در ساعاتی پیش شاهد سقوط آزاد بیت کوین، اولین و محبوب ترین ارز دیجیتال دنیا بودیم. قیمت این رمز ارز امروز با کاهش قابل توجهی رو به رو شد و به پایین ترین حد خود در دو ماه گذشته رسید. پس از این کاهش، ارزشمند ترین ارز دیجیتال جهان از نظر ارزش بازار با محدوده حمایتی 42.000 الی 45.000 دلار متعاقباً ضررهای خود را کاهش داد، دوباره به سمت بالا بازگشت و این محدوده را شدو کرد.
این ارز دیجیتال ارزشمند اکنون با قیمتی حدود 56000 دلار معامله می ‌شود که افتی ۵ درصدی را در بیست و چهار ساعت گذشته و افتی ۱۳ درصدی را در طول هفته تجربه کرده است.

بیت کوین


همانطور که در ابتدای این مطلب نیز اشاره کردیم قیمت بیت کوین، برجسته ‌ترین ارز دیجیتال جهان در ساعات اولیه روز شنبه مورخ 1400/09/13 به شدت کاهش یافت و بیش از 10 درصد سقوط کرد و به پایین ترین سطح خود نزدیک به 42000 دلار رسید. روند نزولی این ارز دیجیتال، در واقع پس از اعلام خبر کاهش نرخ بیکاری 4.6 درصد به 4.2 درصد نسبت به ماه نوامبر (آبان) در کشور آمریکا در روز گذشته آغاز گردید. 
بنا به نظر برخی از کارشناسان فعال در این حوزه موضوعاتی چون افزایش GDP و کاهش نرخ بیکاری در این کشور و همینطور بازگشت سطح آن به زمان قبل از همه گیری ویروس کرونا، از عوامل مهمی هستند که می توان آن ها را بر ریزش قیمت بیت‌ کوین موثر دانست؛ این عوامل قادر هستند به بانک مرکزی کشور آمریکا در جهت سرعت بخشیدن به بحث بازگرداندن سیاست های پولی خود به شکل عادی و همینطور کاهش بی‌ رویه چاپ دلار کمک کنند؛ همانطور که جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس بانک مرکزی آمریکا، هفته گذشته در صحبت های خود به این نکته نیز اشاره کرده بود. البته ناگفته نماند که این اتفاق می تواند بر روی وضعیت تمامی بازارها تاثیر منفی بگذارد، احتمال افزایش قیمت دلار در بازارهای جهانی و به‌ دنبال آن کاهش قیمت بیت کوین و دیگر دارایی‌ ها را افزایش دهد.
به واسطه اینکه قیمت بیت ‌کوین در عرض 24 ساعت گذشته حدود ۱۵,۰۰۰ دلار کاهش داشته، در پی آن نزدیک به ۱,۱۰۰ دلار شاهد کاهش قیمتی اتریوم نیز بوده ایم. این سقوط دیگر ارزهای بازار را نیز تحت ‌تأثیر قرار داده است، به طوری که در طول این مدت، قیمت برخی از آن ها نیز به همین واسطه بیش از ۲۰ درصد سقوط کرده اند.