امروزه کلاهبرداران فضای سایبری از روش های جدید مرتبط با ارزهای دیجیتال برای انجام اعمال مجرمانه خود بویژه سرقت کارت های بانکی به منظور هک و پولشویی استفاده می کنند. روش اولیه این مجرمان برای به دام انداختن قربانیان خود اغلب از طریق دعوت به همکاری با درج آگهی های استخدام اینترنتی شامل استخدام یا کار در منزل در شبکه های اجتماعی است. 
شاید شما نیز به تازگی با آگهی های کاریابی که عناوین ترغیب کننده ای مانند کسب درآمد نجومی با کار در خانه و ... که سعی در جلب قربانیان خود دارند مواجه شده اید. در این آگهی ها ابتدا با درخواست از متقاضی جهت ثبت نام در یک صرافی خرید و فروش ارز دیجیتال، و انجام احراز هویت که با مدارک شناسایی فرد صورت می گیرد، از آنها می خواهند که بعد از ثبت نام حساب کاربری خود را برای انجام معاملات ارزهای دیجیتال بویژه خرید بیت کوین در اختیار آنها قرار بدهند و طبق وعده چند درصد از هر خرید را به مالک اصلی حساب بازگرداند.
در این میان درآمد وعده شده شامل مبلغ تقریبا بالایی در حدود 6 الی 9 میلیون تومان است که با توجه به شرایط اقتصادی می تواند برای بسیاری وسوسه کننده باشد. 
این افراد با اجاره گرفتن حساب کاربری قربانیان که با نام و اطلاعات شخصی آنها به ثبت رسیده است، می توانند اقدام به پولشویی کرده یا با استفاده از روش فیشینگ به موجودی کارت های بانکی هک شده کاربران دسترسی پیدا کرده و آنها را تبدیل به بیت کوین کنند. در این میان تمام مسئولیت های حقوقی و قضایی این اعمال به عهده فرد صاحب حساب کاربری نسبت داده می شود و بعد از اینکه فرد مجرم یا مجرمان تمام موجودی فرد را به بیت کوین تبدیل کردند دیگر نمی توان برای پیگیری ردی از آنها پیدا کرد.

کلاهبرداری از ارزهای دیجیتال با اجاره حساب کاربری

تراکنش های بیت کوین نیمه ناشناس هستند

با توجه به نیمه ناشناس بودن تراکنش ها در شبکه بیت کوین، همه می توانند در جریان تراکنش های انجام شده در این شبکه قرار بگیرند، اما برای انجام تراکنش در داخل این شبکه، برخلاف نظام بانکی، وارد کردن اطلاعات هویتی مانند نام و ... هیچ لزومی ندارد. همین امر پیگیری قضایی تراکنش های بیت کوین و سایر رمز ارزها را تقریبا غیرممکن می سازد.
در همین راستا و در جهت قابل پیگیری شدن وقوع جرم در این حوزه، صرافی های دیجیتال برای انجام احراز هویت به منظور انجام معاملات ارزهای دیجیتال مانند خرید و فروش بیت کوین از کاربران خود تقاضای ارسال تصویر مدارک هویتی مانند شناسنامه، کارت ملی و ... می کنند.
روش جدید کلاهبرداران سایبری: اجاره کردن حساب های کاربری
امروزه دیگر استفاده از روش فیشینگ برای انتقال مبالغ موجود در کارت های هک شده، با مشکلاتی روبرو است، زیرا در صورت انجام تراکنش بانکی با حساب شخصی یا افراد دیگر، قابل ردیابی خواهند بود.
از این رو، مجرمان سایبری با اتکا به ترفندی جدید اقدام به کرایه کردن حساب های صرافی اشخاصی که به نام خودشان ثبت نام و  احراز هویت شده اند و به اصطلاح قربانی این اتفاق هستند، می کنند. با استفاده از این روش مجرمان پولهای موجود در کارت های هک شده را تبدیل به بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال می کنند که در این صورت امکان رهگیری آنها برای مراجع قضایی بسیار مشکل خواهد بود.
همچنین مجرمانی که موفق به کسب پولهای هنگفتی از این طریق می شوند اقدام به پولشویی کرده و به پولهای کثیف خود جنبه قانونی می دهند.

هک کارت بانکی با اجاره حساب کاربری

ترفند مجرمان برای اجاره کردن حساب های کاربری

متخلفان می توانند از راههای مختلفی جهت اقناع افراد به کرایه دادن حساب های کاربری خود وارد شوند، اما غالبا روش زیر را به کار می برند:
•    این افراد ابتدا در یکی از وب سایت های رایگان مانند دیوار یا شیپور، اقدام به درج آگهی استخدام می کنند. در این آگهی ها برای ترغیب افراد به مراجعه بیشتر از عنوان "استخدام در منزل با درآمد بالا" استفاده می شود که اغلب از یک حساب تلگرامی برای این منظور استفاده می کنند.
•    مراجعه کنندگان به این آگهی ها از سوی این مجرمان ترغیب به ثبت نام در وب سایت های صرافی ایرانی می شوند و بعد از اینکه قربانی اقدام به ثبت نام و احراز هویت با مشخصات شخصی خود در صرافی کرد، حساب کاربری ایجاد شده را برای انجام معاملات بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال در اختیار مجرمان قرار می دهد.
در مواردی نیز قربانی ملزم به ارائه اطلاعات کارت بانکی خود برای خرید ارز می شود زیرا در برخی از صرافی ها برای خرید ارز بایستی کارت بانکی با نام صاحب حساب کاربری همخوانی داشته باشد. مجرمان در این مرحله برای جلب اعتماد بیشتر قربانی از وی درخواست می کنند تا کارت خود را پیش از واگذاری کاملا خالی کند.
•    بالا بودن میزان حقوق پیشنهادی از سوی این مجرمان می تواند هر کسی را وسوسه به انجام این کار کند. ضمنا در اوایل کار برای جلب اعتماد، مجرمان مبالغ خرید را پایین در نظر می گیرند. همچنین پرداخت حقوق هم سر موعد مقرر شده انجام می شود.

ترفندهای کلاهبراداری سایبری


•    اکنون بعد از جلب اعتماد می توانند با حساب های کاربری قربانیان، اقدام به خرید ارز دیجیتال با کارت های هکی کرده و آن را به کیف پولهای خود انتقال دهند. بدین ترتیب کار ردیابی و پیگیری مراجع قضایی نیز به شدت دشوار می شود زیرا امکان تشخیص اینکه این ارزها به چه کیف پولی منتقل شده و به چه صورت خرج یا فروخته شده اند، امکان پذیر نیست.
•    پس از خالی شدن کارت های هک شده، صاحبان اصلی حساب ها، اقدام به شکایت می کنند. در هر حال صاحب اصلی حساب کاربری مسئول این اتفاق در صرافی شناخته می شود.
وب سایت ما به عنوان سایت صرافی خرید و فروش ارزهای دیجیتال، در صورت مشاهده چنین موردی یعنی کرایه دادن حساب کاربری توسط کاربرانش به اشخاص سودجو، اقدام به بلاک کردن حساب کاربری شخص خواهد کرد. همچنین لازم به ذکر است که  وب سایت تتر ایران هیچ گونه مسئولیتی در قبال سوء استفاده از حساب کاربری شما با استفاده از ترفندهای مجرمانه این چنینی به عهده نخواهد گرفت.