پس از رشد 10 درصدی بیت کوین در تاریخ 25 خرداد سال 1400 و بازگشت آن به سطح مقاومتی 40 هزار دلار، پادشاه رمز ارز ها مجددا دچار کاهش قیمت شد. تحلیلگران عامل اصلی این ریزش قیمت را قانون گذاری جدید جیمز بولارد، رئیس بانک فدرال سنت لوییس می دانند. اخیرا جیمز بولارد اعلام کرده ممکن است تا پایان سال نرخ بهره افزایش یابد، همین امر باعث کاهش قیمت بیت کوین و ارزش سهام شد. علاوه بر آن شاخص ترس و طمع در محدوده 23 ثبت شده است که نشان دهنده ادامه روند فروش های هیجانی می باشد، همچنین تعداد آدرس های ارسال کننده بیت کوین به صرافی ها به کمترین سطح 6 ماه اخیر رسیده است که به خودی خود تاثیر بسزایی در ریزش قیمت بیت کوین داشته.

 

 

تاثیر بانک فدرال سنت لوییس بر ارز دیجیتال

علاوه برجیمز بولارد، جروم پاولروز رئیس بانک فدرال آمریکا نیز روز چهارشنبه اعلام کرد نرخ بهره تا پایان سال 2023 افزایش خواهد یافت که تاثیر زیادی در کاهش قیمت بیت کوین و بازار های سهام داشت. جروم پاول عقیده دارد قدرت گرفتن دلار آمریکا تصمیمی ضروری است که البته این امر باعث افزایش فشار فروش در بازار های مالی می شود. بر اساس اطلاعات tradingview، افزایش قدرت دلار مشاهده می شود، از طرفی دیگر با فروش های هیجانی که در بازار ارز دیجیتال دیده می شود معامله گران دچار ترس شده و بیت کوین های خود را به فروش گذاشته اند.
البته تنها بیت کوین نیس که با کاهش قیمت و ارزش بازار رو به رو شده است، بلکه تمامی بازار های مالی از جمله طلا، بورس نزدک، S&P و خزانه اوراق بهادار قرضی دولت فدرال آمریکا نیز در آخر هفته با افت ارزش سهام مواجه شدند. جیمز بولارد در رابطه با تصمیم گیری در مورد افزایش نرخ بهره اینگونه توضیح داد:

« امیدواریم سال خوبی در پیشه رو داشته باشیم، اما امسال میزان تورم بیش از حد بالا رفته است. به همین دلیل نیاز است برای کنترل این فشار تورم رویه جدیدی پیش بگیریم. »

در پی اتفاقات اخیر، بازار ارز دیجیتال حجم عظیمی از ارزش خود را از دست داده و در حال حاضر با ارزش 1.517 در بازار های مالی ثبت شده است. علت این افت ارزش، کاهش قیمت آلتکوین ها نیز می باشد. از زمانی که بازار بیت کوین در روند نزولی قرار گرفت و راکد شد، اکثر آلتکوین ها نیز با ریزش شدید مواجه شدند و به همین ترتیب ارزش بازار ارز دیجیتال تا حد زیادی کاهش یافت.