پروتکل Near پلتفرمی غیر متمرکز است که راه اندازی و توسعه آن در بستر بلاک چین Near انجام شده است. نیر خود شبکه ای مبتنی بر بلاک چین عمومی، شارد شده، با قابلیت توسعه بر پایه الگوریتم گواه اثبات سهام (POS) است. برنامه نویسان با استفاده از این پلتفرم قادر به راه اندازی اپلیکیشن های غیرمتمرکز خود همانند شبکه اتریوم خواهند بود. نیر (Near) نام توکن اختصاصی این شبکه است که به عنوان توکن کاربردی آن نیز شناخته می شود. در ادامه این مقاله قصد داریم به تفصیل شما را با پروتکل Near، اهداف و مشخصات آن، کاربردهای این شبکه، توکن Near، میزان کارمزد تراکنش ها، طریقه خرید و فروش این توکن، تیم توسعه دهنده آن و استیکینگ توکن آشنا کنیم.

 پروتکل Near

با توجه به اینکه امروزه بسیاری از اپلیکیشن ها یا بازی های ساده راه اندازی شده در بستر فناوری بلاک چین، خیلی کاربردی نیستند و کاربران جهت استفاده از آنها بایستی از هفت خان رستم عبور کنند، در همین راستا و در جهت مرتفع ساختن این چالش، شبکه Near بیشترین تمرکز خود را روی قابلیت استفاده آسان و کاربر پسند بودن پلتفرم خود معطوف کرده است؛ تا بتواند در مواقع استفاده احساس بهتری را به توسعه دهندگان، برنامه نویسان و کاربران نهایی محصولات اعمال شده در بستر پروتکل Near، القا کند. می توان این شبکه را به لحاظ ایده، کاملا شبیه به اتریوم دانست و آن را به عنوان بستری در جهت راه اندازی برنامه های غیرمتمرکز معرفی کرد.

معرفی پلتفرم Near

هدف گذاری شبکه Near

شبکه Near شبیه به شبکه اتریوم است؛ ولی سعی دارد تمرکز عمده خود را روی ارائه سیستمی با قابلیت قابل استفاده بودن، مقیاس پذیری و سهولت بالاتر قرار دهد و نهایتا شبکه ای کاملا غیرمتمرکز باشد.
در حال حاضر می توان به تعداد بی شماری از پروژه ها و برنامه هایی اشاره کرد که با وجود توسعه در بستر فناوری بلاک چین، در حد همان پروژه های تحقیقاتی معلق مانده و هنوز راه اندازی نشده اند. در واقع ادامه حیات بسیاری از این پروتکل های غیرمتمرکز وابسته به جامعه توسعه دهندگانی است که در صدد راه اندازی این پروتکل ها بر می آیند. در این مورد می توان به پروژه های راه اندازی شده در حوزه دیفای اشاره کرد. به طور تقریبی کار راه اندازی اکثریت این پروژه ها روی شبکه اتریوم انجام شده است. یونی سواپ، آوه، کامپوند و نمونه های بسیار دیگری از جمله اپلیکیشن های غیرمتمرکز پیاده سازی شده روی شبکه اتریوم هستند. در این میان شبکه Near مدعی فعالیت مجموعه ای از توسعه دهندگان و برنامه نویسان باتجربه و ماهر از سرتاسر جهان روی این شبکه است.
در این شبکه بستری فراهم شده تا برنامه نویسان به صورت کاملا آزادانه قادر به ارائه برنامه های خود باشند. وجود چنین برنامه هایی می تواند نوید جهان بهتری را بدهد که در آن مردم اختیار دارایی های خود مانند پول، اطلاعات شخصی و ... را تماما خود عهده دار هستند.

هدف از ایجاد پلتفرم Near

ایجاد زیر ساختی در جهت خلق اینترنتی جدید، اصلی ترین هدف شبکه نیر معرفی شده است. در این اینترنت جدید، امکان دستیابی کمپانی های بزرگ به اطلاعات شخصی افراد سخت تر شده و احتمالا به صفر خواهد رسید. کشورها در این اینترنت قادر به ممنوع کردن برخی از برنامه ها نخواهند بود و در نتیجه کسب و کارها حفظ خواهند شد. در این اینترنت شاهد دنیایی آزاد خواهیم بود که افراد می توانند آزادی عمل داشته باشند. لازم به ذکر است که این اهداف شبکه Near تازگی نداشته و در اصل هدف ساتوشی ناکاموتو نیز از ایجاد و معرفی بیت کوین در سال 2008، تحقق چنین دنیای آزادی بوده است. با اینکه بیت کوین تنها موفق به خلق این آزادی در حوزه مالی شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله بیت کوین چیست؟ مراجعه کنید.
حال اتریوم و پروژه های دیگری همچون Near درصددند تا این آزادی عمل را به جنبه های دیگر زندگی انسان بسط دهند. بنابراین آنچه که تا اینجای مطلب متوجه شدیم، این است که شبکه Near بستری است در جهت ایجاد برنامه های غیرمتمرکز با هدف خلق اینترنتی نوین در جهت افزایش آزادی عمل انسان ها. این یعنی کاری که دقیقا شبکه اتریوم در پی انجام آن است. اما شاید بپرسید وجه تمایز نیر نسبت به اتریوم چیست؟ که بتواند با تکیه بر آن کاربران را ترغیب به استفاده از این شبکه بکند برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز در مقابل اتریوم و امثال آن. 

راه اندازی پلتفرم نیر

ویژگی های شبکه Near

در پاسخ به سوالی که مطرح شد درباره مزیتی که شبکه نیر می تواند در مقایسه با شبکه اتریوم یا سایر شبکه های این چنینی داشته باشد، به اظهار نظر داکیومنت های شبکه نیر در این زمینه استناد می کنیم که می گوید: "شبکه اتریوم پروتکلی آهسته و گران است. همچنین توسعه دهندگان در استفاده از این شبکه با محدودیت هایی در سرعت مواجه هستند و از سویی هزینه انجام تراکنش در این شبکه نسبتا بالاست که همین می تواند مانعی در مقابل شکوفایی نوآوری ها باشد."
اتریوم دقیقا به همین منظور و در راستای افزایش سرعت انجام تراکنش ها و کاستن از میزان هزینه های شبکه، درصدد راه اندازی شبکه اتریوم 2.0 می باشد. بنابراین این یعنی حتی خود شبکه به این ایراد واقف است. در شبکه Near این مشکل بواسطه شاردینگ برطرف شده و در پی آن تراکنش ها با سرعت بالاتری انجام گرفته و کارمزد انجام تراکنش ها پایین تر در نظر گرفته شده است.
فعالیت شبکه اتریوم از سال 2014 کلید خورده است. مشکل اساسی در این شبکه همانگونه که پیشتر اشاره شد، سرعت پایین و هزینه بالای انجام تراکنش هاست. اتریوم و بیت کوین برای مرتفع کردن مشکل مقیاس پذیری خود متوسل به تکنولوژی های لایه دوم شدند؛ اما این ایده نتوانست به حد کافی مقبول واقع شود و به ناچار کنار گذاشته شد. بنابراین این مشکل (مقیاس پذیری) در حوره ارزهای دیجیتال همچنان حل نشده باقی ماند. در فاصله بین سالهای 2018 تا 2019، شبکه های جدیدی به منظور برطرف کردن این نقیصه توسعه داده شدند مانند شبکه ایاس. این شبکه ها علیرغم اینکه موفق به حل و فصل مشکل مقیاس پذیری شدند اما در این میان به مشکل دیگری یعنی متمرکز بودن شبکه برخوردند. این شبکه ها با وجود اینکه قادر به انجام هزاران تراکنش در طول ثانیه هستند اما در زمره شبکه های غیرمتمرکز قرار نمی گیرند. 
همین امر منجر به شکل گیری نسل بعدی شبکه های بلاک چین شد. پروتکل Near نیز در همین دسته بندی جای می گیرد. مشکل مقیاس پذیری در این شبکه با استفاده از تکنولوژی شاردینگ برطرف گردیده است. شما در این مدل، دیگر نیازی به بررسی و تایید تراکنش ها توسط کلیه نودهای شبکه نخواهید داشت. فناوری شاردینگ یک شبکه را به چندین شبکه موازی تبدیل می کند که کار بررسی تراکنش ها را به صورت همزمان انجام می دهند به نحوی که هر تراکنش در یک شارد مورد بررسی قرار می گیرد. بنابراین تنها نودهای حاضر در یک شارد وظیفه بررسی و تایید این تراکنش را برعهده دارند و دیگر نودهای حاضر در شاردهای دیگر شبکه در بررسی و تایید این تراکنش نقشی نخواهند داشت. این ایده منجر به افزایش قابل توجه ظرفیت شبکه می شود. هدف اتریوم 2.0 نیز مجهز شدن به این قابلیت است.
البته لازم به ذکر است که نیر اولین شبکه استفاده کننده از تکنولوژی شاردینگ نبوده و شبکه های دیگری هم از این تکنولوزی بهره برده اند. نودهای شبکه نیازمند تجهیزات سخت افزاری به نسبت پیچیده ای برای راه اندازی نود خود در شبکه هایی می باشند که مجهز به تکنولوژی شاردینگ هستند؛ به همین دلیل افراد بسیار کمی می توانند نود را در شبکه های خود راه اندازی کنند. پروتکل Near اما از بستر ابری میزبان جهت راه اندازی خود بهره برده است. 
ویژگی کاربر پسند بودن و سهولت در استفاده یکی دیگر از مزیت های استفاده از اپلیکیشن های غیرمتمرکز توسط توسعه دهندگان و کاربران نهایی شبکه Near است. در این شبکه برای حل این مشکل از زبان های رایج برنامه نویسی استفاده شده است.

مزیت های شبکه نیر در مقابل اتریوم

کاربرد شبکه نیر Near

تا به اینجای مقاله سعی در آشنایی با ویژگی های شبکه نیر داشتیم. استفاده از شاردینگ باعث مقیاس پذیری بیشتر این شبکه شده و تواسته بستر مناسبی برای ایجاد اپلیکیشن های غیرمتمرکز ایجاد نماید. حال سوال این است که با استفاده از این شبکه چه محصولاتی می تواند تولید شود؟
•    رمز ارز: در بستر این شبکه می توانیم اقدام به تولید توکن کاربردی و رمز ارز جدید بکنیم.
•    بلاک چین اختصاصی: بسیاری از شرکت های بزرگ از یک شبکه بلاک چین خصوصی برای مدیریت دیتای خود استفاده می کنند. انتخاب نودهای این شبکه بلاک چین بوسیله خود شرکت انجام می گیرد و جنبه عمومی ندارند. با استفاده از شبکه Near امکان ایجاد شبکه های این چنینی برای توسعه دهندگان فراهم می شود. این شبکه نیز مجهز به تکنولوژی شاردینگ می باشد.
•    اپلیکیشن غیرمتمرکز: در واقع این مورد هدف اصلی این شبکه محسوب می شود. می توان در بستر این شبکه اپلیکیشن های حوزه دیفای و سایر برنامه های غیرمتمرکز را ایجاد نمود.

تیم توسعه دهنده پروژه Near

تیم توسعه دهنده شبکه نیر از الکساندر کاینوف (Alexander Skidanov) و ایلیا پولوسوکین (Illia Polosukhin) تشکیل شده است. کاینوف فعالیت خود را به صورت حرفه ای از سال 2009 از مایکروسافت شروع کرده و سابقه 5 سال فعالیت در این شرکت را دارد. پولوسوکین نیز دارای 10 سال سابقه کار در شرکت گوگل است. به جز این افراد برجسته، تیم توسعه دهنده Near شامل افراد زیادی از نقاط مختلف جهان است که در پیشبرد و توسعه این شبکه مشارکت دارند.

تیم توسعه دهنده پروژه Near

توکن NEAR

توکن NEAR رمز ارز اصلی شبکه نیر است. افراد بایستی از یک انگیزه اقتصادی قوی برخوردار باشند تا بتوانند به عنوان نود در ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز مشارکت داشته باشند؛ توکن Near در شبکه نیر نقش این انگیزه اقتصادی را بر عهده دارد. برای انجام هر تراکنشی در شبکه Near بایستی کارمزد پرداخت شود؛ پرداخت این کارمزدها در قالب توکن Near انجام می گیرد. پروتکل Near مبتنی بر الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام یا PoS است و کاربران بایستی برای مشارکت در این شبکه اقدام به خرید توکن Near بکنند.
براساس الگوریتم Near کار ایجاد و عرضه توکن های جدید Near هر 5 سال یکبار اتفاق می افتد؛ در حدود 90 درصد از این مقدار پاداش نودهای شبکه نیر خواهد بود و مابقی یعنی 10 درصد باقی مانده به صندوق شبکه واریز می شود که برای تامین مالی توسعه شبکه در آینده استفاده خواهد شد.

برنامه توزیع توکن Near

تولید و عرضه 1,000,000,000 توکنNear  در فاز اول این پروژه صورت گرفته است. این مقدار در حال حاضر قفل شده و قرار است طی مدت 5 ساله عرضه شود. همچنین چنین مقرر شده که در این بازه زمانی 5 ساله ایجاد و عرضه توکن های جدید دیگری در دستور کار قرار بگیرد. تعداد کل توکن های Near محدود به 1,250,000,000 توکن است. البته بایستی تعداد توکن های سوخت شده را از این مقدار کم کنیم. نرخ توزیع توکن NEAR در این بازه زمانی 5 ساله به شرح زیر خواهد بود:
قیمت توکن NEAR در بازار مطابق داده های سایت کوین مارکت کپ معادل 3.14 دلار می باشد. تا به امروز یعنی 22 بهمن 99 در حدود 279 میلیون توکن NEAR عرضه شده است. ارزش بازار این توکن معادل 864 میلیون دلار برآورده شده است و جایگاه 55 رتبه بندی بازار ارزهای دیجیتال را به لحاظ ارزش بازار به خود اختصاص داده است.

توکن NEAR

کارمزد تراکنش های شبکه Near

کارمزد تراکنش های انجام شده در هر بلاک از شبکه بلاک چین Near را به دو بخش تقسیم می کنند: 30 درصد از این کارمزد متعلق به مالک قرارداد هوشمند یا اپلیکیشن که تولید کننده این قرارداد شناخته می شود، می باشد و 70 درصد مابقی توسط شبکه سوزانده می شود. این یعنی هر چه میزان تراکنش ها در شبکه Near بیشتر باشد، به همان میزان تعداد توکن های سوخت شده و نهایتا از گردش خارج شده افزایش خواهد یافت. این امر می تواند در کاهش میزان تورم شبکه و افزایش ارزش توکن Near تاثیر مثبتی بر جای بگذارد.

خرید و فروش توکن Near

شما می توانید در بسیاری از صرافی های خرید و فروش ارز دیجیتال، اقدام به معامله این رمز ارز بکنید. تقریبا بیشتر از نصف معاملات بازار این توکن در صرافی بایننس صورت می پذیرد. 

استیکینگ توکن Near

همانگونه که پیشتر نیز اشاره شد، روش مورد استفاده در این شبکه برای اجماع روش PoS یا اثبات سهام است؛ بنابراین امکان استیک کردن توکن NEAR در شبکه فراهم شده است و شما می توانید از این طریق سود دریافت کنید. سهام گذاری یا استیکینگ رمز ارز NEAR شما را به نود تایید کننده (Validator) تبدیل خواهد کرد.
به طور تقریبی کار توزیع پاداش نودها در شبکه Near هر 12 ساعت یکبار انجام می گیرد. افراد جهت تایید تراکنش ها توسط شبکه و به صورت کاملا اتوماتیک وار از میان نودها و مبتنی بر مقدار استیکینگ توکن NEAR انتخاب می شوند. به این نحو که هر چقدر بر میزان توکن استیک شده شما افزوده شود، به همان میزان شانس شما برای دریافت پاداش بیشتر خواهد بود. همانند تمام شبکه های مبتنی بر PoS شما می توانید در این شبکه دارایی خود را به استخر Staking انتقال داده و احتمال دریافت پاداش خود را افزایش دهید. سود تعلق گرفته به سهام در این شبکه بستگی به مقدار توکن های استیک شده دارد. هر سال در حدود 4.5 درصد توکن جدید در این پلتفرم تولید می شود که همه آنها به عنوان پاداش به نودها تعلق می گیرد.

استیکینگ Near


در حال حاضر میزان سود سالانه استیکینگ در شبکه Near در حدود 11.5 درصد تعیین شده و در صورت مشارکت در استخرهای استیکینگ در نظر گرفته می شود. میزان سود سالانه برای افرادی که اقدام به راه اندازی نود در این شبکه می کنند 12.21 درصد در نظر گرفته شده است؛ با این حال این درصد ها می توانند متغییر باشند.