بیل گیتس یکی از چهره های شناخته شده جهان به عنوان موسس کمپانی مایکروسافت، موضع خود در رابطه با بیت کوین و سرمایه گذاری در آن را خنثی اعلام کرده و گفت: در حال حاضر از ارزهای دیجیتال بیشتر در جهت تسهیل اعمال مجرمانه استفاده می شود. وی از دنیای بدون ارزهای دیجیتال به عنوان دنیایی امن تر یاد کرد.
بیل گیتس طی دو مصاحبه ای که به طور جداگانه انجام داده بود، به بیان موضع خود در خصوص بیت کوین و در کل حوزه ارزهای دیجیتال پرداخت. او در مصاحبه اول خود با شبکه سی‌ان‌بی‌سی (CNBC)، به پرسش خبرنگار این شبکه مبنی بر اینکه استخراج بیت کوین چه تغییراتی می تواند در محیط زیست و اقلیم بشر داشته باشد؟ اینگونه پاسخ داد: "من بیت کوین ندارم. اقدام به شورت کردن بیت کوین هم نکردم و رویکردم در رابطه با بیت کوین خنثی است. قیمت بیت کوین با تکیه بر هر مبنا و اساسی در حال بالا و پایین شدن است و من نمیتوانم پیش بینی ای برای ادامه روند آن در آینده ارائه دهم."

اظهار نظر بیل گیتس در باره بیت کوین


وی در ادامه این مصاحبه گفت: "من شخصا به فکر تغییر در شکل پول و ایجاد فرم دیجیتالی تر در جهت کاهش هزینه های نقل و انتقالات مالی هستم، این یکی از اهدافی است که در بنیاد گیتس (Gates Foundation) ما به دنبال تحقق آن هستیم؛ اما ما به دنبال راهکاری هستیم که بتوانیم با برگشت زدن به آن به شفافیت کاملی در نحوه انجام آن دست یابیم و از اینکه چه کسی در حال انجام چه کاری است مطلع شویم. این راهکار بایستی تا جایی شفاف باشد که نتواند روزنه ای برای فرار مالیاتی یا انجام فعالیتهای غیرقانونی ایجاد نماید."
بیل گیتس هیچگاه نظر مساعدی نسبت به بیت کوین نداشته است. این را می توان از اظهار نظر او در سال 2018 در برنامه ای که با حضور وارن بافت و گارلی مونگر (Charlie Munger) از اعضای کمپانی برکشای هاتاوی (Berkshire Hathaway) از شبکه سی‌ان‌بی‌سی پخش می شد، دریافت. گیتس در این برنامه با اشاره به بی ارزش بودن بیت کوین از منظر او افزود: "در قالب یک دارایی، چیزی که بشود انتظار افزایش ارزش آن را داشت، تولید نمی کنید. این را می توان کاملا مشابه سرمایه گذاری بر پایه "نظریه احمق تر" دانست. اگر روش ساده تری برای شورت کردن بیت کوین وجود داشت، این کار را انجام می دادم."
نظریه احمق تر را می توان اینگونه شرح داد که بر مبنای آن یک سهام با صرف نظر از ارزش واقعی آن، می تواند با ورود به فرایند خرید و فروش برای سرمایه گذارانش در آینده سودآور باشد؛ زیرا همواره فردی احمق تر از شما وجود خواهد داشت که تمایل به خرید آن داشته باشد. قیمت بیت کوین در آن زمان در حدود 9,300 دلار بوده است.
بیل گیتس همچنین طی مصاحبه ای که روز پنجشنبه با نشریه وال استریت ژورنال انجام داده بود، به اظهار نظر در رابطه با بیت کوین پرداخته بود. در این مصاحبه پاسخ گیتس به سوالی در مورد اینکه کدام یک از نوآوری های حوزه فناوری اگر نبودند دنیا می توانست جای بهتری باشد؟ گفت: "در حال حاضر نحوه کارکرد ارزهای دیجیتال به گونه ای است که باعث شده زمینه برای اجرای برخی فعالیت های مجرمانه فراهم شود. بهتر می بود اگر می توانستیم از شر آنها خلاص شویم."

بیل گیتس و رویکرد او در مورد بیت کوین


وی در ادامه افزود: "شاید بهتر بود به سلاح های شیمیایی اشاره می کردم. این صلاحها در واقع چیزهای خیلی بدی هستند که بهتر بود هیچ فناوری برای توسعه آنها وجود نداشت."
مطابق فهرستی که در آن به ثروتمندترین افراد دنیا اشاره شد و هر لحظه به روزرسانی می شود، بیل گیتس چهارمین فرد ثروتمند در جهان است. رتبه اول این فهرست در اختیار جف بزوس موسس آمازون، با 189 میلیارد دلار دارایی خالص قرار دارد. ایلان ماسک با 182 میلیارد دلار و برنارد آرنالت (Bernard Arnault) با 159 میلیارد دلار سرمایه در رده دوم و سومی این فهرست جای گرفته اند.
با وجود اینکه بیل گیتس به عنوان موسس کمپانی مایکروسافت رویکرد مثبتی در رابطه ارزهای دیجیتال و بالاخص بیت کوین ندارد، اما شرکت تحت مدیریت او در صدد ثبت گواهی دستگاهی است که با استفاده از آن افراد می توانند از انرژی تولید شده بواسطه انجام فعالیت های بدنی، اقدام به استخراج ارزهای دیجیتال کنند. طبق اطلاعات بدست آمده این دستگاه این قابلیت را خواهد داشت که با بهره مندی از امواج مغزی و گرمای تولید شده در بدن در مواقع انجام فعالیت های برنامه ریزی شده آنلاین همچون استفاده از مرورگرها، ربات های چت و مشاهده تبلیغات به استخراج ارزهای دیجیتال بپردازد.