با رونق ارزهای دیجیتال و پذیرش عمومی آنها از سوی مردم، این روزها شاهد گرایش نهادهای علمی مانند دانشگاهها برای ورود به دنیای رمز ارزها هستیم. ضمن روی آور شدن بسیاری از شرکت های بیمه و صندوق های مالی برای خرید ارزهای دیجیتال، خبرها حاکی از پیوستن چند دانشگاه برتر دنیا به جرگه خریداران دارایی های دیجیتال است.
بنا به گزارش خبرگزاری کوین دسک (Coin Desk)، دانشگاههای هارواد (Harvard)، ییل (Yale)، براون (Brown) و میشیگان (Michigan) چهار داشنگاه برتر جهان درصدد جمع آوری رمز ارزها برآمده اند. برخی منابع خبری اعلام کرده اند که حداقل یکسال می شود که موسسات آموزش عالی در پی خرید ارزهای دیجیتال هستند. کوین بیس در گزارش سال 2020 خود از این دانشگاهها نام برده است.
آنچه که از گفته ها بر می آید دانشگاههای هاروارد، ییل، براون و میشیگان از جمله موسسات آموزش عالی هستند که در صندوق خیریه آموزشی خود از ارزهای دیجیتال استفاده می کنند. نگهداری از این دارایی های دیجیتال به عهده Coinbase و سایر صرافی می باشد.

ورود دانشگاهها به حوزه خرید ارزهای دیجیتال

دانشگاهها نیز به دنیای ارزهای دیجیتال ورود کرده اند

طبق گزارشی که دیروز از طریق خبرگزاری کوین دسک (CoinDesk) مخابره شده، حداقل چهار دانشگاه برتر دنیا با ورود به حوزه ارزهای دیجیتال، اقدام به خریداری رمز ارزها کرده اند. بنابر این گزارش به بسیاری از صندوق های خیریه آموزشی دانشگاهها، دارای هایی دیجیتال اختصاص داده شده است. حتی زمان شروع این اقدام از سوی برخی از دانشگاهها به یک سال پیش بر می گردد. 
بنابر برآورده های صورت گرفته از سوی CoinGecko، اخیر شاهد رواج گسترده ارزهای رمز نگاری شده بودیم که فقط در طول 12 ماه گذشته، بیت کوین افزایشی 278.6 درصدی را تجربه کرده است. با اینکه هنوز هیچ یک از این مراکز آموزشی این خبر را تایید نکرده اند، اما اخیرا خبرهایی مبنی بر خریداری ارزهای کریپتو از سوی دانشگاههای هارواد، ییل، براون و میشیگان رسانه ای شده است.
در گزارشی که توسط کوین بیس پرایم در سال 2020 منتشر شد، این صرافی اذعان داشت که در حال حاضر مشتری های آنها را افرادی با رویکردهای محافظه کارانه‌تر و نهادهای سنتی همانند صندوق های خیریه دانشگاهها، شرکت های عمومی، صندوق های سرمایه گذاری کلان و سایر معامله گران تازه وارد با استراتژی های مختلف تشکیل می دهند.
کوین بیس پرایم به عنوان یکی از شرکت های سازمانی فعال در کنار مجموعه کوین بیس کاستدی شناخته می شود که شاید بتوان آن را در زمره یکی از صرافی های شناخته شده در دنیا قرار داد. از جمله فعالیت های این شرکت در زمینه ارزهای دیجیتال و کمک به چندین موسسه در همین زمینه، می توان از سرمایه گذاری معروف 425 دلاری شرکت مایکرواستراتژی و سایر موسسات بزرگ نام برد.

اختصاص دارایی های دیجیتال به صندوق خیریه دانشگاهها

موسسات دارایی های دیجیتال را به رسمیت شناختند

صندوق های خیریه در دانشگاهها معمولا از وجوهی که خیرین به این صندوق ها اختصاص می دهند، تشکیل شده اند. از برخی از این وجوه پس از جمع آوری در سرمایه گذاری های دیگر استفاده می شود. پرداخت هزینه های آموزشی و تحقیقات از جمله کاربردهای وجوه جمع آوری شده توسط این صندوق ها می باشند. این اقدامات را می توان در صندوق های خیریه دانشگاههای معتبری همچون هاروارد، ییل، براون و میشیگان مشاهده کرد. هاروراد به عنوان دانشگاه بسیار معتبر و شناخته شده ای که مرتبا می توان نام آن را در لیست دانشگاههای معتبر و در کنار استنفورد، آکسفورد و کمبریج ملاحضه کرد، دارایی صندوق خیریه آن حدود 41.9 میلیارد دلار برآورد شده که با فاصله زیاد از سایر موسسات آموزشی در صدر است.

دانشگاه هاروارد و خرید ارزهای دیجیتال


در گزارش مالی که در سال 2020 از سوی دانشگاه هاروارد منتشر شد، این دانشگاه در حدود 18.9 درصد به سهام عمومی، 23 درصد به سهام خصوصی و 36.4 درصد به صندوق های تامینی تخصیص داده است، با این حال در این گزارش اشاره خاصی به تخصیص سهام به دارایی های دیجیتال به صندوق های خیریه نشده است. ییل در اکتبر سال 2018 مبلغ 400 دلار به سرمایه گذاری در پارادایم اختصاص داد، پارادایم صندوقی است که موسسان آن را فرد هرسام (Fred Ehrsam) از اعضای کوین بیس و مت هنگ از Sequoia Capital تشکیل می دهند. بعد از گذشت چند روز، هاروارد و دیگر موسسات آموزشی اقدام به سرمایه گذاری در صندوق های رمز نگاری کردند.
تا به امروز و در زمان نگارش و درج این مطلب در وب سایت تتر ایران در نهمین روز از بهمن ماه، خبری مبنی بر تایید تخصیص بودجه به دارایی های کریپتو از سوی هیچ یک از دانشگاههای مذکور مخابره نشده است. در هر حال این خبر می تواند حاکی از تحکیم و تثبیت این رویکرد که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می توانند به عنوان یک کلاس نوپدید مطرح شوند، باشد. ایده ای که توسط بسیاری از سرمایه گذاران نهادی در سال 2020 مورد استقبال قرار گرفت.