در حالی که پولکادات و کاردانو هر دو موفق به گسترش سهام و سرمایه خود در بازار شده اند، با این حال دارایی استیک شده در بلاک چین کاردانو با ارزش سهام 26.4 میلیارد دلار به عنوان برترین و امن ترین بلاک چین اینترنت انتخاب شده است. داده های StakingRewards نشان می دهد سهام گذاران کاردانو سالانه میزان 7.22 درصد از طریق پاداش استیک ADA به دست می آورند، همچنین دارایی دیجیتال پولکادات با ارزش سهام 22.7 میلیارد دلار دومین بلاک چین توسعه یافته است که 60 درصد از کوین های در گردش آن رمز ارز های قفل شده DOT است. در ادامه با ما همراه باشید تا همه چیز درباره این دو بلاک چین توسعه یافته را بدانید.

 

 

استیک کردن به چه معناست؟

برای مفهوم بهتر مطالبی که در بالا نوشته ایم ابتدا باید در مورد اصطلاح استیک کردن یا Staking اطلاعات کسب کنید. فرایند Staking مربوط به حوزه گواه اثبات سهام یا POS است، اثبات سهام به مکانیزمی گفته می شود که اجازه می دهد تراکنش ها در داخل بلاک قرار بگیرند.

استیک کردن شامل نگهداری وجوه در یک کیف پول دیجیتالی برای پشتیبانی از امنیت و حمایت شبکه بلاکچین است. به زبان ساده تر قفل کردن رمز ارز های پایه برای دریافت پاداش( StakingRewards) استیک کردن نام دارد. در واقع عمل Staking تا حدودی شبیه به استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ می باشد با این تفاوت که تمام رمز ارز ها از این روش پشتیبانی نمی کنند. در واقع شما با نگهداری کوین و توکن در کیف پول خود به پیشرفت و امنیت فناوری بلاک چین کمک می کنید و در برابر پاداش stak دریافت می کنید. برخی از ویژگی هایی که در استیک کردن حتما باید رعایت شود:

• کیف پول باید از استیکینگ پشتیبانی کند
• کیف پول باید فعالیت 24 ساعته آنلاین داشته باشد
• کوین ها حداقال برای چند روز باید قفل باشند

همانطور که گفته شد در استیکینگ انتخاب کیف پول از اهمیت بالایی برخوردار است، در این رابطه ما به شما کیف پول های تراست والت و اتمیک را معرفی می کنیم که آموزش جامع کار با آن در لینک های زیر قرار گرفته است.

آموزش کار با کیف پول اکسودوسآموزش کار با کیف پول تراست والت
 

 

 

ارزش سهام پولکادات و کاردانو

کاردانو و پولکادات 7.9 درصد از 620.6 میلیارد دلار سهام دارایی های کریپتو را تشکیل داده اند. در حالی که Polkadot و Cardano مدت طولانی است که با روش استیک کردن و کوین های قفل شده بر بخش عظیمی از سهام بازار ارز دیجیتال تسلط دارند سایر دارایی هایی مانند تزوس و اتریوم 0.2 که در گذشته بهترین عملکرد استیک کردن را داشتند دچار اختلالاتی در رتبه بندی خود شده اند. در حال حاضر با توجه به آمار هایی که ثبت شده است کاردانو رتبه اول بازار سهام گذاری یا استیکینگ می باشد. بالاترین قیمت کاردانو در تاریخ 25 فروردین 1400 رکورد زد که معادل با 1.55 دلار بود. تعداد کل واحد های کاردانو 45 میلیارد می باشد که تعداد 31.95 واحد از آن در گردش است.