آرژانتین، یکی از مشهور ترین باشگاه های فوتبال جهان، در بحبوحه رکود اقتصادی از اولین امضای دیجیتالی خود رونمایی می کند. تاثیرگذاری ارز های دیجیتال، با امضای یک فوتبالیست محلی برای اولین بار به صنعت ورزش راه یافت و ارز های دیجیتال تیتر یک رسانه های ملی آرژانتین شده اند. چالش های اقتصادی اخیر آرژانتین، به صنعت ورزش آن نیز ورود کرده و باشگاه فوتبال آرژانتین را دچار مشکلاتی کرده است. اما اخیرا، انتشار خبر اولین امضای قرارداد یک بازیکن فوتبال محلی با ارز های رمزنگاری شده، در سرتیتر اخبار ملی قرار گرفت.

رونمایی از امضای دیجیتال باشگاه آرژانتین

رونمایی از امضای دیجیتال باشگاه آرژانتین

به گفته منابع محلی، انتقال یازیکن جولیانو گالوپو  از باشگاه اتلتیک بانفیلد به باشگاه سائو پائولو ، با دلار آمریکا (USDC) به ارزش بیش از 6 میلیون دلار و حداکثر 8 میلیون دلار انجام شده است. این انتقال، در زمانی که باشگاه های ورزشی آرژانتین شرایط سختی را سپری می کرند، انجام شد. شکاف مبادله ای گزارش شده بین پزو و دلار، همچنان در حال افزایش است و بر شانس قرارداد بازیکنان فوتبال توسط تیم های بین المللی تأثیر می گذارد. این امر بازیکنان را ملزم به مذاکره مجدد در مورد قرارداد های خود برای تنظیم حقوق مورد نظر، با نوسان قیمت دلار می کند. اقتصاد بی ثبات این کشور منجر به پذیرش عمده ارز های دیجیتال، به خصوص سکه های پایدار یا همان استیبل کوین ها، شده است. روند پذیرش استیبل کوین در آرژانتین، از زمان استعفای وزیر اقتصاد آرژانتین، در اوایل ماه جاری به طرز فجیعی افزایش یافت. با این حال، این اولین باری است که باشگاه ها می توانند ارز های دیجیتال را به عنوان پرداخت برای نقل و انتقالات بین المللی بپذیرند تا مزیت رقابتی در بازار برای بازیکنان خود به دست آورند. Thales Freitas، مدیر Bitso در برزیل گفت:
«ما بسیار مفتخریم که با این دو باشگاه برای امضای تاریخی سائوپائولو با تمام ایمنی، شفافیت و انعطاف ‌پذیری که اقتصاد کریپتو ارائه می ‌کند، همکاری می ‌کنیم.»

همچنین شایان ذکر است به گزارش بلومبرگ، منابع بانک مرکزی آرژانتین تصریح کردند که انتقال گالوپو یک عملیات صادراتی است. در نتیجه، بانفیلد مجبور خواهد شد USDC خود را با استفاده از بازار رسمی مبادله به ارز محلی پزو تبدیل کند. از سوی دیگر، هنوز مشخص نیست که این فوتبالیست حرفه ‌ای، دقیقا چگونه USDC را به طور مستقیم، در بازار رسمی مبادله می‌ کند. در نهایت باید گفت، مطالعه اخیری که توسط شرکت حسابداری Big Four Deloitte انجام شد، پتانسیل اکوسیستم رمزنگاری را در تعریف مجدد جریان‌ های درآمد و تعامل طرفداران در صنعت ورزش نشان داد. این گزارش پیش‌ بینی می ‌کند که صنعت کریپتو، رابطه‌ ای عمیق با کلکسیون‌ های ورزشی، صنایع خرید بلیط و بازی ایجاد کرده است. به عنوان مثال، از طریق توکن‌ های غیرقابل تعویض (NFT)، صنعت ورزش می ‌تواند ابتکاراتی را پیرامون مالکیت ارائه کند که می ‌تواند جرقه ‌ای برای اختراع مجدد فرآیند فروش مجدد بلیط باشد.