بیت کوین با ورود به سال نو میلادی همچنان در حال رکورد شکنی است. پادشاه ارزهای دیجیتال در عرض چند ساعت گذشته با عبور از مرز 37,000 دلار دوباره موفق به ثبت رکورد جدیدی شد.  
بنا به گزارش ها بیت کوین در طول 24 ساعت گذشته با جهش قیمتی 6.4 درصدی، توانست اوج 37,418 دلاری را لمس کند. این جهش قیمتی بعد از اینکه بیت کوین توانست نقطه 36,000 دلاری را پشت سر بگذارد به وقوع پیوست. بیت کوین بعد از رسیدن به قیمت 37,418 دلاری مشمول اصلاح قیمت شده و به 36,780 دلار رسید. این ارز دیجیتال هم اکنون و در زمان نگارش این مطلب در محدود 37,300 دلار معامله می شود. قیمت هر واحد بیت کوین در ایران همزمان با عبور قیمت این ارز دیجیتال از مرز 37,000 دلار، به 1 میلیارد دلار رسید.  

افزایش قیمت بیت کوین به بالای 37,000 دلار


قیمت بیت کوین تا به امروز که 7 روز از آغاز سال 2021 می گذرد، عملکردی فوق العاده داشته است. بیت کوین در طول سال 2020 در حدود 300 درصد رشد قیمت داشت، نکته جالب توجه این است که بیشتر این رشد قیمتی در ماه دسامبر اتفاق افتاد که تنها 50 درصد از جهش قیمتی بیت کوین مربوط به این ماه از سال 2020 می شود. در کل جرقه این افزایش قیمت در ماه نوامبر سال گذشته روشن شد. در این تاریخ بود که بیت کوین موفق شد تا با عبور از نقطه اوج سه ساله خود در قیمت 29,793 دلار روندی تازه را شروع کند.
بیت کوین طی پنج روز آغازین سال 2021 با یک صعود 7,000 دلاری، رشدی 25.1 درصدی را رقم زد. بسیاری از تحلیل گران بر این باورند که طرح سناریوی طلای دیجیتال بیت کوین و هجوم بسیاری از سرمایه گذاران نهادی به این بازار یکی از عمده دلایل رشد قیمت بیت کوین در این مدت می باشد.

عبور بیت کوین از مرز 37,000 دلاری


در این میان نباید از تاثیر گذاری اتفاقات شب گذشته در آمریکا غافل شد. دیشب گروهی از طرفداران ترامپ در یک حرکت اعتراضی در جهت جلوگیری از تایید نتایج انتخابات بویسله نمایندگان به ساختمان کنگره این کشور حمله ور شدند. 
وجود این دست از بلاتکلیفی های سطح کلان جهانی می تواند به صورت بالقوه در کاهش ارزش ارزهای رایج تاثیر گذار باشد و از طرفی به جذابیت بیت کوین بیافزاید. به اعتقاد کارشناسان، همین اتفاقات دیشب در مقابل کنگره آمریکا و بروز درگیری ها که در پی آن 4 تن کشته شدند، یک نمونه عینی از بلاتکلیفی های سطح جهانی است.
ارزش بازار بیت کوین در حال حاضر در حدود 699 میلیارد دلار تخمین زده می شود؛ این بدان معنی است که ارزش بازار پادشاه ارزهای دیجیتال در حال پیشی گرفتن از شرکت های بزرگی همچون علی بابا و تنسنت (Tencent) است.
افزایش قیمت بیت کوین در عرضه استیبل کوین ها هم موثر بوده و باعث افزایش میزان عرضه آنها شده است. عرضه تتر از شب آغاز سال نو میلادی 10 درصد بیشتر شده و ارزش بازار آن هم معادل 22.1 میلیارد دلار می باشد. قیمت تتر در حال حاضر در محدوده 1 دلار معامله می شود. USDC نیز از جمله ارزهایی است که از ابتدای ماه ژانویه تا به امروز شاهد افزایش 10 درصدی عرضه خود بوده است و ارزش بازار آن مطلابق داده های گلاسنود در محدود 4.3 میلیارد دلار تخمین زده می شود.