طبق تحقیقات جدید Glassnode امکان دارد سقوط بیت کوین در اواخر ماه فوریه به دلیل تنظیم مجدد و پاکسازی روش اهرم یا Leverage از بازار بوده باشد، همچنین دیگر تیم های تحقیقاتی در زمینه رمز ارز نیز با این نظریه موافقت کرده اند. گلس نود در تاریخ 1 مارچ اولین آنالیز خود در مورد بیت کوین را اینگونه اعلام کرد: سقوط 25 درصدی بیت کوین در این ماه قابل مقایسه با افت قمیت در ژانویه نیست که قیمت بیت کوین 30 درصد کاهش یافت و به زیر سطح مقاومتی 30،000 دلار رسید.

 

 

تاثیر تریدر ها در اصلاح قیمت

به گفته Glassnode این اصلاح قیمت برای تصحیح برخی از شاخص های کلیدی بازار نیاز بود، یکی از این شاخص ها که تاثیر بسزایی بر بیت کوین دارد استفاده تریدرها از روش Leverage یا مارجین تریدینگ می باشد که گویا اصلاح قیمت بیت کوین برای عدم استفاده معامله گران از این استراتژی اتفاق افتاده است که البته موفقیت آمیز بوده و با کاهش قیمت بیت کوین از انجام دادن این روش توسط تحلیل گران معامله جلوگیری شد.

 

 

 

 

 Open Interest و futures دو شاخص بعدی هستند که باعث دستکاری دربازار ارز دیجیتال می شوند، این دو نیز از روش های معاملاتی تریدر ها می باشند که حجم 18.4 بیلیون دلار معامله ارز دیجیتال را قرارداد های فیوچرز و سود باز تشکیل می دادند اما با اصلاح قیت بیت کوین میزان اسفاده از قرارداد های فیوچرز به 4 بیلیون دلار رسید. طبق آمارگیری جدید گلس نود تنظیم نقطه بسته شدن معاملات در این دو روش به نقطه صفر رسیده است و این عدم علاقه مندی عمده تریدر ها به استفاده از معاملات فیوچرز و قرارداد های باز را نشان می دهد. این تیم آنالیزگر سپس افزود میزان قرار داد های سود باز نیز از نقطه اوج خود که 3.9 میلیارد دلار بود به 2.8 میلیارد دلار رسیده است و این یعنی اهرمی داخل بازار رصد نمی شود. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با اهرم به صفحه روش اهرم یا Leverage چیست؟ مراجعه نمایید.

 

 

 

نتیجه گیری

به نظر می رسد با رشد قیمت بیت کوین استفاده از روش های غیر حقیقی ترید نیز افزایش یافت که Glassnod عقیده دارد برای جلوگیری از دستکاری هر چه بیشتر در بازار خرید و فروش ارز دیجیتال توسط تریدر ها این اصلاح قیمت نیاز بود. در زمان نوشته شدن این مقاله قیمت بیت کوین دوباره به 48،000 دلار رسیده است.