شرکت مایکروسافت در مراسم Microsoft Build با ارائه کردن جزئیاتی از پلتفرم جدید خود، سعی کرد با ترسیم آینده ای موفق از شرکت خود برنامه نویسان را برای فعالیت در شرکت خود امیدوار سازد.
بر اساس گزارشی که در سیتنا آمده، سال 2020 رسید و همچنان شرکت مایکروسافت در تکاپوی ساخت یک رابط برنامه نویسی کاربردی متفاوت است تا بتواند آن را روی سیستم عامل ویندوز 10 اعمال نماید. از سوی دیگر سرویس قدیمی روی ای‌پی‌آی ویندوزهای 32 بیتی اعمال شده است. مورد دیگری که مایکروسافت در نظر دارد پلتفرم جهانی ویندوز یا همان UWP می باشد. پلتفرم UWP که به طور همزمان با سیستم عامل ویندوز 10 معرفی شده، یک رابط برنامه نویسی کاربردی جدید می باشد.

مایکروسافت در تلاش برای ایجاد یک پلتفرم جدید


پلتفرم جهانی ویندور یا اصطلاحا UWP با این هدف ساخته شده که بتواند امکان فعالیت روی دستگاههای متفاوت را به نرم افزارهای فعال در سیستم عامل ها بدهد. شما می توانید این پلتفرم را که در طراحی آن حساسیت زیادی برای حفظ امنیت اطلاعات کاربران به کار برده شده، از طریق سرویس Store  Microsoft دانلود کنید. شما با دانلود این پلتفرم می توانید آن را روی کامپیوترهای شخصی خود، کنسول های ایکس‌باکس و همچنین HoloLend نصب کرده و از ویژگی های جدید آن بهره مند شوید.
با این وجود از منظر بسیاری از برنامه نویسان پروسه توسعه این برنامه در حاله ای از شک و تردید است. زیرا در این پلتفرم جدید میزان کنترل زیادی به شرکت مایکروسافت داده می شود. در همین راستا طی کنفرانس Build که در چند روز اخیر برگزار شد، شرکت مایکروسافت راهکارهای جدیدی را پیش پای مراجعه کنندگان خود قرار داده است.

رونمایی از پلتفرم جدید مایکروسافت

مایکروسافت در این رابطه اظهار داشت که بر این است تا هر دو پلتفرم را با همدیگر ادغام کرده و محیط آشناتری را برای کاربرانش فراهم کند. همچنین بنابه گفته ها این سرویس جدید قابلیت تحت پوشش قرار دادن برنامه های مختلفی را داشته و این یعنی پایان محدودیت زبان های برنامه نویسی C++  و Net. همچنین این اقدام شرکت مایکروسافت رابط کاربری WinUI را نیز شامل می شود.
رابط کاربری معرفی شده از سوی مایکروسافت همچنین امکان اجرایی شدن برنامه ها در دستگاههای متنوع تری را فراهم می کند. شرکت مایکروسافت در ادامه این اقدام دسترسی به WebView2 را نیز برای برنامه نویسان فراهم ساخته است. علاوه بر این، این شرکت درصدد به نمایش گذاشتن انعطاف پذیری پروژه جدید خود در مراسم Build که هم اکنون در حال برگزاری است، می باشد. در همین راستا قرار بر این است تا در این مراسم یک نمونه از نرم افزار نوشته شده با زبان C++ که طی 15 سال گذشته نیز قابلیت تولید داشت را با پلتفرم جدید هماهنگ کرده و به طور مستقیم به دستگاهی مانند iPad وارد نمایند.