عملکرد قراردادهای هوشمند در شبکه بیت کوین می‌تواند پذیرش را تقویت کرده و نقدینگی بیشتری را برای دیفای فراهم کند.
به نقل از منابع خبری، پشتیبانی تپروت در کل این صنعت یک سال پس از سافت فورک بیت کوین در حال پیشرفت است، این امر نشان دهنده پتانسیل قوی برای نوآوری و پذیرش گسترده‌تر راه حل‌های Web3 است.
از همان ابتدا، ساتوشی پیش‌بینی کرده بود که لایه‌هایی که در بالای بلاکچین بیت‌ کوین ساخته می‌شوند، بیت کوین را قادر می‌سازد تا با افزودن قابلیت برنامه‌ریزی،  بیت‌کوین را به چهارچوبی بهینه برای ایجاد قابلیت‌های Web3 تبدیل کند.
ارتقاء Taproot در نوامبر 2021 انجام شد و پایه و اساس تسریع خدمات مالی غیرمتمرکز از طریق شبکه بیت کوین (BTC) را ایجاد کرد. در واقع تپروت اعتبار سنجی کارآمدتر اسکریپت‌های چند امضایی را امکان‌پذیر می‌کند که به مسائل مربوط به حریم خصوصی می‌پردازد و با کاهش اندازه تراکنش‌های پیچیده روی شبکه، ذخیره ‌سازی بلوک‌ها را بهبود می‌بخشد. این تغییرات مدت‌ها در این صنعت انتظار می‌رفت.
البته بسیاری از دارندگان بیت ‌کوین از سکه‌های خود در برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) استفاده نمی‌کنند، زیرا این فرایند کار دشواری است که آن را با استفاده از یک پل پیچیده می‌کند تا بتوان آن را با قراردادهای هوشمند روی بلاکچین دیگری مانند اتریوم پردازش کرد.

بیت کوین و دیفای


از طریق عملکردهای قرارداد هوشمند برای بیت کوین، کاربرانی که مایل به مشارکت در DeFi هستند می‌توانند سکه های خود را به آدرس قرارداد هوشمند بیت کوین ارسال کنند و مستقیماً سکه‌ها را از کیف پول خود خارج کنند.
الکس میلر (Alex Miller) اظهار کرد، فعال کردن Web3 در بلاکچین بیت کوین به معنای اعتماد بیشتر به ارزهای دیجیتال و برنامه‌های کاربردی DeFi است و انفجارهای اخیر در نهادهای متمرکز مانند FTX تنها به افزایش علاقه به امور مالی غیرمتمرکز کمک می‌کند، جایی که تراکنش‌ها به صورت الگوریتمی در سطح اجماع ایمن می‌شوند و کاربران مجبور نیستند به متولیان شخص ثالث اعتماد کنند تا کارهای درست را انجام دهند. در حال حاضر بیت کوین منطقی‌ترین مکان برای انجام تراکنش های DeFi برای کاربران است.
به گفته میلر، سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) می‌توانند از عملکرد قرارداد هوشمند بیت‌کوین نیز بهره ببرند، اما DeFi احتمالاً بیشترین رشد را به خود اختصاص می‌دهد.