در شرایطی دسته ای از آلت کوین ها در تکاپوی رسیدن به جایگاه تثبیت رکوردهای تاریخی جدید قیمتی خود هستند که بیت کوین همچنان در حرکات عرضی و محدود خود دست و پا می زند.
با وجود نوسانات گاه و بیگاه در بازار بیت کوین که تقریبا خنثی ظاهر می شوند، معامله گران چشم امیدشان به سرمایه گذاران نهادی و خرید آنها دوخته شده تا بتوانند در تشخیص نقطه اصلاح بیت کوین کمک کنند. در این میان شرکت میکرواستراتژی اخیرا اقدام به خرید بیت کوین در حدود ده میلیون دلار که حدودا 314 بیت کوین می شود، با متوسط قیمت 31,808 کرده که تاثیر این حرکت در تکان بازار بیت کوین بسیار ناچیز بوده است. در صورتی که خریداران به همین روال پیش بروند و سطح خرید های خود را بالا نبرند، چنین حرکاتی تاثیر چندانی در جلوگیری از کاهش قیمت بیت کوین نخواهد داشت.
در تحلیلی که اخیرا شرکت سرمایه گذاری سنگاپوری کیو‌سی‌پی به دست داده، با تقسیم موضوعاتی مانند مناطق زمانی، جلسات تجاری و ایالات متحده به بازه های زمانی 12 ساعته، به این نتیجه رسیده که از حدود ماه مارس سال 2020 (اسفند سال 1398 ) این خرید های پی در پی سرمایه گذاران نهادی در نتیجه جلسات معاملاتی ایالات متحده بودند ک باعث شدند قیمت بیت کوین دچار روند افزایشی شود. اما در طی دو هفته اخیر فشار خرید با رسیدن قیمت بیت کوین به یک سقف قیمتی تثبیت شده، فروکش کرده است.

واچ لیست هفته برای معامله گران


با وجود اینکه می توان از رصد جریان ورودی سرمایه گذاران نهادی به عنوان یک استراتژی خوب یاد کرد، اما در این میان نظارت روی سرمایه گذران خرد نیز می تواند بسیار حائز اهمیت باشد. در طول ماههای اخیر این دو دسته به لحاظ حجم سرمایه گذاری بسیار رو به رشد و قابل قبول ظاهر شده اند و همین روند به عنوان یک عامل حمایتی از بازار سرمایه به صورت سراسری در نقاط مختلف جهان عمل کرده است. 
بیت کوین در حال حاضر در تلاش است تا سقف تاریخی خود را پس بگیرد، اما در این مدت تعدادی از آلت کوین ها توانستند به سطوح بالاتر جدید دست یابند. این وضعیت نشانگر این است که معامله گران خرد فعلا ترجیح می دهند بر آلت کوین ها تمرکز کنند. 
در ادامه این مقاله از تتر ایران که در ساعت 16 عصر هفتمین روز از بهمن ماه 99 نگاشته می شود، قصد داریم 5 ارز دیجیتال برتر این هفته را که در مدار صعودی قرار گرفته اند مورد بررسی قرار دهیم.

بیت کوین (BTC)

قیمت بیت کوین با اینکه تواسنته طی 50 روز گذشته از حوالی میانگین 28,632 دلار روند صعودی داشته باشد، در حال حاضر حدود 20 روزی است که دچار مقاومت میانگین متحرک نمایی در قیمت 33,775 دلار شده است. اینکه بیت کوین نتوانسته این مقاومت را بشکند و حرکت رو به بالای قابل توجهی از خود نشان دهد، نشانه خوبی به نظر نمی رسد، زیرا بیانگر این موضوع است که احساسات بازار از خرید در ریزش ها (Buy the dip) در حال چرخش به فروش در بازاریابی های قیمت (Sell on rallies) می باشد.
شیب میانگین متحرک نمایی 20 روزه روند کاهشی را در پیش گرفته و (RSI) یا همان شاخص قدرت نسبی در حال تجربه نوسان در زیر سطح 50 است. این عوامل می تواند هشداری برای بازگشت خرس ها به بازار باشد. مطابق الگوی کندل‌استیکی هارامی در تاریخ 23 ژانویه (4 بهمن) و همچنین دو روز پیش نبود قطعیت در میان خریداران و فروشندگان پر واضح است.
در صورت ادامه این بلاتکلیفی و عدم حمایت از بازار احتمال اینکه وضعیت فعلی باعث نزول قیمت شود، دور از ذهن نیست. در این شرایط است که فروشندگان در تلاش برای برقراری غلبه خود و در نتیجه ریزش قیمت به زیر قیمت متحرک ساده 50 روزه برخواهند آمد. در این حالت به احتمال زیاد اصلاح قیمت عمیق تر شده و تا سطح 50 درصد فیبوناچی اصلاحی 25,897.42 دلار و در صورت ادامه تا سطح 61.8 درصد فیبوناچی در 22,106.73 دلار پیش خواهد رفت.
از سوی دیگر چنانچه قیمت با ورود گاوهای بازار بتواند به بالاتر از میانگین متحرک نمایی 20 روزه برسد، شاهد رشد قیمت تا خط روند نزولی خواهیم بود. قرار گیری در این شرایط مقاومت کلیدی و محکم، به احتمال زیاد از حمایت فروشندگان بهره مند خواهد شد. اگر چنانچه قیمت بیت کوین از این سطح چرخش کند و حرکت به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه را در پیش بگیرد، نتیجه آن می تواند ورود فروشندگان در امواج بازیابی قیمت باشد. از سوی دیگر در صورت حرکت قیمت به سمت بالای خط روند نزولی، اتمام اصلاح قیمت را شاهد خواهیم بود.
اگر قیمت در بالای خط روند نزولی تثبیت شود، به احتمال زیاد با افزایش بازآزمایی بالاترین سقف قیمت تا 41,959.63 دلار روبرو خواهیم شد. هدف بعدی در بالای این سطح قیمت سطح روانی 50,000 دلار خواهد بود.
با این حال، با استقرار میانگین های متحرک در شیب نزولی و قرار گیری شاخص قدرت نسبی در نقطه منفی خود در یک تایم فریم چهار ساعته، حاکی از برتری خرس های بازار است. حرکات قیمت نشانگر شکل گرفتن یک الگوی مثلث نزولی است که فعال شدن آن متکی به بریک اوت و تثبیت قیمت در زیر سطح 30,450 دلار می باشد و نشان دهنده هدف قیمتی 18,940.37 دلار است.
همچنین در صورت هدایت قیمت به بالای میانگین های متحرک توسط خریداران، احتمال رشد آن تا خط روند نزولی ادامه خواهد داشت. نظارت بر این مقاومت کلیدی موضوعی بسیار با اهمیت است، چرا که در صورت شکست قیمت به بالای مقاومت کلیدی، سناریوی نزولی قیمت منتفی خواهد بود. این شرایط باعث غافل گیری فروشندگان شده و نهایتا اعمال یک فشار کوچک بر قیمت، می تواند به عنوان یک محرک عمل کرده و باعث افزایش رشد قیمت به سمت سطوح جدیدتر شود.

بیت کوین در هفته پیش رو

اتریوم (ETH)

قیمت اتریوم توانست مقاومت 1,300 دلاری را بشکند و در شرایط فعلی خریداران در تلاشند تا روند صعودی قیمت را تداوم بخشند. رو به بالا بودن شیب در میانگین های متحرک و استقرار شاخص قدرت نسبی (RSI) در بالای سطح 60، از غلبه خریداران در بازار حکایت دارد.
با تثبیت قیمت در بالای این مقاومت، در طی روز اخیر، شاهد سقف تاریخی قیمت در 1,438.318 دلار بودیم. با این شکست معتبر قیمت در سطح بالای این مقاومت، مسیر برای فتح قله بعدی در سطح 1,675 دلار گشوده خواهد شد. اما اگر در نقطه مقابل شاهد چرخش قیمت از سطح تاریخی خود به سمت پایین باشیم، احتمال اینکه قیمت از میانگین متحرک نمایی 20 روزه به سمت 1,200 حرکت کند، دور از ذهن نیست. اما در صورتی که قیمت از این میانگین متحرک به سمت بالا جهش داشته باشد، به احتمال زیاد روند صعودی افزایش خواهد یافت. همچنین در صورت حرکت قیمت به سمت زیر خط روند صعودی، در روند قیمت تغییرات احتمالی بوجود خواهد آمد. اگر مسیر قیمت اتریوم نزولی باشد حمایت بعدی در این مسیر، نشان دهنده میانگین متحرک ساده 50 روزه به سمت 882 دلار خواهد بود.
در حال حاضر خرس ها در تلاشند تا از مقاومت 1,438.318 دلار حمایت کنند. در صورتی که چرخشی از سطوح فعلی به سمت پایین صورت گیرد، به احتمال زیاد در میانگین های متحرک از این روند حمایت خواهد شد. بروز جهش قیمتی از این سطوح حکایت از ورود خریداران در هر ریزش داشته و باعث قوت گرفتن چشم انداز بریک اوت قیمت به سمت سقف تاریخی خواهد شد.
در مقابل چنانچه قیمت توسط فروشندگان به سمت زیر میانگین های متحرک هدایت شود، احتمالا قیمت تا خط روند صعودی دچار ریزش خواهد شد. بریک اوت قیمت به زیر این حمایت، هشداری خواهد بود برای تغییر احساسات بازار و اصلاح عمیق تر قیمت در اتریوم.

اتریوم در وضعیت فعلی

پولکادات (DOT)

قیمت پولکادات فعلا در محدوده دو سطح یکی سقف 19.40 دلاری و دیگری در سطح 38.2 درصد اصلاحی فیبوناچی در 14.7259  دلار در نوسان است. وارد شدن قیمت به فاز تحکیم در نزدیکی سقف تاریخی، نشانه ای مثبت از عدم عجله خریداران جهت ذخیره سود در معاملات خود است.
در این شرایط خرس ها درصدند تا از مقاومت صعودی در 19.40 دلار حمایت کنند، این موضوع می تواند باعث نگهداری قیمت در درون محدوده برای چند روز دیگر شود. در هر صورت با توجه به وجود شیب صعودی میانگین متحرک نمایی 20 روزه و استقرار شاخص قدرت نسبی (RSI) در نزدیکی نقطه اشباع خرید، این عوامل نشانگر برتری خریداران در این بازار است. در صورتی که این گروه بتواند قیمت را به بالای این مقاومت هدایت کنند، به احتمال قوی شاهد شروع موج بعدی صعودی قیمت خواهیم بود. در این مسیر صعودی اولین هدف قیمت 24 و در بالای آن 30 دلار پیش بینی شده است.
در صورتی که قیمت به سمت پایین چرخش کند و به زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه برسد، دیدگاه صعودی منتفی اعلام خواهد شد. در این حالت شاهد افزایش احتمال ریزش بیشتر قیمت به سطح 61.8 درصد اصلاحی فیبوناچی در 11,8383 دلار خواهیم بود.
قیمت پولکادات در حال چرخش از مقاومت صعودی به سمت پایین است و این یعنی خرس ها به راحتی قصد تسلیم شدن ندارند. با توجه به شیب افقی میانگین متحرک نمایی 20 روزه و قرار گرفتن شاخص قدرت نسبی (RSI) در نقطه میانی، این امر نشان از ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا دارد.
چنانچه فروشندگان موفق به هدایت قیمت به زیر میانگین متحرک ساده 50 روزه شوند، احتمال ریزش قیمت تا 16 دلار و در زیر آن تا حدود 14,7259 دلار وجود خواهد داشت. به احتمال زیاد در این ریزش خریداران برای نگداشت قیمت در درون محدوده ورود خواهند کرد. شکل گیری حرکت بعدی قیمت در پی شکست آن به زیر یا بالای محدوده فوق بوجود خواهد آمد.

نوسانات پولکادات

ای‌آوی (AAVE)

ای‌آوی در حال تجربه یک روند صعودی پرقدرت است و طی روزهای اخیر پی در پی شاهد تثبیت سقف های جدید تاریخی خود بوده است. این یعنی خریداران در هر سطح بالای قیمتی ورود کرده اند. با قرار گرفتن در یک روند صعودی، خریداران با هر ریزش تا میانگین متحرک نمایی 20 روزه وارد بازار می شوند. ریزش قیمت اخیر در 21 ژانویه (2 بهمن) نمونه ای محسوس از این حرکت بود.
قیمت هدف در موج صعودی فعلی نشان دهنده 263.23 و 294.229 دلار است. تلاش فروشندگان در روز گذشته در جهت به تعویق انداختن روند صعودی در 290 دلار بوده که باعث چرخش قیمت از نزدیکی این سطح به سمت پایین شده است. 200 دلار اولین نقطه حمایت و 176 دلار با توجه به میانگین متحرک نمایی 20 روزه دومین ناحیه حمایت خواهد بود. شیب صعودی میانگین های متحرک و استقرار شاخص قدرت نسبی (RSI) در نقطه اشباع، نشانگر برتری خریداران است.
ریزش و بسته شدن قیمت در زیر میانگین متحرک نمایی 20 روزه، نخستین نشانه تضعیف قیمت این ارز دیجیتال خواهد بود. این حرکت را می توان به نوعی نشانگر پیش دستی عرضه بر تقاضا از سمت خریدارانی دانست که در هنگام ریزش ها به بازار وارد شده اند و تغییر روند را در بازار گوشزد می کنند.
نمودارهای قیمتی نشان دهنده معامله شدن این ارز در کانال صعودی هستند. به احتمال زیاد خریداران با ریزش قیمت و رسیدن آن به کف این کانال، ورود خواهند کرد. 
با شکست قیمت به زیر کانال، این امکان وجود دارد که قیمت تا میانگین متحرک نمایی 20 روزه پایین کشیده شود. جهش قوی قیمت از این میانگین، بیانگر تمدید جریان انباشت خریداران در مواقع ریزش هاست. شکست قیمت به زیر میانگین های متحرک، اصلاح عمیق تر قیمت را به معامله گران گوشزد می کند.

ارز دیجیتال ای آوی

سینتتیکس (SNX)

قیمت سینتتیکس با تجربه یک اصلاح سریع در 21 ژانویه (2 بهمن) مواجه شد، اما سریعا موفق به بازیابی خود شده و در صدد است تا روند صعودی خود را تداوم بخشد. فشار خریدی که در 22 ژانویه در نزدیکی سطح 50 درصد اصلاحی فیبوناچی در قیمت 10.744 دلار حاکم بود، از وجود تقاضا در سطوح پایینی قیمتی خبر می دهد.
شیب در هر دو میانگین متحرک صعودی رو به بالا داشته و جهش در ناحیه میانی براساس الگوی شاخص قدرت نسبی (RSI) مشهود است. این عوامل به نوعی بیان کننده تداوم روند صعودی هستند. احتمال آغاز موج دوم صعودی قیمت در صورت حرکت رو به بالا و به سمت 17.150 دلار دور از ذهن نیست. در این مسیر صعودی اولین هدف قیمت، 20 دلار و در سطوح بالاتر 24.083 دلار پیش بینی می شود. اما درصورتی که قیمت از سطح 17.150 دلار دچار چرخش رو به پایین شود، احتمالا قیمت تا میانگین متحرک نمایی 20 روزه در 13.68 دلار ریزش خواهد کرد. این سطح می تواند به عنوان یک سطح حمایتی کلیدی و پر قدرت برای قیمت ظاهر شود.
مطابق نمودارها، فروشندگان در تلاشند از مقاومت بالاسری در قیمت 17 دلار حمایت کنند. در صورت چرخش در قیمت از سطوح فعلی شاهد تدوام روند نزولی با هدف میانگین های متحرک و سپس در 14 دلار خواهیم بود. تثبیت قیمت در محدوده دو سطح 14 و 17 می تواند نشانه مثبتی برای قیمت باشد و باعث افزایش احتمال شکست قیمت به بالای 17.15 دلار خواهد شد.

ارز دیجیتال سینتتیکس


در طرف دیگر چنانچه قیمت شروع به حرکت به زیر سطح 14 دلار بکند، احتمال اصلاح عمیق قیمت تا 11.263 دلار وجود دارد. چنین حرکتی در واقع هشداری در جهت تضعیف مومنتوم (شتاب) قیمت خواهد بود. ریزش قیمت تا حدود 61.8 درصد اصلاحی فیبوناچی در 0.232 دلار در زیر این حمایت تا حدود 7.880 دلار پیش بینی می شود.