بیت کوین پس از آنکه در روزهای اخیر، با عملکردی فوق العاده قیمت خود را به بالای 40,000 دلار رساند، به یکباره دچار ریزش قیمت شده، در طی چند ساعت گذشته با اصلاح قیمت گسترده وارد فاز نزولی تا 31,500 دلار شد.
بنابر گزارش ها، بیت کوین که در طول هفته پیش تا مرز 42,000 دلار پیشروی کرده بود، همزمان با آغاز هفته دوم سال نو میلادی مشمول یک اصلاح قیمت گسترده شد. در جریان این اصلاح قیمتی، قیمت بیت کوین از محدوده 40,000 دلار شاهد سقوطی تا کف 31,500 دلاری بود. بیت کوین هم اکنون و در زمان نگارش این مطلب در محدوده 31,600 دلار معامله می شود.
نکته جالب توجه در این میان اختلاف قیمتی است که میان صرافی های آنی با پلتفرم های قراردادهای آتی وجود دارد. احتمالا یکی از دلایل اصلی کاهش قیمت را می توان به افزایش فشار فروش بیت کوین از سوی معامله گران در صرافی های آنی نسبت داد. از سویی، این واگرایی و تغییر جهت سبب امیدواری معامله گران آتی نسبت به بازگشت قیمت شده است.
پرداخت های صورت گرفته از طرف موقعیت های خرید یا اصطلاحا لانگ، به سمت موقعیت های فروش یا شورت، نشانگر همسویی قیمت بیت کوین در پلتفرم های آتی با صرافی های آنی است.
به عقیده بسیاری از معامله گران و کارشناسان صاحب نظر در این حوزه، حول این نوسانات هیجانات زیادی حاکم است. یکی از معامله گران قیمت فعلی بیت کوین را همان قیمت 4 و 5 روز پیش می داند.
به زعم برخی دیگر نوسانات فعلی موجود در بازار بیت کوین، نمایانگر تثبیت فشار خرید در بخش های پایینی کانال قیمتی کنونی است. به اعتقاد آنها این فشار خرید، باعث حفظ قیمت خواهد شد. دون آلت (DonAlt)، یکی از تحلیل گران مطرح توئیتری، در توئیتی طعنه آمیز آورده است:
"بیت کوین تقریبا با تجربه 20 درصد سقوط به جایگاه قیمتی که در طول 4 روز گذشته تجربه نکرده بود، رسیده است. این اتفاق خیلی عجیب بود، به طوری که همه مان چشممان را روی واقعیت بسته ایم."

کاهش شدید قیمت بیت کوین


حال با توجه به مطالب ذکر شده بیان اینکه زمان فعلی و قیمت فعلی بیت کوین، برای خرید این ارز دیجیتال موقعیت مناسبی است یا برای خرید آن، تا حدودی دشوار است. در ادامه تتر ایران به تحلیل هایی که در رابطه با اصلاح قیمت بیت کوین بیان شده، خواهیم پرداخت.

بیت کوین در 12 ماه گذشته بیش از 300 درصد رشد داشت که قیمت آن در هفته ای (میلادی) که گذشت به بالاترین سطح از تاریخ خود یعنی در حدود 42,000 دلار رسید.
سیمونس چن، که مدیریت اجرایی سرمایه گذاری و تجارت در شرکت خدمات مالی ارز رمزنگاری شده Babel Finance را برعهده دارد، در این مورد گفت: "در طول یک روز اخیر ما شاهد تصحیح قیمت بیت کوین بودیم، زیرا معتقدیم افزایش قیمت آن از 20,000 دلار تا 40,000 دلار در طول چند هفته گذشته پیامد فشار فروش بوده است.
چن افزود: خود مارک 40,000 دلار می تواند محرکی سودآور باشد.

خرید یا فروش؟


در این میان تجدید حیات دوباره بیت کوین منوط به عوامل مختلفی از جمله تقاضای بیشتر از سوی سرمایه گذاران بزرگ است. 
بیت کوین همچنین به عنوان طلای دیجیتال، یک دارایی بالقوه امن و پرچین در مقابل تورم محسوب می شود. جی پی مورگان اخیرا در یک یادداشت تحقیقاتی در این باره چنین می گوید: بیت کوین این قابلیت را دارد که در دراز مدت تا حدود 146,000 دلار برسد زیرا به عنوان یک ارز جایگزین با طلا در حال رقابت است. در عین حال استراتژیست های بانک سرمایه گذاری معتقدند که بیت کوین برای رسیدن به این قیمت بایستی بسیار کم نوسان ظاهر شود. اما همین نوسانات شدید قیمتی است که بیت کوین را به عنوان یک ارز دیجیتال شناخته شده مطرح کرده است.
Jehan Chu، بنیان گذار شرکت تجاری Kenetic Capital، معتقد است بازگشت قیمت بیت کوین می تواند یک فرصت خرید خوب برای سرمایه گذاران جدید باشد.
به اعتقاد چو، این اصلاح کوتاه مدت هم طبیعی بوده و هم موردنیاز، و هم اینکه برای سرمایه گذران بلند مدت یک نقطه ورود عالی محسوب می شود، زیرا بیت کوین در این سه ماه به سرعت به 50,000 دلار و در پایان سال به 100,000 دلار خواهد رسید.