مدیر عامل سایت فروشگاهی آمازون جف بزوس که در حال حاضر بعد از ایلان ماسک به عنوان دومین فرد ثروتمند جهان شناخته می شود، روز سه شنبه اعلام کرد که قصد دارد پس از سی سال ریاست بر شرکت آمازون از مدیر عاملی این شرکت کناره گیری کند و جانشین او اندی جسی قرار است که تا اواخر سال 2021 فعالیت خود را آغاز نماید این فرد که قبلا مسولیت نظارت بر دو پروژه بلاک چینی در شرکت آمازون را برعهده داشت، به عنوان یک تاجر آمریکایی و مدیر عامل شرکت خدمات وب آمازون(AWS)  درحال انجام فعالیت است.
بنا به گزارش مخابره شده از کوین تلگراف، مدیر عامل و بنیان گذار شرکت آمازون جف بزوس (Jeff Bezos) قصد دارد در اواخر سال جاری میلادی از سمت خود کنارگیری کند و اندی جسی را به عنوان جانشین و مدیر عامل شرکت آمازون معرفی نماید.
بزوس اعلام کرده است که پس از کناره گیری از این سمت قصد دارد، همچنان به عنوان رئیس هیت مدیره این شرکت به فعالیت خود ادامه دهد و تاکید کرده است که هیچ گونه قصدی برای بازنشستگی ندارد و هدف خود از این کناره گیری را چنین بیان کرده است "چون پست مدیر عاملی وقت و انرژی زیادی را از او می گیرد قصد دارد با چنین اقدامی فرصت و توان لازم را برای انجام سایر فعالیت ها بدست آورد."

کناره گیری جف بزوس از مدیر عاملی آمازون


جف بزوس که علاوه بر مالکیت آمازون مالک شرکت اکتشافی فضای بلو اوریجین و روزنامه واشنگتن پست است شرکت آمازون را تقریبا سه دهه پیش تاسیس کرد و طی یاداشتی که منتشر شده بیان کرده است"همچنان هنوز من در دفتر خود کار می کنم از این انتقال بسیار هیجان زده ام. میلیون ها مشتری برای انجام خدمات خود و بیش از یک میلیون کارمند برای امرار معاش خود به ما وابسته هستند مدیر عاملی آمازون بودن یک مسئولیت بسیار سخت است وقتی چنین مسئولیتی دارید توجه کردن به چیزهای دیگر بسیار مشکل خواهد بود از این رو قصد دارم برای رسیدگی به سایر علایق خود این سمت را واگذار کنم اما همچنان به عنوان رئیس هیئت مدیره شرکت آمازون به کار خود ادامه خواهم داد.
همچینین جف بزوس نسبت به مدیر عامل آینده آمازون اندی جسی بیان داشته است که :" او یک رهبر برجسته خواهد بود و اطمینان کامل مرا همراه خود دارد."
اندی جسی که یکی از طرفداران ارزهای دیجیتال است تمام توجهات کسانی را که سابقه فعالیت در دنیای ارزهای دیجیتال دارند را به خود جلب کرده است. جسی پیش تر به عنوان مسئول نظارت بر محصولات رمزنگاری شده در شرکت آمازون مشغول به کار بوده است.
از جمله فعالیت های اندی جسی را در شرکت آمازون می توان به بررسی های جامع با موضوع فناوری بلاک چین و کاربردهای آن در تجارت آمازون در سال 2017 اشاره کرد. وی در یکی از بیانیه های خود که مربوط به کنفرانس های آمازون با عنوان ری اینونت (Re:invent) بیان کرد شک دارد که کاربرد فناوری بلاک چین برای آنها کاربردی بیش تر از دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger ) داشته باشد. همچنین عنوان داشت که او و تیمش به این حوزه علاقه مند است. با این وجود سیاست های کلی شرکت آمازون نشان داده است که این شرکت تنها بر اساس علاقه و نگرش خود به این حوزه به عنوان یک فناوری جالب توجه نمی تواند در این حوزه فعالیت کند. اما جسی مسیر را برای کاوش های بیشتر باز گذاشته است و بیان کرده است که "مشتریان ما به هر سمتی بروند ما را هم به دنبال خود می کشانند."

اندی جسی مدیر عامل جدید شرکت آمازون


جسی با کار روی شبه بلاک چین ها (Quasi-Blockchin) در سال 2018 پیش رفته و مسئولیت نظارت بر راه اندازی دو محصول بلاک چینی مختلف بویژه پایگاه داده دفتر کل کوانتومی (Quantum Ledger Database) و بلاک چین کنترل شده را بر عهده داشت. محصولات مذکور علاوه بر قابلیت ایجاد یک پایگاه داده متمرکز، از ویژگیهای رمزنگاری نیز برخوردار هستند.
با وجود عملکردهای فوق، غالبا آمازون را در رسانه های حوزه ارزهای دیجیتال به عنوان یک قربانی معرفی می کنند که نهایتا تمام تقصیرها به گردن اوست. به عنوان مثال کوین بیس (Coinbase) در نوامبر 2020 قطعی وب سرویس های آمازون را دلیل اصلی در بروز اختلالات مکرر در این صرافی دانست.
در هر حال چشم ها به مدیر جدید دوخته شده که خود را به عنوان طرفدار حوزه ارزهای دیجیتال معرفی کرده است و جامعه ارز دیجیتال مشتاقانه منتظر است ببیند آیا با روی کار آمدن اندی جسی قرار است تغییری ایجاد شود و اینکه آیا جسی قرار است آغاز کننده این تغییرات باشد یا نه؟