همانطور که می دانید در تاریخ 27 فروردین دولت ترکیه اعلام کرد معاملات بیت کوین و سایر ارز های دیجیتال در این کشور ممنوع است و تمامی فعالیت های پیرامون رمز ارز ها غیر قانونی می باشد، پس از انتشار این خبر قیمت بیت کوین که تا سطح 64 هزار دلار افزایش یافته بود با کاهش 4 درصدی مواجه شد و به کانال 60 هزار دلار بازگشت. در ادامه این خبر حواشی دیگری پیرامون بازجویی خزانه داری آمریکا از چند سازمان فعال در حوزه ارز دیجیتال باعث تداوم یافتن کاهش قیمت BTC تا کانال 50 هزار دلار شد.

 

 

دستگیری صرافی تادکس در ترکیه

امروز مشخص شد در ادامه تحقیقات گسترده تر پلیس ترکیه یکی از صرافی های این کشور به اتهام کلاهبرداری 2 میلیارد دلاری ارز دیجیتال دستگیر شده است. به نظر می رسد ممنوعیت بیت کوین از سوی دولت ترکیه باعث کاهش قیمت بیت کوین شده است اما بی مورد نبوده و نتایج نشان دهنده اقدامات کلاهبرداری با ارز دیجیتال بوده است. پس از دستگیری صرافی Thodex در ترکیه مدیر آن فراری شده و از همان جا تحقیقات پلیس ترکیه شروع شده است که با ادامه یافتن این تحقیقات 62 نفر دیگر از هشت استان مختلف به اتهام کلاهبرداری با ارز دیجیتال دستگیر و بازجویی شدند. صرافی تادکس که 2 تا 10 میلیارد دلار ارز دیجیتال کاربران را در اختیار دارد در روز چهارشنبه به حالت تعلیق درآمد و دسترسی کاربران به دارایی هایشان مسدود شد که با حراس سرمایه گذاران این صرافی همراه شد. اما پس از این اتفاق صرافی تادکس بیانیه رسمی ای منتشر کرد که به دلیل برخی معاملات نامشخص مجبور به توقف عملکرد این صرافی به مدت 4 تا 5 روز می باشد. در پی این اعلامیه اوغوز اِورن کیلیچ وکیل ترکیه ای نظر خود را اینگونه اعلام کرد:

<< اگر ارز های دیجیتالی به ارزش میلیارد ها دلار ناپدید شوند و سپس فروخته شوند، تاثیر این کار بر بازار های جهانی چگونه خواهد بود؟ آیا می‌توانیم آن را حادثه مت گاکس ترکی بنامیم؟ >>

حادثه مت گاکس مربوط به سال 2014 است که بزرگ ترین هک تاریخ ارز دیجیتال برای صرافی مت گاکس اتفاق افتاد و حدود 140،000 بیت کوین مورد هک قرار گرفت. فاروق فاتح اوزر مدیر صرافی تادکس هفته گذشته از ترکیه خارج شده و کسی از او خبر ندارد، با این حال وکلای این صرافی دست از دفاع بر نداشته و اظهار داشتند اخیرا با مشکل نقدینگی رو به رو بوده اند. پس از دفاعیات وکلای صرافی تادکس فاروق فاتح اوزر بیانیه دیگری منتشر کرد و در آن مدعی شد صرافی مورد حمله سایبری قرار گرفته است، وی که اقدام به خودکشی نیز کرده بود افزود:

<< بنابراین تصمیم گرفتم که زنده بمانم و بجنگم، کار کنم و بدهی ام را به شما پرداخت کنم. روزی که همه بدهی هایم را بپردازم، به کشورم بازمی گردم و خود را به دست عدالت میسپارم. >>

با انتشار این اخبار منفی و کشکمش های قانونی میان دولت ها و فعالان ارز دیجیتال، در حال حاضر قیمت بیت کوین در جایگاه 49 هزار دلار قرار گرفته است و حرکت صعودی از این رمز ارز محبوب دیده نمی شود.