کلاهبرداران حوزه رمز ارزها در سال 2020 با کاهش درآمد 5 میلیارد دلاری مواجه شدند. 
به گزارش کوین تلگراف، درآمد مجرمان جرایم ارزهای رمزنگاری شده در سال 2020 بالغ بر 5 میلیارد دلار کاهش را نشان می دهد. دلیل عمده این کاهش افزایش میزان رعایت مقررات توسط صرافی های ارزهای دیجیتال و کاهش کلاهبرداری ها ذکر شده است.
مطابق داده های سالانه Chainalysis، درآمد ناشی از جرایم حوزه رمز ارزها به نصف تقلیل یافته است. خلافکاران سایبری در سال 2019 سودی که از این طریق کسب کردند در حدود 10 میلیارد دلار بود که 53 درصد تخمین زده می شد. اما این درآمد در سال 2020 نصف شده و به 5 میلیارد دلار رسید.
سرعت کاهش معاملات کلاهبردارانه در حوزه رمز ارزها، حتی بیشتر از کاهش حجم کل درآمد آنها بوده است و از 21 درصد کل معاملات در سال 2019 به 0.34 درصد در سال اخیر رسیده است.

کاهش درامد مجرمان حوزه رمز ارزها


در میان هشت دسته ای که Chainalysis از آنها  به عنوان معاملات غیرقانونی نام برده است، میزان معاملات مربوط به دنیای رمز ارزها بیشترین کاهش را تجربه کرده است که با یک کاهش 71 درصدی به 2.6 میلیارد دلار رسیده است. عمده ترین دلیل این کاهش به رسوایی چند میلیارد دلاری Plus Token در سال 2019 بر می گردد.
حجم کل جرایم رمز نگاری شده که شامل عواید حاصل از اعمال مجرمانه و تلاش برای پولشویی  با استفاده از بستر ارزهای دیجیتال می شود، از مبلغ بیش از 20 میلیارد دلار در سال 2019 به حدود 10 میلیارد دلار در سال اخیر کاهش یافته است.
اما این گزارش تنها حامل خبر خوب نیست زیرا قسمت نگران کننده این گزارش حاکی از افزایش 311 درصدی میزان سرقت مربوط به باج افزارها در سال 2020 نسبت به سال 2019 است که نشان دهنده یک ضرر اضافی بالغ بر 250 میلیون دلاری در سال 2020 نسبت به 2019 است.
به گزارش وب سایت تتر ایران Chanialysis در ادامه خاطرنشان می سازد که افزایش سالانه فعالیت باج افزارها و بازار Darknet، چشم انداز جرایم حوزه ارزهای رمزنگاری شده علیرغم پیشرفت های روز افزون در روندهای نظارتی و انطباق پذیری، هیچ زمانی بهتر از اکنون نبوده است.
خبر خوب این گزارش می تواند سقوط جرم و جنایت و اعمال مجرمانه مربوط به ارزهای رمزنگاری شده باشد. بدین معنی که تنها بخش کوچکی از اقتصاد کلی این حوزه درگیر جرم و کلاهبرداری است که در مقایسه با وجوه غیرقانونی بدست آمده در حوزه ارزهای سنتی بسیار ناچیز می نماید.

کاهش حجم مبادلات مرجمانه در حوزه رمز ارزها


نتیجه گیری کلی Chainalysis، به همان مواردی اشاره دارد که در گزارش اخیر شرکت امنیتی Cipher Trace آمده است و نشان از کاهش 57 درصدی جرایم مربوط به ارزهای رمزنگاری شده در سال 2020 دارد.
افزایش فعالیت باج افزارها به معرفی سویه های جدیدی برمی گردد که مبالغی هنگفت از قربانیان حوزه رمز ارزها دریافت می کنند که با ترکیب آن با سویه های موجود قبلی، میزان ارز رمزهای سرقت شده در سال 2020 به حدود 350 میلیون دلار خواهد رسید.
علیرغم اینکه ریشه حملات باج افزارها می تواند کاملا تصادفی و اتفاقی روی دهد، اما به اعتقاد Chainalysis، مهاجمان برای پولشویی در حوزه رمز ارزها نیاز به دسترسی به زیرساخت های این حوزه دارند که ممکن است این دسترسی ها توسط چند بازیگر اصلی این حوزه تامین شود مشابه آنچه در مورد ریشه این باج افزارها در جریان است.
Chainalysis همچنین به این موضوع نیز اشاره می کند که با اتخاذ سیاست جمع آوری روز افزون اطلاعات هویتی از معامله گران در جریان مبادلات، مجرمان این حوزه ناگزیرند برای دستیابی به این اطلاعات و تبدیل منابع ارزهای دیجیتال به فیات به گروه کوچکی از ارائه دهندگان خدمات با اهداف مجرمانه اعتماد کنند.
به احتمال زیاد در دراز مدت شاهد از بین رفتن انگیزه فعالیت های مجرمانه در حوزه رمز ارزها خواهیم بود که این می تواند تنها در سایه تلاش های صرافی ها برای حفظ اطلاعات هویتی کاربرانش ممکن شود. زیرا مجرمان سایبری تا زمانی که نتوانند از صرافی ها به نفع خود استفاده کنند، قادر به تبدیل رمز ارزها به پول فیات نخواهند بود. 
ماه گذشته وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که موفق به مصادره 454,000 دلار ارز دیجیتال از یک اپراتور باج افزار شده است که این را تا حدودی مدیون همکاری با Chainalysis است.