همطور که می دانید اخیرا قیمت بیت کوین از بالاترین حد خود 64،000 دلار به پایین ترین سطح 45،000 دلار سقوط کرد. عوامل زیادی در این ریزش قیمت دست داشتند اما طبق داده های بلاک چین دلیل اصلی که سبب این ریزش قیمت شد فروش هیجانی بازار بوده است. تعداد حساب هایی که به فروش بیت کوین در بلاک چین پرداخته اند حدود 1.1 میلیون آدرس برآورد شده است. در گذشته دفعات زیادی شاهد اصلاح بیت کوین بوده ایم اما طبق داده های بازار کریپتو، از زمانی که سطح 64 هزار دلار نقطه عطف BTC شد تا به امروز، پادشاه رمز ارز ها 35 درصد کاهش قیمت را تجربه کرده است که بزرگترین اصلاح تاریخ بیت کوین به حساب می آید.

 

 

ایلان ماسک شروع کننده روند اصلاح بیت کوین

ایلان ماسک مدیر عامل شرکت خودروسازی تسلا، با توییت هایی که در صفحه توییتر خود به انتشار می گذارد تاثیر بسزایی در روند ارز های دیجیتال دارد که همین مسئله برای بیت کوین نیز اتفاق افتاد. ایلان ماسک در روز چهارشنبه اعلام کرد به دلیل تخریب های زیست محیطی بیت کوین، روش پرداخت با این رمز ارز محبوب را به تعلیق درآورده است که باعث سقوط دوباره بیت کوین شد. پیش از انتشار این خبر قیمت بیت کوین به کانال 50 هزار دلار بازگشته بود اما پس از رد شدن بیت کوین توسط تسلا فروش هیجانی بازار بیشتر شد.

البته این مدیر موفق هنوز اطلاعیه ای در مورد فروش بیت کوین های خود نداده و به نظر می رسد هنوز قصد فروش BTC های خود را ندارد. با این حال پس از انتشار این خبر از سوی ایلان ماسک قیمت بیت کوین تا سطح 48 هزار دلار کاهش یافت و روند صعودی خود را تا 45 هزار دلار ادامه داد.

 

 

فروش هیجانی بازار

هنگامی که شاخص SOPR به زیر یک برسد به این معنی است که بازار دچار فروش هیجانی شده است. فروش هیجانی توسط سرمایه گذاران جدید کریپتو انجام می شود که احساسی عمل کرده و به بازار لطمه وارد می کنند. طبق داده های گلس نود هلدر های بیت کوین هنوز هم علاقه ای به فروش بیت کوین های خود ندارند و بیشترین آمار فروش مربوط به سرمایه گذاران جدیدی است که هنگام افزایش قیمت شدید بیت کوین به خریداری آن پرداخته بودند. طبق این تحلیل ها یکی از فعالان گلس نود نوشت:

« بازار بیت کوین در جریان یک اصلاح تاریخی قرار دارد. اطلاعاتی وجود دارد که نشان دهنده فروش هیجانی بازار توسط سرمایه گذاران کوتاه مدت است.»

گلس نود یکی از مجرب ترین تحلیل گران بازار کریپتو است که به همراه تیم خود روند ارز های دیجیتال را زیر نظر گرفته و به تحلیل رمز ارز ها می یپردازد. این سازمان مشهور عقیده دارد عامل اصلی کاهش قیمت اخیر بیت کوین سرمایه گذاران جدیدی هستند که از روند بیت کوین ترسیده و از بازار آن خارج شده اند. هنوز قیمت بیت کوین به زیر 45 هزار دلار ثبت نشده است اما رشد قیمتی نیز مشاهده نمی شود، در همین حین امروز بسیاری از آلتکوین های بازار عملکرد مثبت داشته اند.