تحلیل گران بانک جی‌پی مورگان که به عنوان بزرگترین بانک آمریکا شناخته می شود در تحلیلی که از قیمت بیت کوین ارائه دادند، قیمت حال حاضر این رمز ارز را بالا ارزیابی کرده و معتقدند این قیمت دو برابر قیمت واقعی است و مناسب ترین قیمت برای بیت کوین بایستی در حدود 25,000 دلار باشد. این تحلیل همچنین شامل بررسی و ارزیابی اخبار مربوط به هفته های اخیر بیت کوین شامل خریداری 1.5 میلیارد دلار بیت کوین توسط تسلا، چالش هایی که تتر می تواند برای بیت کوین داشته باشد، ارز دیجیتال بانک های مرکزی (CBDC) و همچنین پیش بینی های مربوط به آینده ارزهای دیجیتال می شود.

قیمت واقعی بیت کوین خیلی پایین تر از قیمت کنونی آن است

این گزارش در تاریخ 18 فوریه انتشار یافته و تازه ترین نظریات تحلیل گران بانک جی‌پی مورگان در خصوص عملکرد ارزهای دیجیتال، فناوری بلاک چین و امور مالی را شامل می شود. به اعتقاد این تحلیل گران بازار بیت کوین و تحولات اخیر آن را می توان به عنوان یک سناریوی جانبی از شرایط فعلی اقتصاد دنیا عنوان کرد. این تحلیل گران می گویند داستان اصلی اقتصاد در حال حرکت به سمت دیجیتالی شدن است. در این میان بیت کوین به عنوان بزرگترین و محبوبترین ارز دیجیتال دنیا در حال جنگ قدرت برای رسیدن به ارزش طلا و تثبیت جایگاه خود به عنوان منبع باارزشی برای تبدیل شدن به یک منبع ذخیره ارزش است.

تحلیل قیمت بیت کوین


این گزارش با اشاره به این مطلب که ارزش کنونی بازار طلا خیلی بیشتر از بیت کوین است، ادامه داد بیت کوین برای دستیابی به ارزش بازار طلا بایستی قیمت خود را به حدود 146,000 دلار برساند. این هدف در صورتی محقق می شود که سرمایه گذاران نهادی دست به کار شده و شروع به خریداری بیت کوین نمایند. در این گزارش چنین آمده: "با حضور پررنگ جوانان هزاره جدید و نقش آفرینی حیاتی آنها در دنیای اقتصاد کنونی، همچنان شاهد افزایش تقاضای بیت کوین به عنوان یک ارزش جایگزین و تداوم رقابت آن با طلا هستیم. این نسل بیشتر تمایل دارند روی طلای دیجیتال سرمایه گذاری کنند تا طلای سنتی."
این تحلیل گران قیمت کنونی بیت کوین را بسیار گران ارزیابی کرده و معتقدند ارزش واقعی ارز دیجیتال BTC در حدود 25,000 دلار است که تقریبا دو برابر قیمتی است که در حال حاضر بیت کوین با آن معامله می شود. در حال حاضر قیمت بیت کوین در مقایسه با دیروز با کمی سقوط در محدوده 53,000 دلار معامله می شود. می توانید جهت اطلاع از نرخ لحظه ای بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال به وب سایت تتر ایران مراجعه نمایید.
برای استخراج بیت کوین هزینه ای در حدود 11000 دلار صرف می شود که حد پایین این ارزش گذاری در نظر گرفته می شود. در ادامه گزارش آمده: "در واقع قیمت 25,000 دلار برای بیت کوین می تواند به لحاظ ریسک سرمایه گذاری که آن را همپایه با طلا می سازد، به عنوان بالاترین سطح از ارزش عادلانه برای بیت کوین در نظر گرفته شود. زیرا این قیمت، روند صعودی بلند مدت بیت کوین را رقم می زد که حاکی از مقبولیت بالای بیت کوین در سطح سازمانی است.

ارزش بازار طلا و مقایسه ارزش آن با بیت کوین


به اعتقاد تحلیل گران بانک جی‌پی مورگان، شرکت خوردوهای الکتریکی تسلا با سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلاری در بیت کوین متحمل ریسک بالایی شده، زیرا به زعم بسیاری از شرکت های بزرگ، نوسانات بازار بیت کوین بیش از حد زیاد است که به همین جهت سرمایه گذاری در این ارز دیجیتال خیلی مطلوب به نظر نمی رسد.

حباب امروز بیت کوین ممکن است نوآوری فردا باشد

این خبر همچنین به این مطلب اشاره کرده که در حال حاضر تشخیص اینکه این افزایش قیمت و ارزش در ارزهای دیجیتال حباب است یا یک نوآوری، زمان بر است. علیرغم تمام اینها، بیت کوین توانسته در قالب یک دارایی، تاریخ را شگفت زده کند و رکورد پرشتاب ترین میزان رشد و پذیرش قیمت را به خود اختصاص دهد. حال دیگر با ظهور و تثبیت حضور بیت کوین، طلای دهه 70، سهام ژاپنی ها در دهه 80 و سهام شرکت های فناوری دهه 90 و ... چندان به چشم نمی آیند.
شایان ذکر است که افزایش قیمت اغلب این موارد نیز در ابتدای مسیرشان به عنوان حباب یاد می شد. این تحلیل گران در ادامه افزودند: "چیزی که در یک دهه به عنوان حباب شناخته می شود ممکن است در دهه بعدی از آن به عنوان نوآوری یاد کنند."

حباب قیمتی بیت کوین


این گزارش در ادامه به خطرات احتمالی تتر اشاره کرده که به نوبه خود می تواند در قیمت بیت کوین (BTC) بسیار تاثیرگذار باشد. این تحلیل گران بر این باورند که حجم معاملات در بازار بیت کوین به میزان قابل توجهی متاثر از USDT است. مطابق داده های موسسه تحقیقاتی NYDIG، در حدود بیش از 50 الی 60 درصد معاملات بیت کوین بوسیله تتر صورت می گیرد.
"در نتیجه بی اعتمادی به ارز دیجیتال USDT شوک نقدینگی بزرگی ایجاد خواهد شد که می تواند در خطر افتادن بزرگترین استخر عرضه و تقاضا را در پی داشته باشد."
 طبق ادعای شرکت تتر، ارز دیجیتال USDT بوسیله دلار آمریکا و سایر دارایی ها پشتیبانی می شود و یک واحد تتر برابر است با یک دلار آمریکا. در این گزارش آمده که بایستی صحت این ادعا را ممیزی های مستقل مورد بررسی و تایید قرار دهند.