قیمت بیت کوین در یک ماه اخیر بویژه در روزهای گذشته شاهد روند صعودی افسار گسیخته ای بوده، چنانچه این روند باعث شد تنها در عرض 24 ساعت قیمت این ارز دیجیتال از 30,000 دلار به 34,000 دلار برسد. اما سوالی که در این مقاله قرار است طرح شده و پاسخ داده شود، این است که چه چیزی باعث این رشد قیمتی دیوانه وار بیت کوین شده است؟
دیکریپت در تازه ترین گزارش خود، 3 عامل کلیدی را به عنوان عوامل اصلی و تاثیر گذار در افزایش قیمت بیت کوین معرفی می کند که عبارتند از: سرمایه گذاران خرد، فعالیت سرمایه گذاران نهادی و تک معامله یک نهنگ که منجر به ورود حجم وسیعی از معامله گران الگوریتمی به بازار ارزهای دیجیتال شد. در ادامه به تشریح بیشتر هر کدام از این عوامل خواهیم پرداخت.

سرمایه گذران خرد

 اریک وال (Eric Wall) یکی از مدیران ارشد صندوق سرمایه گذاری آرکین استس (Arcane Assets) به تازگی در مصاحبه ای چنین می گوید: " بالاخره شاهد آغاز جلب توجه سرمایه گذاران خرد به سوی بیت کوین شدیم."
همچنین داده هایی که از گوگل ترندز بدست آمده، حاکی از این است که عبارت انگلیسی "بیت کوین" در بالاترین حجم جست و جو شده و در حال نزدیک شدن به نقطه اوج است. وال در این باره گفت: "از زمان رسیدن بیت کوین به روند قبلی خود یعنی در حدود 20,000 دلار در سال 2017، این اولین بار است که شاهد چنین چیزی هستم."
وال هم، هم نظر با بسیاری از تحلیل گران بر این باور است که حضور سرمایه گذاران خرد یکی از دلایل جهش قیمتی اخیر بیت کوین در روزهای شنبه و یکشنبه می باشد. 
نیمراد لهاوی (Nimrod Lehavi) به عنوان مدیر عامل و موسس شرکت سیمپلکس (Simplex) خبر از افزایش تقاضای خرید بیت کوین از سوی سرمایه گذران خرد داده است. 
اما در این میان نباید از این نکته غافل شد که تنها بخشی از افزایش قیمت بیت کوین در آخرین هفته از سال 2020 میلادی متوجه ورود سرمایه گذران خرد به بازار ارزهای دیجیتال می شود. لهاوی می افزاید: پیشتر اغلب مشتریان برای بخش اعظمی از سرمایه خود یعنی حدودا  90 آن، سرمایه گذاری در بازار بیت کوین را انتخاب می کردند، اما در طی روزهای گذشته این میزان به 50 درصد کاهش یافته و سرمایه ها بیشتر به سمت خرید تتر و اتریوم جلب شده اند. او در ادامه افزود:
"معامله گران اکنون در پی بیت کوین بعدی هستند!"

عوامل موثر در افزایش قیمت بیت کوین

سرمایه گذاران دانه‌درشت

سرمایه گذران نهادی (شرکتی) و دانه درشت به تعبیری به عنوان مخزن سوخت عملکرد بیت کوین در سه ماهه پایانی سال 2020 محسوب می شوند. 
حضور این سرمایه گذران در همین روزهای آغازین سال 2021 نیز در بازار ارزهای دیجیتال بویژه بیت کوین پر رنگ است. آنتونی اسکاراموچی (Anthony Scaramucci)، سخنگوی سابق کاخ سفید، از جمله کسانی است که اعلام کرده درصدد است در سال 2021 یک صندوق سرمایه گذاری بیت کوین راه اندازی نماید. مایکل سیلور (Michael Saylor) مدیر عامل شرکت مایکرواستراتژی (MicroStrategy)، اعلام کرده که قصد ندارد میزان خرید بیت کوین خود را کاهش دهد.
تحلیل گران بازار ارزهای دیجیتال بر این عقیده اند که وجود تقاضای زیاد از سوی سرمایه گذاران شرکتی یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار و تسریع کننده در جهش قیمتی بیت کوین در روزهای اخیر بوده است.
جاشو هو (Joshua) موسس و یکی از مدیران ارشد در شرکت کیو‌سی‌پی کپیتال (QCP Capital) می باشد، وی نیز وارد شدن سرمایه گذران دانه درشت و نهادی به صورت "همه جانبه و مداوم" را یکی از علل عمده در جهش اخیر قیمت بیت کوین دانسته است. به گفته او، طمع خرید این سرمایه گذاران در حدی است که باعث شده قیمت بیت کوین به شکلی افسار گسیخته افزایش یابد.
وال هم در بخشی از اظهاراتش خاطر نشان کرد: افزایش قیمت بیت کوین می تواند در نتیجه برداشت سرمایه، سرمایه گذران دانه درشت به منظور سرمایه گذاری بلند مدت در بیت کوین بوده باشد که این امر به نوبه خود باعث کاهش تعداد بیت کوین های موجود در دسترس سرمایه گذران خرد شده است.
مطابق داده های گلاسنود، مقدار بیت کوین هایی که برای خرید معامله گران در دسترس آنها قرار دارد، تنها 22 درصد از بیت کوین ها را شامل می شود. اقدام شرکت های بزرگ در طی ماههای اخیر برای خرید بیت کوین، باعث کاهش در عرضه بیت کوین شده که همین موضوع خود می تواند به عنوان یک عامل تعیین کننده در جهت روند صعودی قیمت بیت کوین در روزهای اخیر در نظر گرفته شود.
حال سوالی که پیش میاید این است که علت اینکه سرمایه گذاران دانه درشت فعال در بازار ارزهای دیجیتال با شروع سال نو میلادی از تعطیلات کریسمس خود چشم پوشی کرده و در عوض نمودار قیمتی بیت کوین را دنبال کنند، چیست؟
پیرس کرازبی (Pierce Crosby)، که مدیریت داخلی تریدینگ ویو (TradingView) را بر عهده دارد، بر این باور است که این افزایش میزان حجم معاملات در بازار، حاصل تلاش سرمایه گذاران دانه‌درشت در جهت متعادل سازی دفاترشان است. او در این مورد می گوید: "با وجود اینکه برخی در حدود یک درصد از دارایی های خود را به سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال اختصاص داده اند، به احتمال زیاد در روزهای آتی توازن موجود بین خریداران و فروشندگان در این بازار در سطح گسترده ای بر هم خواهد خورد."

نقش سرمایه گذاران نهادی در افزایش قیمت بیت کوین

تریدرهای الگوریتمی

در طی چند روز گذشته، معامله گران الگوریتمی و سرمایه گذاران خرد به شدت مشغول فعالیت در بازار بیت کوین بودند. هو در این مورد چنین می گوید: "سرمایه گذاران نهادی با فرا رسیدن روز دوشنبه، بازار را به انحصار خود در می آورند. اما سوالی که اینجا طرح می شود این است که سرمایه گذاران بزرگ چه زمانی وارد صحنه خواهند شد."
هو در بخش دیگری از سخنان خود به این مطلب اشاره کرد که شروع فعالیت ربات های معاملات خرید بیت کوین، با برداشت ناگهانی 1.15 میلیارد دلار از یک کیف پول کوین بیس پرو کلید خورد. غالبا انجام یک فعالیت قابل توجه روی شبکه، موجب تحریک ربات های معامله گر به خرید می گردد. البته انجام اینگونه فعالیت ها بیشتر در بازارهای صعودی محتمل است. هو در ادامه افزود: "خروج سرمایه بالا به احتمال زیاد نشانگر یک خرید بزرگ است که هنوز علنی نشده است."
اما با این حال از نظر وال مبدا این تراکنش ها یک صرافی بوده که قصد داشته ارزهایش را از یک حساب به حساب دیگری منتقل کند. در هر حال این گونه اقدامات زمینه ساز آغاز فعالیت ربات های معامله گر می شوند.

تریدرهای الگوریتمی و افزایش قیمت بیت کوین

پیش بینی حرکت بعدی

کازبی ضمن اینکه افزایش نوسانات در بازار ارزهای دیجیتال را در روزهای پایانی هفته امری طبیعی می داند، معتقد است که روزهای پایانی هفته پیش نیز از این قاعده کلی مستثنی نبودند.
البته لازم به ذکر است که در این میان نباید از ریسک اصلاح قیمت غافل شد. اما اینکه این اصلاح تا چه اندازه می تواند بزرگ و تاثیر گذار باشد؟ وال چنین پاسخ می دهد: "هنوز ترس دارم. از نظر من روند هنوز صعودی خواهد بود. احتمال وجود یک جهش دوبرابری در سه ماهه دوم دور از انتظار نیست."