بدیهی است که بیت ‌کوین اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز جهان است. قیمت بیت کوین به دلیل نوسانات بسیار مشهور است؛ اطلاعات بدست آمده از آن نشان می‌ دهد که از اواسط سال جاری میلادی، ذخایر استخراج کنندگان بیت کوین به تدریج در حال افزایش بوده، به‌ طوری که مجموع دارایی های آن ها به بالاترین حد خود در شش ماه گذشته رسیده است.

علاوه بر این، داده‌ های روی زنجیره نشان داده است که سطوح انباشت این ارز دیجیتال به بالاترین حد خود نسبت به ماه سپتامبر برابر با شهریور ماه رسیده است؛ درست قبل از اینکه بیت کوین شروع به افزایش سریع ارزش کند و رکوردشکنی قیمت بیت کوین، این اوج به ثبت برسد.
در ژوئن (تیر) سال جاری میلادی بود که اکثر ماینرهای بیت کوین، در یک دوره نسبتاً کوتاهی بخش قابل توجهی از دارایی های خود را فروختند که این اقدام، تأثیر فاجعه باری بر قیمت این ارز دیجیتال داشت. قبل تر هم بیت کوین در ماه آوریل (فروردین) از نقطه اوج قیمتی خود عقب نشینی کرده بود؛ به نزول ادامه داد تا اینکه، این سیر نزولی آن را به سوی قیمت 30.000 دلار رساند.

نمودار موجودی بیت کوین صرافی‌های متمرکز

بدین صورت شد که از آن زمان، ماینرهای بیت کوین تصمیم گرفتند موضع خود را تغییر دهند و بیشتر شروع به ذخیره بیت کوین کنند، همانطور که نمودار شرکت تحلیلی کریپتو کوانت در زیر نشان می دهد، پس از گذشت چند ماه، مسیر دارایی های نسبتاً ثابت شد و موقعیت آن ها بهبود یافت؛ به طوری که موجودی آن ها در اوایل دسامبر (آذر) شروع به افزایش کرد تا اینکه اکنون به بالاترین حد خود در شش ماه گذشته رسید.
بنا به دیدگاه این شرکت تحلیلی (CryptoQuant) بیت کوین همچنان بسیار صعودی است؛ این را با این واقعیت که ماینرها اکنون بیت کوین بیشتری نسبت به دارایی ماه نوامبر که قیمت 69.000 دلار داشت و به اوج خود رسیده بود، در اختیار دارند، تأیید می شود. یکی دیگر از سیگنال های صعودی ارائه شده توسط این شرکت نشان می دهد که نهادها یا سرمایه گذاران بزرگ تر شروع به برداشت مقادیر قابل توجهی از بیت کوین از صرافی های متمرکز کرده اند. در واقع چشم انداز فعلی از نظر شرایط بسیار شبیه ماه سپتامبر (شهریور) است که در عرض گذشت چند هفته  شاهد افزایش 70 درصدی بیت کوین بودیم.

مهاجرت ماینرها در سال ۲۰۲۱

گذشته از ذخایر بیت کوین ماینرهای ارز دیجیتال مذکور در سال 2021 شاهد نوسانات بسیاری بودند. همه چیز کاملاً در شرایط مثبتی شروع شد، زیرا قیمت بیت کوین در چند ماه اول افزایش یافت، اما با این حال در همین مسیر شاهد تغییر شدید موقعیت ماینرهای بیت کوین بودیم چرا که چین ممنوعیت خود را در مورد هرگونه فعالیت در زمینه ارزهای دیجیتال اعلام کرد.
زمانی چین، پرجمعیت ترین کشور جهان دست به چنین اقدامی زد که 60 درصد از هش ریت (معیاری برای اندازه‌ گیری عملکرد یک دستگاه ماینر) شبکه بیت کوین را در اختیار داشت. درست به همین دلیل بود که ماینرها مجبور به خاموش کردن دستگاه های خود و جستجوی محل جدیدی برای ادامه فعالیت هایشان شدند. در همین زمان یعنی در ماه ژوئن (خرداد) بود که فروش بزرگ ژوئن اتفاق افتاد.
از آنجایی که ماینرهای بیت کوین در حال یافتن خانه های جدید بودند، به نیمکره غربی مهاجرت کردند و توانستند نرخ هش ریت بیت کوین را بهبود یابند. گزارش‌ های اخیر حاکی از آن است که چین اکنون تقریباً از سهم صفر درصد نرخ هش برخوردار است، در حالی که ایالات متحده (آمریکا) پیشتاز بوده و پس از آن، از نظر سهم هش ریت شبکه بیت کوین، روسیه و قزاقستان قرار دارند.