قیمت Dogecoin  روز دوشنبه پس از انتقاد ایلان ماسک نسبت به توزیع نابرابر توکن های DOGE 233، با یک کاهش 23 درصدی مواجه شد. ایلان ماسک مدیر عامل شرکت خودورسازی تسلا و ثروتمندترین مرد جهان، در این توئیت دارندگان عمده دوج کوین را به فروش دارایی های خود دعوت کرد و پس از آن، تنها در عرض چند ساعت قیمت آن دچار افت قابل ملاحضه ای شد.
دوج کوین (Dogecoin) دارای یکی از نابرابر ترین توزیع توکن ها در فضای ارزهای رمزپایه است، بطوریکه 28.7 درصد از دارایی های موجود این ارز دیجیتال در انحصار یک آدرس و نزدیک به 50 درصد آن نیز در اختیار 12 آدرس دیگر قرار دارد. روز دوشنبه ایلان ماسک در یک توئیت تازه اعلام کرد: "اگر دارند گان اصلی Dogecoin بیشتر دارایی های خود را بفروشند این رمز ارز از پشتیبانی کامل من برخوردار خواهد بود. در این میان به اعتقاد من مشکل جدی دوج کوین متمرکز بودن بیش از حد آن است."

کاهش قیمت بیت کوین در پی توئیت ایلان ماسک


هفت ساعت بعد از این توئیت قیمت دوج کوین (Dogecoin) شاهد افت 23 درصدی بود و از 0.063 دلار به 0.048 دلار رسید. قیمت دوج کوین در زمان نگارش این مطلب در محدوده 0.57 دلار معامله می شود. این اتفاق در حالی رخ داده است که توئیت های قبلی ایلان ماسک درباره دوج کوین باعث جهش قیمت دوج کوین شده بود و افزایش اعتبار این رمز ارز را در پی داشت. اما در این بازه زمانی ارزش بازارهای ارز دیجیتال در حدود 105 میلیاد دلار کاهش را نشان می دهد و این کاهش تنها شامل حال دوج کوین نبود. بر همین اساس برخی از تحلیلگران بیان می کنند که توئیت ایلان ماسک تاثیر چندانی در این سقوط قیمت نداشته  است.
بر اساس تحلیلی که در بازار رمز ارز صورت گرفته سقوط بیش از 20 درصد ارزهای دیجیتال به خصوص آلت کوین ها ناشی از فشار بیت کوین (BTC) برای ثبت یک رکورد جدید بوده و این حرکت بازار باعث خروج حجم بزرگی از نقدینگی از بازار آلت کوین ها شده است. قیمت بیت کوین صبح امروز یعنی روز سه شنبه با عبور از 49,000 دلار برای لحظاتی در محدوده 49,200 دلار قرار گرفت. هم اکنون و در زمان نگارش این مطلب قیمت بیت کوین با تجربه کمی کاهش به 49,000 دلار رسیده است.
محاسبه توزیع دقیق ارزهای دیجیتال دشوار است و دلیل آن را می توان در بلاک چین های عمومی که به طور مستعار و ناشناس هستند جستجو کرد. داده های چندین منبع نشان می دهد که به صورت تقریبی 70 درصد از کل دوج کوین های عرضه شده (Dogecoin)، در بیش از 100 آدرس نگهداری می شود.
بنیانگذار دوج کوین (Dogecoin) بیلی مارکوس، اخیرا فاش کرده است که وی پس از اینکه در سال 2015 دچار مشکلات مالی شدیدی شده بود تمام دارایی های DOGE خود را فروخته است. بیلی مارکوس دوج کوین را به عنوان یک شوخی در سال 2013 بر اساس الگوی رفتاری عجیب سگ خود به نام Shiba Inu آغاز کرد. مارکوس برای این که نشان دهد این افزایش ناگهانی و بسیار سریع دوج کوین در این اواخر هیچ ارزش و سودی ندارد به شدت تلاش می کند.

شوخی ایلان ماسک با دوج کوین


به نظر می رسد که توئیت های اخیر ایلان ماسک درباره دوج کوین بیشتر به شوخی و طنز نزدیک است. در این رابطه بنیان گذار تسلا یک بار خود را به عنوان مدیر عامل خود منصوب دوج کوین (Dogecoin)، معرفی کرده بود. فعلا آنچه که به نظر می رسد نگاه وی به این رمز ارز بیشتر جنبه سرگرمی دارد و آن را یک سرمایه گذاری بلند مدت براساس استراتژی های هدفمند نمی داند.