همانطور که می دانید مدت طولانی است که بازار ارز دیجیتال در روندی نزولی قرار گرفته و بیت کوین با کاهش قیمت زیادی رو به رو می باشد. با این حال دو روز گذشته قیمت BTC، با ریزش شدید تری مواجه شد و از سطح 42 هزار دلار تا 34 هزار دلار نیز کاهش یافت. در این وضعیت برای بسیاری از سرمایه گذاران سوال پیش می آید که چرا با توجه به دیدگاه مثبتی که اکثر تحلیل گران حرفه ای بازار، در مورد افزایش قیمت بیت کوین دارند، همچنان این رمز ارز محبوب با سقوط قیمتی همراه شده است. تحلیل گران بازار تغییرات اخیر قیمت بیت کوین را دستخوش چندین عامل اصلی و مهم می دانند که در ادامه به آن ها پرداخته ایم.

 

ریزش بیت کوین

 

بیت کوین در دام هیجانات بازار

با آنکه تحلیل گران مشهوری مانند پلن بی، پیشبینی کرده اند تا پایان ماه جاری بیت کوین با افزایش قیمت همراه خواهد شد، اما این کوین ارزشمند در دو روز گذشته 15 درصد ریزش قیمت را تجربه کرد که عمده تحلیل گران هیجانات بازار و فشار فروش سرمایه گذاران را مزید بر علت می دانند. سقوط قیمت بیت کوین از روز پنجشنبه 30 دی آغاز شد و تا جمعه 31 دی ادامه داشت و همچنان نیز در روندی نزولی دست و پا می زند، که این امر بازتاب فروش های هیجانی سرمایه گذاران تلقی شده است. برخی از تحلیل گران بازار از جمله جیسون دین (Jason Deane)، بر این باورند که روند نزولی دو روز گذشته بیت کوین، ارتباط مستقیمی با احساسات بدبینانه معامله گران و اخبار منفی ای که بازار را در بر گرفته دارد. جیسون دین عقیده دارد از آنجا که بازار ارز دیجیتال در حال حاضر دچار ترس و ابهامات شده، ممکن است برای مدت کوتاهی در همین روند باقی بماند و با روند نزولی همراه شود تا زمانی که فشار فروش سرمایه گذاران کمتر شده و بازار با احساسات مثبت همراه شود. البته تنها ترس معامله گران نیست که باعث ریزش قیمت بیت کوین در روز های اخیر شده ، بلکه این عامل همراه با چند دلیل اصلی دیگر سقوط قیمتی دو روز گذشته را رقم زده اند.

 

تاثیر بازار بورس بر روی بیت کوین

 

تاثیر بازار بورس بر روی بیت کوین

طبق آمار، بازار بزرگ بورس در دو روز گذشته بیشترین سقوط قیمتی در یک سال اخیر را تجربه کرده است و از آنجا که بورس یک بازار جهانی محسوب می شود، بر روی بازار های مالی دیگر از جمله ارز دیجیتال نیز تاثیرات چشمگیری دارد. درست است که بورس و ارز دیجیتال دو مقوله جدا به شمار می روند، اما سقوط سهام های این بازار بر روی اقتصاد جهانی تاثیرات قابل توجهی را شامل می شود که بازار ارز دیجیتال نیز از این قائله مستثنی نیست. کاهش قیمت بیت کوین دقیقا در مواجهه با سقوط بازار بورس در روز پنجشنبه می تواند این امر را اثبات کند. در روز پنجشنبه ضررهای وال استریت و کمپانی بزرگ Nasdaq، که حدود 7.6 درصد از سهام خود را از دست داد، در کاهش قیمت بیت کوین و سایر رمز ارز ها بی تاثیر نبود و دقیقا در همین زمان BTC نیز با ریزش قیمت تا 15 درصد مواجه شد. به همین دلیل افزایش نرخ ها، سرمایه گذاران را وادار کرده است که موقعیت خود را در دارایی های پرریسک تر مانند رمز ارز ها کاهش دهند. در این بین برخی از کشور های مخالف مانند چین نیز تمام سخت گیری های خود را بر بیت کوین و سایر رمز ارز ها اعمال کرده اند تا به این رکود قیمتی دامن بزنند.

 

اهرم ها باعث تضعیف بیت کوین شده اند

 

اهرم ها باعث تضعیف بیت کوین شده اند

دلیل دیگری که برای ریزش قیمت بیت کوین در روز جمعه، وجود دارد معاملات اهرم دار هستند. معاملات بلند مدت اهرم دار، همیشه باعث برهم زدن توازن بازار ارز دیجیتال می شوند. بن مک‌ میلان (Ben McMillan)، بنیان گذار موسسه مشهور IDX Digital Assets، بر این باور است که افزایش تعداد معاملات اهرم دار بیت کوین، به خصوص در روز جمعه، تاثیر بسزایی در سقوط قیمت BTC دارد. وی گفته است اگر همچنان شاهد وجود این نوع معاملات در بازار ارز دیجیتال باشیم، باید توقع ریزش بیشتر بیت کوین را داشته باشیم.
به همین ترتیب می توان گفت فشار فروش سرمایه گذاران در چند ماه اخیر، سقوط بازار بورس در روز جمعه و افزایش معاملات اهرم دار بیت کوین، سه علت کلیدی هستند که باعث ریزش 15 درصدی قیمت بیت کوین در دو روز گذشته شده اند.