براساس اعلام شرکت ریپل این شرکت درصدد توسعه یک بلاک چین خصوصی در جهت کمک به راه اندازی ارزهای دیجیتال ملی است. طبق گزارشات، در توسعه این دفتر کل ویژه، داشتن توان عملیاتی و تعامل پذیری بالا دو مولفه اصلی خواهند بود.
دیکرپیت در گزارش اخیر خود اعلام کرد شرکت رپیل که بیشترین حوزه فعالیتی آن شامل پرداخت های بلاک چینی می شود، در حال انجام مراحل آزمایشی یک دفتر کل خصوصی است که به طور ویژه آن را برای ارزهای دیجیتال ملی طراحی کرده است.
طبق مطالعه ای که اخیرا توسط بانک تسویه‎‌حساب های بین المللی (BIS) انجام شده، امکان عرضه و مراحل توسعه ارز دیجیتال ملی در بیش از 80 درصد بانک های مرکزی در کشورهای مختلف در حال ارزیابی است. از این رو، شرکت ریپل نیز در راستای ارائه "راهکاری ایمن، کنترل شده و انعطاف پذیر" برای کمک به صدور و تسهیل مدیریت و کنترل ارز دیجیتال ملی دست به کار شده است.

ریپل بلاک چین خصوصی ببرای ارزهای دیجیتال راه اندازی می کند


این شرکت با اشاره به اینکه بانک های مرکزی این امکان را دارند که در جهت پیشبرد پروژه های ارز دیجیتال خود از برخی از بلاک چین های موجود استفاده نمایند، با این حال بسیاری از این بلاک چین ها، قادر به پشتیبانی توان عملیاتی مورد نیاز بانک های مرکزی برای تحت پوشش قرار دادن حجم گسترده ای از تراکنش های لازم برای یک ارز دیجیتال ملی موفق نخواهند بود.
همچنین بلاک چین های موجود اغلب از دفتر کل توزیع شده ای برخوردارند که در دسترس تمامی کاربران قرار داشته و توسط تعداد زیادی از تاییدکنندگان بروزرسانی می شود؛ در حالی که وجود این مولفه در ارزهای دیجیتال ملی ایده‌آل به نظر نمی رسد.
ریپل در ادامه افزود: "حریم خصوصی تراکنش ها و کنترل ارزی مورد نیاز بانک های مرکزی فراتر از آن چیزی است که امکان ارائه آن از سوی بلاک چین های عمومی وجود داشته باشد. از این رو، بسیاری از آنها ترجیح می دهند ارز دیجیتال ملی خود را روی یک دفتر کل خصوصی ایجاد کنند که دارای توان عملیاتی در سطح مورد نیاز آنها باشد."
بر همین اساس، شرکت ریپل بر آن است تا نسخه بلاک چین خصوصی خود را به طور ویژه برای ارزهای دیجیتال ملی و بانک های دولتی راه اندازی کند. به گفته شرکت ریپل، این دفتر کل علاوه بر اینکه می تواند میزان سرعت و مقیاس پذیری شبکه را افزایش دهد، در افزایش تعامل پذیری ارز دیجیتال ملی با سیستم مالی جهانی موجود و همچنین سایر دارایی های دیجیتال نیز موثر واقع خواهد شد.

بلاک چین خصوصی ریپل برای ارزهای دیجیتال


لازم به ذکر است که اساس ایجاد دفتر کل خصوصی برای ارزهای دیجیتال ملی مبتنی بر فناوری بلاک چین که دفتر کل XPR روی آن قرار گرفته خواهد بود و طراحی آن به طور ویژه برای پرداخت ها انجام شده است.
رپیل در این مورد گفت: "فرایند انتقال پول در دفتر کل خصوصی ارزهای دیجیتال ملی مقرون به صرفه، قابل اعتماد و تقریبا در لحظه انجام خواهد گرفت؛ همچنین در این دفتر کل امکان انجام ترکنش ها در حجم مورد نیاز بانک های مرکزی فراهم خواهد شد. دفتر کل خصوصی ارزهای دیجیتال ملی در ابتدا توان مدیریت ده ها هزار تراکنش در ثانیه را خواهد داشت که این ظرفیت به تدریج می تواند به صدها هزار تراکنش در ثانیه افزایش یابد."
طبق گزارش ها اخیرا بانک مرکزی ایالت نیویورک در تحقیقی به این نتیجه رسیده که ارزهای دیجیتال ملی این قابلیت را دارند که در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال فعال در بخش خصوصی، عملکرد بهتری در حفاظت از حریم خصوصی کاربران ارائه دهند.
در حال حاضر، در چندین کشور مانند کانادا، کره جنوبی، برزیل، ژاپن، تایلند و ... شاهد اجرای طرح های آزمایشی برای راه اندازی ارزهای دیجیتال ملی با تمام ظرفیت هستیم.