مایکروسافت به تازگی اعلام کرده است قصد دارد از بلاک چین بیت کوین برای ایجاد "هویت غیر متمرکز" استفاده کند که می تواند برای دسترسی به سایت ها و برنامه ها از طریق اینترنت استفاده شود. شبکه هویت غیرمتمرکز ION که از مارس 2021 در شبکه اصلی بیت کوین مستقر شده است، در حال حاضر یکی از جالب ترین پروژه های فضای رمزنگاری است. استفاده از یک شبکه احراز هویت ION، به مصرف کنندگان این امکان را می دهد تا بدون نیاز به وارد کردن ایمیل و یا شماره تلفن، از شبکه بیت کوین برای ایجاد هویت دیجیتالی خود اقدام کنند. این پروژه خارق العاده یک راهکار لایه دوم است که با استفاده از آن هر فردی می تواند اطلاعات خود را به صورت غیر متمرکز و به دور از هر نهاد نظارتی تحت کنترل داشته باشد.

 

مایکروسافت و بیت کوین

 

معرفی شبکه ION

از آنجا که خرید و فروش رمز ارز روزبروز افزایش یافته و بازار ارز دیجیتال داغ است، بسیاری از شرکت های بزرگ از پادشاه رمز ارز ها یعنی بیت کوین الگو برداری کرده و سعی در ساخت تکنولوژی های جدید دارند. یکی از این فناوری ها شبکه ION، پروژه جدید مایکروسافت است که با کاربرد منحصربفردی که دارد در دنیای کریپتو سرو صدای عظیمی به پا کرده. طبق صحبت های دنیل بوکنر مدیر ارشد این پروژه، شبکه ION با هدف تمرکز زدایی هر چه بیشتر ساخته شده و این شبکه به هیچ کسی جواب پس نمی دهد مگر افراد شبکه. شبکه ION از بیت کوین الهام گرفته و ساخته شده است تا احراز هویت آنلاین افراد تا جای ممکن شخصی سازی شود، این شرکت بزرگ اعلام کرده:

« مایکروسافت می خواهد با بیت کوین از هویت شما محافظت کند. »

 

بیت کوین و مایکروسافت

 

جالب ترین کاربرد این شبکه ایجاد مالکیت است، کاربران با استفاده از شبکه ION می توانند مالکیت پول یا واقعی بودن مدرک تحصیلی خود را اثبات کنند. از دو روش انتقال داده های شخصی به این سیستم امکان پذیر می باشد، داده های شخصی و داده های کاری که می توانید دسترسی داشتن یا نداشتن سایر افراد به اطلاعات خود را تعیین کنید.

برای مثال اگر نیاز داشته باشید شخصی دیگر مدارک تحصیلی یا مدارک کاری تان را ببیند می توانید دسترسی او را به شناسه کاری خود باز بگذارید. سرویس اصلی این شبکه آژور یا Azure verifiable credential، است که توسط شرکت های بزرگی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد، شرکت مایکروسافت در این باره گفته است:

مایکروسافت بین تکنولوژی DID و سیستمی مانند ورود با استفاده از شبکه های اجتماعی تفاوتی قائل نمی شود. در نهایت در هرشرکتی باید سیستمی برای مدیریت افراد وجود داشته باشد، ما دقیقا در همان جهانی هستیم که قبلا تنها دو تلفن در اختیار داشتیم، یک تلفن برای خانه و یک تلفن برای محل کار، برای آن ها فرقی ندارد که یک DID باشد یا یک ID، هر دو در آخر هر روز یک کار را برای شما انجام می دهند.