پادشاه رمز ارز ها که در دو روز گذشته مسیر خوبی را طی می کرد و مجددا به سطح 52 هزار دلار دست یافته بود، در تاریخ 16 شهریور دوباره با سقوط ناگهانی مواجه شد و به قیمت 43 هزار دلار بازگشت. طبق آمر بیت کوین با 15 درصد و اتریوم با 11 درصد افت قیمت، باعث شدند کل ارزش بازار ارز دیجیتال 13 درصد کاهش یابد. در زمان نوشته شدن این مقاله، بیت کوین با قیمت 45473.13 دلار خرید و فروش می شود.

 


دلایل کاهش قیمت ناگهانی بیت کوین

با اینکه امروز با توجه به قانونگذاری کشور السالوادور، یک روز بزرگ برای بیت کوین محسوب می شود و انتظار می رفت پس از قانونی شدن آن در کشور السالوادور به طور رسمی قیمت نیز افزایش میابد، اما با این حال قیمت بیت کوین طبق انتظارات عمل نکرده و بیش از 10 هزار دلار کاهش یافت. به همین دلیل هنوز دلیل مشخصی برای این افت ناگهانی وجود ندارد اما برخی از تحلیل گران بازار بر این باورند که نهنگ ها در اصلاح اخیر بیت کوین نقش داشته اند.

 


از سوی دیگر مبادلات با اهرم های بالا نیز این افت قیمت را تشدید کردند، برای مثال در مبادلات Bybit، معامله گران رمزنگاری می توانند از اهرم 100 برابر استفاده کنند. یعنی اگر یک دهم بیت کوین را وارد کنید می توانید 10 بیت کوین معامله کنید که این امر در بر هم زدن تعادل بازار موثر است. البته معاملات با اهرم بالا، نه تنها به تعادل بازار ضرر می رساند بلکه معامله گران بسیاری نیز در این نوع معاملات سرمایه خود را از دست می دهند. برای مثال بر اساس داده های The Block پس از کاهش قیمت بیت کوین تا 43 هزار دلار، بیش از 2.65 میلیارد دلار لیکویید شد که یعنی بسیاری از سرمایه معامله گران گوناگون از بین می رود.