در هفته‌های گذشته بیت کوین پس از رسیدن به قیمت ۴۰ هزار دلار و افت موقت، باز هم رکورد دیگری  به ثبت رساند. برای اولین بار بیت کوین به این قیمت صعود کرد و پس از سقوط کوتاه‌مدتی به ۳۷ هزار دلار، دوباره از این مبلغ عبور کرد. به این معنی در یک ماه گذشته بیش از دو برابر قیمت بیت کوین افزایش یافته است. این ارز دیجیتال، بزرگ ترین رمز ارز جهان است که معمولاً زیر ۱۰ هزار دلار معامله می‌شد و از اوایل اکتبر به صورت سریع به رشد خود ادامه داد  و تا انتهای نوامبر، رکورد قبلی تاریخی خود را که در سال ۲۰۱۷ از قیمت ۱۹ هزار دلار رد شده بود را شکست. این ارز در ماه های اخیر خیلی رشد کرد و همین امر باعث شد ارزش بازار این ارز دیجیتال از ارزش بازار موسسات مالی و شرکت هایی مثل ویزا، جی پی مورگان، مسترکارت، برکشایر هاتاوی و علی بابا عبور کند. ارزش بازار بیت کوین حدود ۷۵۵ میلیارد دلار است که فاصله چندانی با ارزش بازار تسلا و فیسبوک ندارد. افزایش قیمت بیت کوین سبب شد تا قیمت سایر ارزهای دیجیتال مثل آلت کوین نیز افزایش قابل توجهی داشته باشد.

تحلیل گران این بازار در باره قیمت فعلی و ادامه رشد این ارز اختلاف نظر دارند. عده ای با نظر داشتن شرایط سال ۲۰۱۷ قیمت فعلی بیت کوین را حباب و به دلیل خرید ناشی از fomo مردم عادی می دانند. از طرفی دیگر، عده ای هم معتقدند رشد قیمت امسال ناشی از ورود موسسات و شرکت هایی است و هنوز وارد فاز fomo نشده است. شاید برای عده ای سوال باشد که بیت کوین چیست؟ در این قسمت از مقاله می خواهیم این ارز دیجیتال را کمی توضیح دهیم.

 

افزایش قیمت بیت کوین

 

بیت کوین یکی از انواع کریپتو کارنسی ها و یا همان ارز دیجیتال به حساب می آید که به صورت غیر مستقیم در بستر شبکه بلاک چین فعالیت می کند. محاسبات این ارز بسیار پیچیده به صورت رمز های دیجیتال به دست می‌آید و همین علت سبب شده است تا ارزش پولی داشته باشد. از دستگاه های مخصوص و پیچیده‌ای برای استخراج از آن استفاده می شود که برق بالایی را مصرف می‌کنند و از این رو اکثر کشور ها زیاد روی خوش به این مسئله نشان نداده اند؛ زیرا برق زیادی مصرف کرده و از این رو به صرفه نیست. یکی از ویژگی هایی که باعث محبوب شدن بیت کوین شده است، دارا بودن تمام ویژگی های پول های واقعی مثل سرمایه گذاری، انتقال ارزش، قابلیت خرید کردن و ...  است. اما لازم به ذکر است که این ارز به دلیل غیر متمرکز بودن، هیچ سازمان یا دولت خاصی آن را تحت نظارت و پوشش خود قرار نداده است و در نتیجه همه واسطه ها در انجام معاملات به این طریق از بین رفته اند. از سوی دیگر از آنجایی که در استخراج این ارز های دیجیتال از فرآیند های ریاضی بسیار پیچیده ای استفاده شده است، این ارز بسیار امن تر از پول های رایج عمل می‌کند و به مراتب از درجه امنیت بالایی برخوردار می باشد.

 اولین و در واقع شناخته شده ترین ارز موجود بیت کوین است که برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ پس از بحران به وجود آمده در آن سال توسط یک گروه یا یک فرد به نام ساتوشی ناکاموتو با هدف انتقال و ذخیره امن پول به سراسر دنیا معرفی شد. نکته جالب این است که هویت ساتوشی ناکاموتو هنوز مشخص نشده است. از جمله مزایای بیت کوین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • روند معامله این ارز بسیار آسان است، زیرا قوانین سخت و پیچیده و نهادی برای نظارت آن وجود ندارد. همچنین عدم مالکیت هیچ دولتی بر روی این بازار، انجام معاملات به وسیله بیت کوین یا سایر واحدهای ارز دیجیتالی، بسیار راحت تر و ساده تر از بازار واقعی است.
  • این بازار به صورت غیر متمرکز در حال اجرا است، یعنی هیچ سازمان و دولتی، انجام معاملات بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتالی را نظارت نمی کنند و نیاز به وجود واسطه و یا نفر سوم برای تایید معامله نیست.

 

انفجار نرخ بیت کوین

 

  • بیت کوین عملا وجود فیزیکی ندارد و تنها از چند رمز دیجیتالی ساخته شده است که افراد با استفاده از این رمز ها می توانند در بازار دیجیتال فعالیت های خود را انجام دهند. استخراج از این رمز ها بسیار سخت و پیچیده است و دسترسی یافتن به کدها ممکن نیست. پس در نتیجه امکان انجام معاملات تکراری و یا تقلب در بازار ارز های دیجیتال غیر ممکن است.
  • در حال حاضر بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال توسط هیچ کشوری به صورت کامل شناخته نشده است و آنها نمی دانند چگونه باید با این ارز برخورد کنند، پس در نتیجه هیچ مالیاتی شامل این بازار نمی شود و مکان بسیار مناسبی برای انجام معاملات بزرگ است.
  •  هویت افرادی که در این بازار معامله می‌کنند کاملاً ناشناس است، به همین دلیل پس از ثبت شدن یک تراکنش، امکان تغییر یا بازگشت آن ممکن نیست. توصیه می شود در هنگام انجام این نوع معاملات بسیار دقت کنید و از درستی و صحت اطلاعات کیف پول طرف مقابل مطمئن شوید؛ زیرا اگر اشتباهی را مرتکب شوید امکان تغییر یا برگشت تراکنش، وجود نخواهد داشت.