در پی سقوط قیمت بیت کوین به زیر 40,000 دلار، بازار دیفای با چالش اصلاح قیمت مواجه شد، اما به اعتقاد تحلیل گران احتمالا بیت کوین به سیر صعودی خود باز خواهد گشت. به دنبال ناتوانی بیت کوین در شکستن نقطه مقاومت 41,000 دلاری طی 12 ساعت اخیر، اصلاح بزرگی توسط بازار دیفای صورت گرفت. با این وجود تحلیل گران بر این باورند که بازار بیت کوین تحت تاثیر ورود سودهای بدست آمده از توکن بازار دیفای قرار گرفته است.  قیمت بیت کوین هم اکنون و در زمان نگارش این مطلب در محدوده 38,000 دلار معامله می شود.

قدم بعدی چیست؟

تعدادی از توکن های شناخته شده دیفای و آلت کوین هایی که در رتبه های پایینی جدول ارزهای دیجیتال جای گرفته اند، آخر هفته خود را در جدال با اصلاح قیمتی در مقابل بیت کوین سپری کردند.
از جمله ارزهای شناخته شده بازار مالی غیرمتمرکز می توان به آوه AAVE، سوشی سواپ SUSHI، یونی سواپ UNI، میکر MKR، کامپوند COMP، و سینتتیکس SNX اشاره کرد. توکن های نسبتا معروف دیگری که دارای ارزش بازار ناچیزی هستند، شامل آلفا فایتتس ALPHA، یرن فایننس YFI، و پلتفرم 0X با توکن ZRX می شوند.
یکی از عوامل عمده موثر در این اصلاح قیمت بیت کوین، انتقال سود بدست آمده از بازار توکن های دیفای همزمان با آغاز روند صعودی در بیت کوین بود.

انتقال سود توکن های دیفای


در نتیجه این ترند فشار فروش بر توکن های دیفای افزایش یافت، بویژه اینکه طی دو روز اخیر شاهد عملکرد ضعیفی در نمودار BTC/ETH بودیم. با این حال بازار رمز ارزها بسیار پرنوسان بوده و سریعا دچار تغییر می شود و به همین دلیل احتمال برگشت قیمت بیت کوین در روزهای آتی به روند قبلی خود دور از انتظار نیست. خصوصا که قرار است بازار معاملات آتی اتریوم در روز دوشنبه در بورس کالای شیکاگو (CME) عرضه شود.
بنابراین دور از انتظار نیست که مجددا بیت کوین به مدار صعودی برگشته و بتواند قیمت خود را در بالای 40,000 دلار احیا کند و با قرارگیری در محدوده 41,000 الی 42,000 منجر به جریان افتادن مجدد بازار دیفای شود.
برای تحقق این شرایط بایستی قیمت اتریوم نیز پای به پای بیت کوین پیش برود و در مدتی کوتاه موفق به رساندن قیمت خود به بالای 1700 دلار شود. برای پیش بینی بازار آتی دیفای این امر یک فاکتور بسیار مهم تلقی می شود که اتر قادر به تقویت خود در سطح 1700 دلاری به عنوان  نقطه حمایت خود باشد.

احتمال افزایش مجدد قیمت بیت کوین و اتریوم

آیا بیت کوین قادر به ثبت قیمت جدیدی خواهد شد؟

به اعتقاد پورا ساکنا که به عنوان سرمایه گذار و مدیر سابق بازارهای مالی شناخته می شود، چنانچه بیت کوین مجددا موفق به رسیدن به سطح 40,000 دلاری شود، در پی آن نظریه بازار خرسی منتفی اعلام خواهد شد. وی در ادامه اظهاراتش افزود: "بازگشت مجدد قیمت بیت کوین به بالاتر از سطح 40,000 دلار و این موضوع که قادر به جابجایی رکورد قبلی خود نبوده، برخلاف چرخه قبلی همچنان ادامه دارد. چنانچه BTC موفق به شکست رکورد خود در ژانویه شود، بنابراین تحلیل های من اشتباه از آب درآمده و در این میان حق با گاوهای بازار خواهد بود."
آنچه که از نمودارهای صرافی ها برمی آید و بویژه سفارشات صرافی بایننس گویای آن است، شاهد وجود دیوارهای فروش بسیار قوی در سطوح 41,000 و 42,000 دلاری هستیم. با وجود این پیش بینی ها چنانچه بیت کوین موفق به عبور از مرز 40,000 دلار شود و راه خود را برای پیشروی به سمت 41,000 دلار بگشاید، موید این موضوع خواهد بود که همچنان می توان نظریه بازار صعودی را معتبر دانست.

کاهش مجدد قیمت بیت کوین


در صورت بازگشت بیت کوین و حفظ سلطه آن و همچنین حفظ روند سهمی وار توسط بازار دیفای، احتمال تداوم روند صعودی بسیار محتمل تر از اصلاح بازار به نظر می رسد.
توکن های بلوچیپ دیفای نظیر SNX، AAVE و ALPHA در روز 7 فوریه موفق به بازگرداندن قیمت های آغازین روزانه خود به حالت قبل شدند. اینکه شاخص دیفای بتواند میزان رشد خود را در مدت کوتاهی به بالاتر از مقدار 2080 برساند برای آن بسیار حیاتی و مهم تلقی می شود. بازار دیفای به منظور حفظ ساختار صعودی بایستی رشدی 4 درصدی داشته باشد.