به عنوان امضای چند گانه نیز شناخته می شود. این نوع امضا به چندین کاربر اجازه می دهد سند ها را به صورت گروهی امضا کنند. اخیرا واحد تحقیقاتی شرکت فناوری بلاک چین متمرکز بر بیت کوین (Blockstream)، پیشنهاداتی برای ایجاد نوع جدیدی از استاندارد امضا چندگانه به نام ROAST، را ارائه کرده است که پروتکل Multisig را بهبود می بخشد. به طور خاص، ROAST به عنوان یک استاندارد امضا فعالیت خواهد کرد که بتواند با سایر طرح های امضا های چندگانه مانند FROST، کار کند.

معرفی پروژه جدید بلاک استریم(Blockstream )

معرفی پروژه جدید بلاک استریم

شرکت مشهور بلاک استریم، اخیرا طرح جذابی در رابطه با امضا های چندگانه دیجیتالی را منتشر کرد که امیدوار است از مشکل شکست تراکنش ها به دلیل غیبت یا حتی امضا کنندگان مخرب جلوگیری کند و بتواند در مقیاس بالا اجرا شود. این شرکت بزرگ در 25 می، در پست جدیدی که به انتشار گذاشت از ایده جدید خود به نام ROAST، صحبت کرد.
 این پروژه نسبت به امضا Multisig جدید تر است و با نام ROAST شناخته می شود. اصطلاح multisig که خلاصه شده عبارت multisignature است، به روشی از معامله گفته می شود که در آن دو یا چند امضا، برای امضای قبل از اجرا لازم است. از این استاندارد به طور گسترده در حوزه کریپتو استفاده می شود. ایده اصلی ROAST این است که تراکنش ‌های بین شبکه بیت ‌کوین و زنجیره جانبی Liquid Blockstream را به شکلی کارآمد تر، خودکار و ایمن را همراه با حریم خصوصی بیشتر ارائه دهد. این استاندارد نسبت به مدل قدیمی multisig، منعطف تر بوده و امکان همکاری مقیاس پذیر تر با پروژه هایی همچون FROST را دارد. بلاک استریم در پست خود پروژه ROAST، را اینگونه شرح داد:
« ROAST یک کدنویسی ساده با فرمت wrapper، است که در اطراف طرح های امضا هایی همچون FROST به اجرا در می آید. این فرآیند تضمین می کند امضا کنندگانی (مانند کارمندان Liquid)،همیشه حق امضای معتبر تری نسبت به امضا کنندگان دیگر داشته باشند.»
محققان بسیاری، ایده ROAST را تایید کرده اند و عقیده دارند روشی موثر تر از امضا های چندگانه قدیمی است. به این دلیل که امضای  ROAST، می تواند روشی مؤثر برای امضای تراکنش های BTC باشد و از ساختار هماهنگ تری برخوردار است. البته محققان بر این باورند این پروژه نقص هایی را نیز شامل می شود. زیرا امضا کننده های ROAST، به گونه ‌ای طراحی شده است که در حضور امضا کنندگان غایب، تراکنش ها را متوقف می کند و آن را برای «نرم ‌افزار امضای خودکار» ایمن، اما غیربهینه می کند. برای حل این مشکل، محققان می ‌گویند ROAST می ‌تواند امضاکنندگان قابل اعتماد کافی را در هر تراکنش تضمین کند تا از هرگونه شکست جلوگیری شود. در کل می توان گفت ROAST یک پروژه جدید اما جذاب است که راه طولانی برای اجرایی شدن و از بین بردن نقص های آن، در گرو بلاک استریم قرار دارد. اما با این حال، این شرکت محبوب روز 25 می در پستی اعلام کرد که رویای به حقیقت پیوستن این پروژه را داشته و بر روی آن کار خواهد کرد.