طی چند روز گذشته شرکت سهامی عام ماراتون پتنت گروپ (Marathon Patent Group)، اعلام کرد که اقدام به خریداری حدود 4,813 واحد بیت کوین که ارزش آن حدودا 150 میلیون دلار برآورده شده، کرده است. 
بنا به گزارش "The Block"، محل تامین بودجه این سرمایه گذاری صندوق ذخیره شرکت بوده است. این موضوع از سوی مریک اوکاموتو (Merrick Okamoto) که عنوان مدیر عاملی این شرکت را به عهده دارد، تایید شده است. چنین اتفاقی سابقه نداشته که یک شرکتی که حوزه فعالیتی آن در زمینه استخراج بیت کوین است، خود اقدام به خرید بیت کوین بکند. اوکاموتو در این زمینه چنین گفت: " ما با تبدیل نقدینگی خود به سرمایه گذاری روی بیت کوین، در واقع سرمایه گذاری در حوزه فعالیتی خود را به واقعیت تبدیل کردیم. به اعتقاد ما تبدیل و نگهداری بخشی از ذخایر به شکل بیت کوین، می تواند یک استراتژی بلند مدت مطلوب در مقایسه با نگهداری دلار آمریکا باشد. رویکرد ما در این زمینه همانند شکل آینده نگری شرکتهایی مانند مایکرواستراتژی (MicroStrategy) است."

خرید بیت کوین توسط شرکت ماراتن


شرکت ماراتن طی سال گذشته توانست سهام خود را تا 892 درصد افزایش دهد. سهام شرکت مایکرواستراتژی در همین مدت مشابه رشدی معادل 166 درصد را تجربه کرده است. این در حالی است که جهش قیمتی بیت کوین در حدود 300 درصد بوده است.
میزان نقدینگی جذب شده از سوی شرکت ماراتن در طول ماه جاری میلادی در حدود 250 میلیون دلار برآورده شده است. اینکه این مبلغ صرف خرید بیت کوین شده یا نه؟ اوکاموتو در این باره چنین پاسخ می دهد: "پیش از جذب این سرمایه، میزان نقدینگی ما در حدود 425 میلیون دلار بوده که برای خرید بیت کوین از آن استفاده کردیم."
NYDIG نام یک شرکت فعال در حوزه استخراج بیت کوین است که ماراتن نیز بیت کوین های خود را از طریق آن خریداری کرده است. این شرکت که فعالیت خود در زمینه استخراج بیت کوین را از سال 2017 شروع کرده، آنگونه که در اظهارات اوکاموتو آمده، در حال حاضر در تاسیسات خود دارای 2,560 دستگاه استخراج بیت کوین است که روزانه در حدود 1.5 تا 2 بیت کوین توسط این دستگاهها استخراج می شود.
شرکت ماراتن به تازگی و در راستای گسترش کسب و کار خود اقدام به خرید ده ها هزار دستگاه پیشرفته اس 19 (S19)، کرده است که ارزش آنها معادل 270 میلیون دلار تخمین زده می شود. اوکاموتو در این مورد اظهار داشت: "ارسال این دستگاهها از هفته جاری شروع خواهد شد. در صورت پیاده سازی کامل این دستگاهها، در مجموع هش ریت شرکت از 10.34 اگزا هش بر ثانیه فراتر خواهد رفت. در این صورت، شاهد تبدیل شدن شرکت ماراتن به بزرگترین ماینر بیت کوین در جهان خواهیم بود."

خرید دستگاههای جدید استخراج بیت کوین


در حال حاضر هش ریت ماراتن، حدودا 256 پتا هش بر ثانیه می باشد. به اعتقاد اوکاموتو با رسیدن دستگاههای جدید و راه اندازی آنها، تولید شرکت به روزی 55 الی 60 واحد بیت کوین افزایش خواهد یافت.
اوکاموتو در اظهارات خود گریزی به شراکت شرکت خود با کمپانی بیوولف انرژی (Beowuif Energy)، زده و عنوان کرد که رویکرد ماراتن برای رسیدن به موفقیت های آتی در بلند مدت بسیار امیدوار کننده و بی نظیر است. اتخاذ سیاست شراکت با شرکت بیوولف انرژی به منظور دسترسی به برق ارزان قیمت صورت گرفته است. 
"غالب ماینرهای بیت کوین دارای یک قالب هستند. این تشکیلات هزینه ای در حدود 0.05 الی 0.06 کیلووات ساعت دارند."
در نتیجه توافق حاصل شدن میان ماراتن و بیوولف، این هزینه ها به حدود 0.028 دلار کاهش یافته است. به این معنی که هزینه تولید برای هر بیت کوین از 7,700 دلار به 4,400 دلار رسیده است. اوکاموتو در اظهارات خود اشاره ای به سرمایه گذاری های آتی خود در بازار بیت کوین نکرد.
بیت کوین در حال حاضر و در زمان نگارش این مطلب در ساعت 8:30 دقیقه روز 8 بهمن ماه در محدوده 30,700 دلار مورد معامله قرار می گیرد.