رئیس بانک مرکزی آمریکا، جروم پاول (Jerome Powell)، در طی اظهار نظری که اخیرا ارائه داده، بر ضرورت عرضه ارز دیجیتال ملی تاکید کرده و اعلام داشت که عرضه ارز دیجیتال ملی می تواند به عنوان بهترین راهکار برای مقابله با تکثیر یک شبه استیبل کوین ها مطرح شود.
پاول در مصاحبه خود، ضمن تاکید به این موضوع که امکان اینکه استیبل کوین ها بر اساس طرحی از پیش تعیین شده، بتوانند در یک مدت کوتاه با اهمیت جلوه کنند، وجود دارد. خاطر نشان کرد که همین امر خود دلیل محکمی است بر اینکه فدرال رزرو بایستی اقدام به راه اندازی ارز دیجیتال ملی خود نماید.
مطابق با نظر پاول ارزهای دیجیتال ملی در واقع پاسخی هستند از جانب بانک های مرکزی در مقابل عرض اندام استیبل کوین ها. هر چند که بستر فعالیت استیبل کوین ها همان بستر فراهم آمده توسط فناوری بلاک چین است، ولی در عین حال در برخی از ویژگیها با ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز در تضاد هستند. امکان نظارت بانکهای مرکزی روی استیبل کوین ها یکی از مهمترین وجوه تمایز آنها با ارزهای رمزنگاری شده غیرمتمرکز است. همچنین فعالیت ارزهای دیجیتال در یک چهارچوب قانون مدارانه بوده و به نوعی تابع قوانین حوزه های مختلف قضایی هستند.

عرضه ارزهای دیجیتال ملی برای مقابله با استیبل کوین ها


پاول در مصاحبه خود با بخش اقتصادی یاهو، با اشاره به این موضوع که در نتیجه رشد و پیشرفت فناوری، نهادهای خصوصی پول مخصوص به خود را ایجاد کرده اند، افزود: آنگونه که از تاریخ پیداست بایستی جلوی این مسئله گرفته شود. وی چنین ادامه داد: "فناوری برای بخش خصوصی این امکان را فراهم آورده که بتواند به راحتی اقدام به ایجاد نمونه ای از پول دیجیتالی نماید. در گذشته نیز شاهد رواج برخی از این پولهای خصوصی بودیم که عده ای از مردم تصور می کردند آنها پول واقعی هستند، اما زمانی رسید که پی بردند آنها پول واقعی نیستند. پول های خصوصی مسئله بدی است که بایستی از آن دوری جست."
رئیس فدرال رزرو آمریکا در ادامه اظهاراتش با طرح و تشریح سناریویی، عنوان کرد امکان اینکه استیبل کوین ها بخواهند یک شبه بسیاری از مردم را به خود جذب کنند، دور از ذهن نیست. به گفته پاول، در این صورت این ارزها خواهند توانست در مدت کوتاهی اهمیتی کلان به دست آورند. وی گفت فدرال رزرو در این حالت نمی داند باید چه واکنشی در قبال این رویداد داشته باشد. پاول با اشاره به اینکه حتی فدرال رزرو در این مورد نتوانسته به درک درستی از خطرات احتمالی این اتفاق دست یابد، افزود: "استیبل کوین ها ممکن است یک شبه به اهمیتی کلان دست یابند و ما آمادگی برخورد با خطرات احتمالی و نحوه مدیریت این رویداد را نداریم. این در حالی است که مردم از ما انتظار دارند بتوانیم این اتفاق احتمالی را مدیریت کنیم و این انتظار به حقی است. اولویت این کار بسیار بالاست."

استیبل کوین ها و راهکار مقابله با آنها


احتمالا آمریکا درصدد عرضه یک ارز دیجیتال ملی است، اما در این مورد یقینا اولین کشور نخواهد بود. چون پیشتر روسیه، چین، سوئد، استرالیا و بانک مرکزی اروپا اقدامات بزرگی را در جهت عرضه یک ارز دیجیتال ملی انجام داده اند. با این حال به اعتقاد پاول، ایالات متحده همواره از موقعیت اولین بودن برخوردار بوده و این ادعا را با استناد به دلار که به عنوان ارز ذخیره ای در دنیا می باشد، مطرح می کند. وی در این باره چنین می گوید: "از آنجایی که دلار به عنوان ارز ذخیره ای در جهان شناخته می شود، نیاز یا فشاری برای اولین بودن وجود ندارد. در واقع ما همین حالا هم در این زمینه پیشرو محسوب می شویم، زیرا دلار را در اختیار داریم که ارز ذخیره ای جهان است."
به گزارش تتر ایران، با توجه به اظهارات پاول در مورد ارز دیجیتال ملی و دورنمایی که او از شکاف ارزهای دیجیتال ملی ارائه می دهد، که امروزه به عنوان یکی از چالش های پیشرو بین ابرقدرت های دنیا مطرح است، هیچ یک از قدرت های جهانی دیگر، چنین رویکرد ساده انگارانه نسبت به این مسئله اتخاذ نکرده اند. برای مثال وزیر اقتصاد ژاپن در اکتبر 2020، هشدار داد که اگر چنانچه یوان دیجیتال از مزیت اولین بودن بهره ببرد، احتمال اینکه ارزهای رایج کشورهای دیگر را به حاشیه براند، وجود دارد. رئیس انجمن اقتصاد چین نیز با رد این ایده، اظهار داشت که یوان دیجیتال مانند لیبرا نبوده و قصد جایگزین شدن برای ارزهای رایج دنیا را ندارد.

یوان دیجیتال


پاول در بخش دیگری از سخنان خود می گوید با تحقق "ارز دیجیتال فدرال" یا "فدکوین" (Fedcoin) فعلا سالها فاصله داریم. به باور او عرضه چنین ارزی باید پیش از آنکه نیاز به سرعت عرضه سریع تری داشته باشد، نیازمند عملکرد درست است. حتی در صورتی که تا زمان عرضه آن، امور به دست بخش خصوصی بیافتد.
تصمیم ما بر این است که بیش از تمرکز بر انجام سریع این کار، بیشتر روی انجام درست آن تمرکز کنیم. این کار زمان بر خواهد بود. به جای چند ماه، چند سال زمان نیاز دارد.