روز گذشته اقای مصطفی رجبی مشهدی مدیر صنعت برق طی مصاحبه ای در صدا و سیما اعلام کرد علاقه مندان به حوزه ارز دیجیتال طبق چهار روش تعیین شده می توانند به استخراج ارز دیجیتال بپردازند. وی افزود با مقرر کردن این چهار روش ماینر های ارز دیجیتال می توانند برق منابع استخراج ارز های دیجیتال خود را تامین کنند. طبق ابلاغیه مصطفی رجبی اوقات سال نیز به سه نوع تقسیم خواهد شد که در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح داده ایم.

 

 

چهار روش برای تامین برق استخراج رمز ارز

دیروز خبری با مظمون قوانین جدید استخراج رمز ارز، علاقه مندان به ارز های دیجیتال را خوشنود کرد. طی ابلاغیه ای که مصطفی رجبی مشهدی اعلام کرده است چهار روش تعیین شده به شرح زیر می باشد:

• تامین برق از طریق سرمایه‌ گذاری در پروژه های بهینه ‌سازی مصرف برق 
• تامین برق از طریق نیرو گاه های تجدید پذیر جدید و قدیمی
• اتصال به شبکه و خرید انرژی از شرکت برق 
• نصب و بهره برداری از مولد های حرارتی

توسط این چهار روش متقاضیان می توانند به صورت قانونی برای تامین برق مراکز خود یکی از آن ها را انتخاب کرده و به استخراج ارز دیجیتال بپردازند.

 

 

تعرفه برق برای استخراج ارز دیجیتال

طبق قوانین جدید هزینه هر کیلو وات برق مصرفی در هر ساعت برای مراکز استخراج رمز ارز برابر است با 16،574 ریال که این میزان در زمان‌ های عادی با ضریب نیم و در زمان ‌های محدودیت دار با ضریب ۲ محاسبه خواهد شد. مصطفی رجبی در این باره گفت:

<< تعرفه تعیین شده براساس متوسط بهای صادراتی برق و نرخ سامانه نیما هر سه ماه یک بار توسط شرکت توانیر اصلاح و بروز رسانی شده و گزارش آن برای وزارت نیرو ارسال می شود.>>


پس از اعلام تعرفه برق برای استخراج ارز های رمز نگاری شده مصطفی رجبی ادامه داد تمامی واحد های استخراج رمز ارز‌ ها که دوره ساخت آن ها تمام شده است و اقدام به راه اندازی واحد خود نموده و شروع به فعالیت کرده اند، موظف به تبدیل جواز تاسیس به پروانه بهره برداری با درخواست از وزارت صمت می باشند. در غیر این صورت قدرت مجاز آن ها برابر با توان مصرفی دوره ساخت در نظر گرفته شده و هزینه تجاوز از قدرت برق دوره احداث از مشترک اخذ خواهد شد.

 

 

تقسیم بندی اوقات سال 

طبق قوانین جدیدی که در باره استخراج رمز ارز قانونی اعلام شده است اوقات سال به سه دسته تقسیم می شوند که هر کدام تعرفه و هزینه های مختص به خود را شامل می شوند: این تقسیم بندی به شکل زیر می باشد:

• نوع اول، اوج بحرانی
• نوع دوم، محدودیت بار
• نوع سوم، عادی

توضیح نوع اول: این دوره به زمان هایی اشاره دارد که تولید نسبت به درخواست کمتر بوده و کافی نباشد که حداقل میزان اوقات بحرانی برابر با ۳۰۰ ساعت است. طبق تبصره 2 و 4 جمهوری اسلامی وزیران اعلام کردند هنگام این وضعیت فروش برق از طریق شبکه برای استخراج کنندگان ممنوع است.

توضیح نوع دوم: این وضعیت بر خلاف اوقات نوع اول (اوج بحرانی) بوده و حداکثر 2،700 ساعت است که توسط شرکت توانیر براساس محدودیت‌ های تامین سوخت نیروگاه ‌ها، عرضه برق و سایر قوانین و مقررات در کشور تعیین و اعلام می‌شود.

توضیح نوع سوم: نوع سوم به تمامی اوقات سال به جز اوج بحرانی و محدودیت بار اشاره دارد و به جز این دو مورد شامل کلیه اوقات سال می شود.