معاون امور توزیع برق شرکت توانیر طی مصاحبه ای اعلام کرد، برق مراکز استخراج ارزهای دیجیتال در کرمان و رفسنجان قطع شد. وی همچنین در این مصاحبه به این مطلب نیز اشاره کرد که فعالیت این مراکز کاملا قانونی و با مجوز این شرکت بوده است. خاموشی برق این مراکز با هدف تامین نیاز برق خانگی انجام گرفته است.
به گزارش تتر ایران و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، در مصاحبه ای تلفنی که از سوی این خبرگزاری با غلامعلی رخشانی مهر ترتیب داده شده بود، وی ضمن اشاره به این نکته که این مراکز از مجوز فعالیت در این حوزه برخوردار بودند، بیان کرد: "با توجه به اینکه در شرایط فعلی مصرف برق افزایش یافته و برای جلوگیری از اعمال خاموشی ها به بخش خانگی، مراکز استخراج ارزهای دیجیتال از جمله مرکز استخراج واقع در استان کرمان و شهرستان رفسنجان بنا به دستور این اداره خاموش شدند.

تعطیلی مراکز استخراج ارزهای دیجیتال در رفسنجان


او همچنین به فیلم منتشر شده در فضای مجازی با مضمون استخراج ارزهای دیجیتال در شهرستان رفسنجان اشاره و خاطر نشان کرد که این مرکز در زمره مراکز استخراج مجاز قرار داشته که فعلا بنا به صلاح دید مسئولان زیربط و در جهت مدیریت مصرف در شرایط کنونی، از مدار تولید خارج گردیده است.
او در ادامه افزود: "البته به منظور مدیریت مصرف برق، این خاموش برای بخش صنایع نیز اعمال خواهد شد."
وی همچنین گفت: "مردم در صورت مشاهده و گزارش مراکزی که بدون مجوز در زمینه استخراج ارزهای دیجیتال فعالیت می کنند، می توانند تا سقف 20 میلیون تومان تشویقی دریافت کنند."

جمع آوری مراکز استخراج غیرمجاز

معاون هماهنگی توزیع شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران در اظهاراتی اعلام کرد که این شرکت قصد دارد در راستای مدیریت مصرف برق، همزمان با اجرای طرح سراسری تعدیل روشنایی معابر، نسبت به جمع آوری مراکز غیرمجاز استخراج ارزهای دیجیتال نیز اقدامات جدی صورت دهد.
در این گزارش که به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا مخابره شده، در مراسمی که روز پنجشنبه به منظور اعلام رسمی اقدام فراگیر و سراسری تعدیل روشنایی معابر و اصلاح انشعابات در محل مرکز پایش صنعت برق با حضور غلامعلی رخشانی مهر برگزار شد، وی اظهار داشت: "امروز و در قالب این مانور سراسری، اقدام به جمع آوری مراکز غیر مجاز استخراج رمز ارزها خواهیم کرد. این مانور به صورت سراسری بوده و این طرح در روزهای پنجشنبه و جمعه پایانی هر ماه برگزار خواهد شد و ضمنا اجرای آن تا پایان سال ادامه خواهد داشت."

جمع آوری مراکز غیر مجاز استخراج ارزهای دیجیتال


وی در ادامه افزود: "این طرح با محوریت مانور تعدیل روشنایی معابر و مدیریت مصرف انرژی به اجرا در خواهد آمد."
رخشانی مهر همچنین گفت: "مردم می توانند با دسترسی به سامانه سراسری برق ایران یا همان "برق من"، در صورت وجود هرگونه خرابی در شبکه های سراسری برق از طریق این سامانه اطاع رسانی کنند."
او در ادامه این سخنان افزود: اطلاعاتی که توسط مردم ارائه داده می شوند، جمع آوری شده و پس از دسته بندی های لازم، در یک اقدام هماهنگ نسبت به برطرف کردن آنها اقدام خواهد شد."
معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر خاطر نشان کرد: "امروز و در نخستین روز این مانور، پنج هزار نفر در قالب یک هزارو و 600 اکیپ به شکل سراسری و در راستای برطرف کردن مشکلات وارد عمل می شوند."
به نقل از خبرگزاری ایرنا، مدیر عامل شرکت مادر تخصصی تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران پیشتر در اظهاراتی گفته بود که با اجرای طرح اصلاح روشنایی معابر در حدود یک میلیون لیتر در سوخت صرفه جویی خواهد شد و تلاش ها همچنان برای کاهش مصرف سوخت ادامه خواهد داشت.