براساس اخبار منتشر شده پارلمان روسیه لایحه ای را پیشنهاد کرده است که مطابق آن ارزهای رمزپایه به عنوان یک دارایی مشمول مالیات خواهند شد.
بر اساس این قانون ارزهای رمز پایه از حمایت قانونی برخوردار می شوند اما درآمد حاصل از این فعالیت مشمول مالیات خواهد شد.
در این خبر که هفته گذشته توسط RIA Novosti منتشر شد، اعلام شده است که این لایحه در دومای روسیه نیز به تصویب رسیده و اکنون به عنوان یک قانون لازم الاجرا درآمده است. این طرح که دسامبر 2020 به مجلس ارائه شده بود، ماده قانونی آن بدین شرح است :
"در این لایحه پیشنهاد می شود که به ارز دیجیتال به عنوان یک دارایی کد مالیات اختصاص یابد همانطور که میخائیل میشو ستین قبلا توضیح داد صاحبان رمز ارزها از این پس می توانند از حمایت قانونی دولت برخوردار شوند و در دادگاه از حقوق خود دفاع کنند.
در این لایحه اگر ارزش معاملات بیش از 600,000 هزار روبل معادل با 8100 دلار باشد شهروندان و سازمان های روسی موظف به ارائه اظهارنامه های مالیاتی هستند. اما اگر میزان و گردش ارز رمزپایه  کم تر از مبلغ ذکر شده باشد مالیاتی بر آن شامل نخواهد شد.

پارلمان روسیه ارزهای دیجیتال را مشمول مالیات کرد


در صورتی که فرد مالیات را پرداخت نکند و یا میزان پرداخت مالیات آن ناقص باشد به مقدار 40 درصد از دارایی رمز ارز خود جریمه خواهد شد.
همچنین در این قانون برای افراد و یا سازمان هایی که اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال نمی کنند و یا اطلاعات نادرستی از میزان رمز ارز موجودی خود ارسال می کنند محکوم به جریمه ای معادل 50,000 روبل خواهند شد".
این قانون توسط بسیاری از فعالان اقتصادی و معامله گران فعال در بازار خرید و فروش ارز دیجیتال مورد انتقاد قرار گرفته است و به اعتقاد آنها این قانون به نوعی دخالت دولت در امور حریم خصوصی شهروندان می باشد.
در همین ارتباط مایکل بوری یکی از سرمایه گذاران در بازار بیت کوین هشدار می دهد که دولت درصدد نابودی بازار ارزهای دیجیتال به ویژه بیت کوین است. می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیت کوین، به مقاله بیت کوین چیست؟ مراجعه نمایید.
این منتقدان معتقدند دولت از این طریق قصد دارد هر گونه خرید و فروش ارزهای دیجیتال را در انحصار خود بگیرد.